Oktay Akbal bir yazısında şöyle diyordu.Birkaç iyi şiiriniz varsa,Türk şiirinin içindesiniz demektir.Ahmet Ayazın bir kaç iyi şiiri yok,bir hayli iyi şiiri var.Demek ki Ahmet Ayaz bir şair ve Türk şiir sanatının içinde.

Bizi şaşırtmaya devam ediyor şair.Yeni kitabıVay babooovitrinlere düşmeden,mürekkebi kurumadan elimde.

Her yenikitabın ilkleri banadır her daim.Böylesine vefakar,böylesine özverili ve dost canlısıdır şairlerin piri.

Kitabını baştan ayağa okudum.Tekrar tekrar döndüğüm şiirler,dizeler var.

'Vay baboooyu yeniden okumak şart.Şiir kitaplarına ömür biçilmez,her tekrarınızda yeni tatlar,yeni hazlar karşılar sizi.Bu manada şiir kitapları sizi şairin ufkuna hapseden sonsuzluk gibidir.

Birgün kabristana yolcu olursam,

Giderken üstüme al bayrak serin

Fatiha istemem namert kullardan

Onlara bir 'Halep Kınasıverin(vay babooo,sayfa44)

'Vay baboooaynı zamanda arka kapak şiiri.Derin anlamları bünyesinde barındıran bir mesaj aynı zamanda.Seni kim sevmez Ahmet Ayaz?Kime ne zararın var,ürettiğin faydadan başka?

Arsıza,uğursuza,vatansıza,milliyetsize bir karşı duruşsun sen.Oğuzların soyundan ,Oğuz elinden Oğuzca.Şiirlerini genellikle hece vezniyle yazan,ancak serbest vezni de ihmal etmeyen,bu haliyle her iki tarzıda başarıyla sürdüren bir şair Ahmet Ayaz.Zamana tanıklık eden dizeleri,aynı zamanda didaktik öğelerle toplumun yürüdüğü yolu aydınlatma görevinide üstleniyor.

Mevlanayı gönüllerde ararken

Karanfil kokan kitaplarıyla

Şanlı bir bayrak misali

Tamer Abuşoğlu gelmiş,duruyordu(hotönün çadırı,sayfa32-33)

Bu dizeler toprağına ve ulusuna borcunun ödeme kararlığında olan bir dava adamı için bir paye elbette.Teşekkürler Ahmet Ayaz.Son söz:Birliğimize ve kimliğimize düşman olan yezid soyuna karşı bayraklaşmış o milletin,bayraklaşan o kavgası adına hep birlikte sonsuza kadar dalgalanmaya devam edeceğiz.