1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
İLERİ....

İleri demokrasi..İleri saat uygulaması..

Bunlara son olarak bir eklemede bulunmalıyım ve "İleri Gaziantepspor"demeliyim..

Evet.. İleri Gaziantepspor..

Durma, yavaşlama ve koşar adım ilerlemeye devam et..

Fırsat bulmuşken Play-Off'a kal..

Bu sene için kapanan Avrupa kupasını katılmaya hak kazan, ama UEFA tarafından cezalandırıldığımız için gidemez isek bile, hiç değilse Avrupa ayarında takım olduğumuzu gösterin bize..

Haydi arkadaşlar..Haydi Hikmet Karaman ve talebeleri..

Durmayın lütfen.. İLERİ..İLERİ..İLERİ..

GAZİANTEP'İN BİR SİMGESİ OLMALI

Son yıllarda özellikle Asım Güzelbey'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemiyle birlikte kentin adeta değişiveren çehresi hepimizi mutlu ediyor.. Ancak bu kadar müthiş değişime rağmen, Gaziantep denilince akla gelebilecek bir simgemizin olmadığını görüyorum..

Bunu Televizyonlarda, gazetelerde, dergilerde veya çeşitli tanıtımlarda daha çok hissediyoruz.. Gaziantep denilince genellikle Kale, fıstık, baklava, kebap ve bazen de çingene kızın mozaiği gösteriliyor..Ne yüksek binaların görkemli görüntüleri, nede Haliyle Turizm ve tanıtım yönlü çalışmalarda Gaziantep'in birinci planda bir simgesinin olmadığını gözlüyor ve bunun büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum..

Bence Asım Güzelbey bu işe kafa yormalı..Gaziantep'i simgeleyecek bir eseri mutlaka hayata geçirmeli..Bu heykel olabilir, farklı bir tasarımla Gaziantep ile özdeşleşen bir anıt olabilir.. Görülmeye ve gezilmeye değer bir eserin fotoğraflarda yer alması kadar, tanıtımlarda gösterildiğinde o görüntünün Gaziantep'i hatırlatması müthiş bir etki yaratır.. Ayrıca bu simge eşyalara dönüştürülür, şehre gelen turistlerin yanlarında götürebilecekleri hediye ve hatıra olarak kent ekonomisine ciddi katkı sağlayabilir.

Madem Asım Güzelbey'in hedefinde Turizm pastasından fazla pay almak yatıyor.. O zaman fazla turist çeken kentlerin herbirinin bir simgesi olduğunu görmeli ve Gaziantep'e bu eseri kazandırmalıdır.. Bu eser ister kent merkezinde ister çevresinde olsun, Sayın Güzelbey'in bu işe karar vermesini  ve harekete geçmesini bekliyorum.. Çünkü Gaziantep'in buna kesinlikle ihtiyacı vardır..

GAZİLER, BALIKLI, MÜTERCİM ASIM,

ADLİYE ÇEVRESİ

Bugün Asım Güzelbey'den başladık madem, o zaman devam edelim..Ama bu kez biraz eleştiri ağırlıktlı olacak..Şu bir gerçekki, hakikaten Sayın Güzelbey'in çok güzel olması için planladığı Gaziler caddesi projesi insanları çileden çıkartmaya yetmiştir.. Sanıyorum bu cadde ve sokaklarda faaliyet gösteren esnaf ile alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar, herhalde yaşamları boyunca böyle zulüm görmemişlerdir..

Bu caddeleri bende geziyorum..Çünkü esnaf davet ediyor "gel bak ne haldeyiz"diyor.. Tabii her gidişimde ayakkabıdan ve üst baştan vazgeçtiğim gibi, yürüyebilmek için resmen cambazlık etmekten sağa sola bakma fırsatı bulamadığımı söylemeliyim. Çünkü bakmaya kalkışsam tepetaklak yere yapışacağımı biliyorum. Nitekim kolu kırılan, ayağını sakatlayanların sayısını bilmediklerini idda ediyorlar..

