Seçimden önce gerek ülkemizde gereksede şehrimizde kimse bu sonuçları tahmin edebiliyormuydu? AK Partililer ve MHP’liler azıcık endişe taşısalar da, asla böyle bir tablo ile karşılaşacaklarını akıllarına getirmiyordu. Belki Yeniden Refah’a gidenler olacak ama bu bizim seçim kaybetmemizi sağlayacak kadar etkili olmaz diyorlardı.

Peki muhalefet? Onlarda öyleydi aslında. Tamam Cumhur İttifakını zorlayacaklarını biliyorlardı, hatta bazı ilçelerde kazanabileceklerini söylüyorlardı elbette, ama böyle bir sonuçla karşılaşacaklarına ihtimal vermiyorlardı. Ben aslında bunun işaretini MHP Milletvekili Sermet Atay gazetemize yaptığı ziyaretinde almıştım aslında. Pek belli etmiyordu ama endişesini anlıyordum Sermet Atay’ın. Hatta yaptığı açıklamada, başka partilere gidenlerin geri dönmek istediklerinde kapıların kapalı olacağını söyleyerek bir nevi bazı olumsuz gelişmelerin işaretini veriyordu.

RIDVAN FADILOĞLU’NU AK PARTİ’DEKİ MUHALEFET KAYBETTİRDİ

Yani anlayacağınız iktidarıyla muhalefetiyle bu sonuçları beklemiyordu. Örneğin Şehitkamil Belediyesi. Biliyorsunuz Rıdvan Fadıloğlu aslında görevini tamamladığını ve tekrar devam ettirilmeyeceğini düşünüyordu. Birçok dost sohbetlerinde bunu söylüyordu. Ama devam kararıyla birlikte elbette hayır yeter diyemedi ve devam etti. Şu bir gerçek AK Parti içerisinde karşıtları çoktu. Onlar açık şekilde aleyhinde çalıştı. Buna paralel Şehitkamil’de memnun olmayan geniş bir kitle oluşunca haliyle işini zora girmişti. Bu arada eski Şehitkamil belediye başkanının oğlu Avukat Umut Yılmaz aday gösterilince bu ilçede üzerine ölü toprağı serilen CHP’liler harekete geçti. Umut Yılmaz da çok başarılı bir propaganda dönemi geçirip, tepkili kesimin sempatisini kazanınca oyları topladı ve uzun yıllar sonra babasının koltuğuna oturma fırsatı yakaladı.

TAHMAZOĞLU HEDEFİ DAHA BAŞKAYDI

Şahinbey’de Mehmet Tahmazoğlu’nun hedefi yüzde 70 civarındaydı. Seçim boyunca kendine has yöntemle çalışmasını sürdürdü ama AK Parti’nin küstürdüğü, kızdırdığı insanların oyları düşürmesiyle yüzde 55 de kaldı. CHP’de Arkın Bereketoğlu en yakın rakibi oldu ama Tahmazoğlu’nun seçimi kaybetmesine yetecek potansiyeli yakalayamadı.

AK PARTİ NİZİP’TE KENDİ ETTİ KENDİ BULDU

Aslında seçim öncesi hep yazıyor ve İlçelerde ciddi sıkıntılar yaşanacak diyordum. Nitekim kavgalı gürültülü Karkamış’ta Cumhur ittifakı kaybetti. Ardından Oğuzeli’nde Bekir Öztekin mucizesi gerçekleşti. Kimse ihtimal vermiyordu ama Bekir hoca kazanmasını bildi. Nizip ayrı bir sorun oldu AK Parti için. Birincisi aday tercihi yanlıştı. Mehmet Sarı devam edecekti ama nedense bazı güçler Hacı Fevzi Akdoğan’ı aday yaptırdı. İşte AK Parti il hatasını burada yaptı. Sonradan Mustafa Doktoroğlu Yeniden Refah Partisinden aday oldu. Ardından CHP’li Ali Doğan koydu adaylığını. Tüm bunlara rağmen AK Parti kendinden çok emindi. Niye emin olmasın ki: Bir yandan eski Adalet Bakanı ve şimdiki Milletvekili Abdülhamit Gül, bir yandan Meclis idare amirliği yapmış oldukça etkili isim olan Ali Şahin vardı. Ama bu güce karşın CHP’li Ali Doğan ustalıkla aradan sıyrıldı ve Nizip’i CHP’li yaptı.

DİP DALGA FENA GELDİ

Şunu net bir şekilde söylemeliyim. AK Parti vatandaşı umursamadı. Emekliye yaşam hakkı tanımadı. Enflasyonu dizginlemeyi bırakın daha beterini yaptı. İnsanlar arasında ayrımcılık yaptı. Kibir tavan yaptı. İnsanlar konuşamaz oldu. Hele seçim çalışmalarına içişleri bakanını, adalet bakanını sahaya sürmesi herkesin canına tak etti. Yani sayılacak o kadar olumsuzluklar yapıldı ki artık milletin canına tak etti. Haliyle bir DİP DALGA gelecekti, bu ufukta gözüküyordu. Ama bunun olabileceği ihtimali zayıf gözüküyordu. Ama Türk milletinin sabrı taştı mı bunun önünde durmak imkansızdı. Nitekim oldu ve sandıklar patladı. AK Parti hiç ummadığı darbeyi yedi.

FATMA ŞAHİN KAYBEDEN DEĞİL KAZANAN BAŞKAN OLDU

Burada birde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin için bir şeyler söylemek istiyorum. Çok çalıştı çok çaba gösterdi. Türkiye’de partisinin Büyükşehirlerde aldığı yarayı Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesine yansıttırmadı. Her ne kadar oy yüzdesi beklediğinin altında kalsa da kaybeden değil kazanan bir başkan oldu. CHP’de Muzaffer Ertürk’ün ilk kez çıktığı siyaset sahnesinde o dip dalganın etkisiyle Büyükşehir’i kazanma ihtimali bile olabilirdi. Ama Fatma Şahin’in potansiyeli, etkili siyaseti, yaptığı hizmetler göreve devamını sağladı. Bundan sonra elbette meclisin profili değişecek, CHP’nin eski sayısı yükselecek, muhalefet etkili olacak. Bundan sonra Gaziantep’i siyasette hayli heyecanlı günler beklediğini söylemeliyim.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR