TÜRK ŞİİR SANATININ ASİ KIZI NALAN ÇELİK VE ÇAĞININ TANIKLIĞINA SOYUNAN
TARZ-I SANATI
"Çayır Çimen ve Uzaklar" adlı şiir kitabıyla bir kere daha merhaba diyor şiiriyetimize ve edebiyatımıza Nalan Çelik.
Giderek sesini yükselten, ardı ardına çıkarttığı kitaplarla sözcükleri bileyen, dik duruşlu bir şair izlenimi, gün geçtikçe daha fazla kuvvet kazanıyor onun sesinde.
Ya satır aralarına sıkıştırdığı yalın gerçekler ve çağının tanıklığını dizelere, dizeler vasıtasıyla da şiire yükleyen o cesur soluk.
Kuzey Kore'de onbir gündür "ağlıyor" halk
Kamaralar önü diz çöken haykırış
Az ağlayana ağlamayana hapislik (Hayat ne tuhaf değil mi Murat, sayfa 10)
Uzak Asya'dan Türkiye'ye uzanan "doğrucu davutluk" ve eylemleri düşünceden soyutlamadan sanatına yediriyor şair ilerleyen sayfalarda.
Ankara, Hopa, Çanakkale
Füze kalkanı "protestocu" öğrenciler
Protesto mu ne basit sözcük
yaşam biber gazı dumanında gözaltı
Gençlik ağlıyor (Hayat ne tuhaf değil mi Murat, sayfa 11)
Eros'tan Homeros'a, Akilleus'dan, Druid rahiplerine, oradan İrsan-ül asafir'e kadar ne çok imselem var bu dizelerde. (dişbudak, sayfa 18)
Öyle çok canım var ki
Öl öl bitmez (gözlerim masada unutuldu, sayfa 19)
Ahmet Arif'in "Vurun Uolan Vurun/ ben kolay ölmem" dizeleriyle örtüşen fikir sistematiğinin şiirsel estetikle kendini dizelerde ifade şansı bulan söylem birliği.
Saçlarım çerkes belimi özlemiş kara saçlarım (Aynalı süpürge, sayfa 27)
Kafkasyalı kimliğini haykıran, yiğit şair kadın.biliriz çerkes kadınının yuva kurmadaki maharetini. Gaziantepli köklerimize karışan çerkes kadınlar var, kanımızdaki varlıkları zenginliğimiz olan.
Çağının tanıklığı ve dizelerde ve dizelerde boy gösteren popüler tarih. Şiirin analizi bir milletin tarihine karşı aralayacak belkide.
Mekik oyalı namaz baş örtüsü
küçük kuran hacı yağı
ders aralarına zikirmatik
mavi boncuklu maşallah (Yaşasın Gençlik, sayfa 48)
Kocalara iş yoldaki üçüncü çocuk aş
gerisimi Allah kerim (yaşasın gençlik, sayfa 49)
4+4+4 ve servis parası
Ayşe emziğini yanına al
Fişlenmemiş dünya seni bekliyor (Kıurmızı biberli emzik, sayfa 50)
"Çayır Çimen ve Uzaklar" Nalan Çelik'in arı, duru türkçesiyle içinde kendi yaşamınızdan kesitler bulacağınız bir yapıt. Kimi zaman derin imgelerle şiirin sınırlarını zorlayan şair, genelde kolay okunur dizelere imza koyuyor.
Kadın duyarlılığı ve kadın hassasiyeti alabildiğince estetik bir sanat olan şiiri daha bir sevimli kılıyor. Teşekkürler ve alkışlar Nalan Çelik'e ve her kitapta çıtası yükselen şiirine.
"Çayır Çimen ve Uzaklar" adlı şiir kitabıyla bir kere daha merhaba diyor şiiriyetimize ve edebiyatımıza Nalan Çelik.Giderek sesini yükselten, ardı ardına çıkarttığı kitaplarla sözcükleri bileyen, dik duruşlu bir şair izlenimi, gün geçtikçe daha fazla kuvvet kazanıyor onun sesinde.Ya satır aralarına sıkıştırdığı yalın gerçekler ve çağının tanıklığını dizelere, dizeler vasıtasıyla da şiire yükleyen o cesur soluk.Kuzey Kore'de onbir gündür "ağlıyor" halkKamaralar önü diz çöken haykırışAz ağlayana ağlamayana hapislik (Hayat ne tuhaf değil mi Murat, sayfa 10)Uzak Asya'dan Türkiye'ye uzanan "doğrucu davutluk" ve eylemleri düşünceden soyutlamadan sanatına yediriyor şair ilerleyen sayfalarda.Ankara, Hopa, ÇanakkaleFüze kalkanı "protestocu" öğrencilerProtesto mu ne basit sözcük yaşam biber gazı dumanında gözaltıGençlik ağlıyor (Hayat ne tuhaf değil mi Murat, sayfa 11)Eros'tan Homeros'a, Akilleus'dan, Druid rahiplerine, oradan İrsan-ül asafir'e kadar ne çok imselem var bu dizelerde. (dişbudak, sayfa 18)Öyle çok canım var kiÖl öl bitmez (gözlerim masada unutuldu, sayfa 19)Ahmet Arif'in "Vurun Uolan Vurun/ ben kolay ölmem" dizeleriyle örtüşen fikir sistematiğinin şiirsel estetikle kendini dizelerde ifade şansı bulan söylem birliği.Saçlarım çerkes belimi özlemiş kara saçlarım (Aynalı süpürge, sayfa 27)Kafkasyalı kimliğini haykıran, yiğit şair kadın.biliriz çerkes kadınının yuva kurmadaki maharetini. Gaziantepli köklerimize karışan çerkes kadınlar var, kanımızdaki varlıkları zenginliğimiz olan.Çağının tanıklığı ve dizelerde ve dizelerde boy gösteren popüler tarih. Şiirin analizi bir milletin tarihine karşı aralayacak belkide. • Mekik oyalı namaz baş örtüsüküçük kuran hacı yağıders aralarına zikirmatikmavi boncuklu maşallah (Yaşasın Gençlik, sayfa 48) • Kocalara iş yoldaki üçüncü çocuk aşgerisimi Allah kerim (yaşasın gençlik, sayfa 49) • 4+4+4 ve servis parası Ayşe emziğini yanına alFişlenmemiş dünya seni bekliyor (Kıurmızı biberli emzik, sayfa 50)"Çayır Çimen ve Uzaklar" Nalan Çelik'in arı, duru türkçesiyle içinde kendi yaşamınızdan kesitler bulacağınız bir yapıt. Kimi zaman derin imgelerle şiirin sınırlarını zorlayan şair, genelde kolay okunur dizelere imza koyuyor. Kadın duyarlılığı ve kadın hassasiyeti alabildiğince estetik bir sanat olan şiiri daha bir sevimli kılıyor. Teşekkürler ve alkışlar Nalan Çelik'e ve her kitapta çıtası yükselen şiirine.