NİYE KADEMELİ OLARAK YAPILMAZ Kİ ?

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu düzenleme ve yenileme çalışmalarının uygulama yönünde kafamın almadığı birşey var..Gaziler caddesi boydan boya kaç kilometre bilemiyorum ama herhalde 2'yi geçer.. Mütercim Asım, eski adliye önü ve karşısı, Mehmet Paşa camii yanını, Belediye pasaj arkasını da içerisine de katarsak, sanırım bu bölgenin toplamı 10 kilometrelik bir yol alanı kaplayacaktır... Şimdi böyle bir alanda komple değişim kararı alınmışsa, bunu bölüm bölüm yapmanın ne sakıncası olabilirdi ki.. Kademeli şekilde kısım kısım yollar açılsa, alt yapısı hazırlansa, üstü kapatılsa ve sonraki aşamaya geçilse kimin ne kaybı olabilirki..Kaldı ki, gelişmiş şehirlerdeki uygulamalar böyle.. Proje çerçevesinde önce kazı, sonra alt yapı (su kanalizasyon, elektrik, telefon, dogalgaz vs.) için gerekli çalışma, bilahare kapatma ve üst çalışmalar belirli bir süreyi gerektirir..Bu süreç için mevsim kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır..En önemlisi bölgenin vasfı ve hem işyerleri, hemde vatandaşların konumudur. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bu bölge işyerlerinin en yoğun olduğu, vatandaşların en fazla gidip geldiği bir bölgedir.. Maalesef bu çalışma evresinde ne mevsim şartları, ne işyerleri nede vatandaşın durumu dikkate alınmıştır..Oysa Gaziler toplu halde boydan boya açılıp kazınacağına bir bölümüyle bu iş başlatılmalı, orası kapatıldığında diğer bölgelere geçilmeliydi.. Büyükşehir'deki yetkili arkadaşlar bunu göz önüne almadılar. Vurdular kazmayı, aştılar boydan boya caddeyi, girdiler ara cadde ve sokaklara, o kocaman bölgeyi KÖSTEBEK yuvasına döndürdüler..Önceki gün gittim yine gezdim ve rezalete birkez daha şahit oldum.. Şu bir gerçek ki, İhaleyi alan ve çalışmaları yürüten firmanın elemanları ne esnafı nede vatandaşı düşünür.. İşte anlatmak istediğim de bu..Esnafı ve vatandaşı belediyenin düşünmesi gerekirdi, maalesef bunda büyük eksiklik gördüğümü söylemeliyim..

PARKOMAT İŞİNİ CİDDİYE ALMAK LAZIM

Tekrar ediyorum, Parkomat bazı bölgeler için gerekli. İyi de oluyor..Ama bazı bölgeler hele kavşaklar ve dar olan yollara yapılanlara karşıyım..Bunu geçiyoruz ve asıl meselemize dönüyoruz. Son zamanlarda bu konu için gelen şikayet telefonları yoğunlaşmaya başladı..Biliyorsunuz haber yapıyoruz ve olayı objektif yönüyle yansıtmaya çalışıyoruz..Parkomat ihalesini alan firmaya saygımız var, adamlar nihayetinde bir hizmet veriyorlar. Ama bu fiş olayı ve sonrasında araç sahiplerine suçlu muammelesi yapılması, birde işin içine trafiği katmaları çok yanlış.. Doğrudur bazıları varki, bu paraları ödemeden kaçıyor..Onun içindir ki böyle bir sistem geliştirilmiş.. Ama uygulama safhasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor.. Bir kere şu çok iyi bilinmeli ki, kimse 1,5 liralık fişi saklamaz..Son günlerde arayan arkadaşlarımız adeta isyan ediyor. Parayı ödediklerini ama bir sonraki parkta ödemedi gösterildiğini ve görevli tarafından adeta tehdit edildiklerini söylüyor. Bir arkadaşım geçen hafta gazeteye gelmiş çay kahve sohbetinden sonra gitmişti. Önceki gün beni aradı ve "senin yanından çıktım parkomatçı 3 lira aldı, fişi de işime yaramayacağı için atmıştım. Aradan 4-5 gün sonra arabayı Karagöz tarafına parkettim, 1 saat sürmeden aldım, parayı ödeyeceğim sırada parkomatçı plakaya bakıp 'abi senin şu tarihte şu adreste 3 lira park borcun var'dedi. Ben ne kadar ödemeyi yaptığımı söylesem de, 'abi bizde gözükmüyor, fişin varsa bakayım ama şimdi bize 4,5 lira ödemen gerek. Aksi takdirde aracını trafiğe bildirmek zorundayım'dedi. Baktım olacak gibi değil, lanet olsun dedim ve parayı verip ayrıldım"dedi. Diğer tanıyanlar ve okurlarımız da benzer şeyler söyleyince bu konunun üzerinde durulması gerektiğini düşündük. Sistem belki mantıklı olabilir..Ama bu sistemin yürümesi için parkomat görevlilerinin eğitilmesi gerekir.. Muhabirimiz Trafik Müdürüne sormuş, Enver bey "böyle birşey yok, parkomatla bizim bir bağımız olamaz"demiş.. Ben her konuda olduğu gibi bu konuda da üzerime düşeni yapıyor ve bu Parkomat işinin üzerinde titizlikle durulması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum..

MEZARLIKTA GÜVENLİK VAR AMA ?

Son zamanlarda vatandaşlardan Asri Mezarlıktaki güvenlik konusunda telefonlar sık gelmeye başladı..Gündüzleri mezarlığa gidenler, burada taciz, korku ve endişe yaşadıklarını söylüyorlar..Anlatanlar çok ciddiye aldığım insanlar.. Son olarak sanayici bir dostum aradı ve "Ökkeş bey, büyüklerimizin mezarına dua etmek için gitmeye korkar olduk. Mezarlıkta herhalde çoğu tinerci olan ayakta zor duran gençler ve tipi bozuk adamlar sizden gelip para istiyor. Versen bir türlü vermesen bir türlü. Bazılarının elinde bıçak geziyor. Benim gibi oraya giden arkadaşlara sordum, onlar da aynı şikayeti yaptı. Hatta bu kişiler Mezarlıktaki güvenlikçilere de korku salmış. Eskiden polis mezarlığın içinde tur atardı, dolaşırdı bu caydırıcı olurdu. Şimdi hiç göremiyorum. Zaten mezarlığa gitmeye de korkuyoruz"dedi.Bu konuyu yetkililerin dikkatine sunuyorum. Mezarlıktaki bu sorun belki yeterince iletilmiyordur, ama vatandaşın bu yöndeki uyarısını yetkili kişilere duyurmayı bir görev sayıyorum..

Bu arada söz mezarlıktan açılmışken bir gerçeği de yansıtmak istiyorum..Geçen hafta Metin Fıstık adlı bir vatandaş, çöken mezarlarla ilgili şikayette bulunmuş ve büyükşehir yetkililerini ilgisizlikle suçlamıştı. Büyükşehir Bld. Bşk. Vekili Ünsal Göksen duyarlı davranıp aradı ve durumun öyle olmadığını belirterek o kişiyle ilgilendiklerini ancak, farklı isteklerde bulunan bu kişinin talebini karşılamanın mümkün olmadığını dile getirdi.Çöken mezarın belli olduğunu ve taşınacağını belirten Göksen "ancak bu arkadaş tüm ailesinin DNA'sının çekilmesini istiyor. Biz bölgeyi biliyoruz ve çöken mezarları tesbit ettiğimizi söylüyoruz ama nedense ikna olmuyor. Bilginiz olsun diye söylüyorum"dedi.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.