Biliyorsunuz daha önce yazmıştım, "en heyecan duymadığımız bir seçim öncesi yaşıyoruz" diye. Durup kendi kendime soruyorum, “acaba yanılıyor muyum ?” diye. Ama cevabı yine kendim veriyor, “Allah aşkına birileri çıksın da bizi yanıltsın” diyorum… AK Parti’de son zamanların en heyecanlı olan tek şeyi, geçtiğimiz yıl depremde eşini ve çocuğunu kaybeden İl Başkanı Murat Çetin’in hızlı nişanı ve önce nikah akşamına da hayli ilgi çeken ve sosyal medyada ilgiyle en çok izlenen düğünü oldu. İki kez davetiye gönderip mesaj yazsa da, Sayın Murat Çetin ve Naz Akdoğan hanımefendinin nikahına gidemedim. Ama paylaşılan fotoğrafları, videoları merak ve ilgiyle izledim. Gelin kızımızın ve anlaştığı organizatör şirketin paylaştığı fotoğraflar, bugüne kadar alışılagelmişin ötesinde ilgi çekiciydi. Mesela otelin gelin hazırlık odası ve paylaşılan fotoğraflar mobil telefonların en hareket sağlayan görüntüleri oldu. Ayrıca Düğün salonuna giriş, ardından sahnede dans edişleri ve bir sanatçı kardeşimizin söylediği şarkılar gerçekten ilgi çekiciydi. Şahitlerin sayısını rakama dökemediğim nikahta ve düğünde, takılan altınlar gelin kızımıza gerçekten çok yakışmıştı. Artık erkek tarafı dediğimiz damadımız da çok güzel bir takım elbise ve yakışıklılığı ile dikkatleri üzerinde topluyordu. Mutluluğu gözlerinden okunan Murat Çetin Başkan, sanırım kısa bir balayı sonrası tekrar kolları sıvayacak ve seçim çalışmalarına başlayacak. Ben gelin ve damadımıza mutluluklar dilerken, Sayın Naz Çetin Akdoğan’ın duruşu ve davranışlarına ilaveten sosyal medyadaki paylaşımlara dayalı gözlemlerimle, AK Parti’de Murat Çetin’in artık siyaseten arkasında hatta yanında güçlü bir kadın olabileceğini öngörebilirim.

DİĞER BAŞKANLARIN AKSİNE MEHMET TAHMAZOĞLU NİYE SUSKUN?

Dikkatinizi çekti mi, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu seçim öncesi proje filan açıklamadı. 4. Dönem başkanlığında neler yapacağını, ne gibi projeleri hayata geçireceğini anlatan bir toplantı veya Lansman düzenlemedi. Yaptı ise benim haberim olmadı ama sanmıyorum yaptığını. Mesela Sayın Fatma Şahin ve Rıdvan Fadıloğlu, hatta Oğuzeli adayı Sait Kılıç bile hem lansman hem gazete sahiplerine bugüne kadar yaptıklarını ve bundan sonra yapacaklarını anlattı. Bunlar içerisinde önce Rıdvan Fadıloğlu’na katılmıştım. Yapılan hizmetleri anlatmaya 2 saatlik sunum yetmedi desem yeridir. Hatta kendisine, “ya ben Şehitkamil’i iyi bilirim,  çok da gezerim ama senin yaptıkların beni şaşırttı, demek ki bu yönde eksiğim var”dedim. Sayın Fatma Şahin’in Lansmanına gittim çok keyiflendim. Son derece profesyonelce hazırlanmış, bu güne kadar yaptıklarının bence yarısını anlatan, bundan sonraki yapacakları ve hayata geçirecekleri projelerin hepsini paylaşmadan sunum yapması dikkatimi çekti. Belki de insanları uzun süre bekletmemek için yarısını sunabildi. Nitekim Lansman sonrası hazırlığın lideri konumundaki Sezer Cihan’a sorduğumda beni onayladı ve “evet doğru gözlemlemişsin, yoksa yeni dönemde çok daha fazla projemiz olacak”diye konuştu. İşte bunları gördükten sonra Sayın Mehmet Tahmazoğlu’nun 4. Dönemindeki projelerini gerçekten merak etmeye başladım. Neyse bir bildiği vardır mutlaka…

CHP'DE GELİŞMELER CAN SIKIYOR, ŞİMDİ BİR DE BU İDDİA ÇIKTI

Gaziantep’te muhalefet partileri yavaş yavaş kımıldamaya başladı. Ancak ne var ki, CHP kendi içerisinde bir türlü toparlanamıyor. İl başkanı ve Şehitkamil ilçe başkanı ön seçim uygulamasına tepki göstererek istifalarını veriyor. Büyükşehir Belediye Başkan adayı değerli insan Muzaffer Ertürk, bir ara çekilmeye kalkışıyor, sonra vazgeçiriliyor. Dahası Muzaffer Ertürk’ün başkan adaylığı için parti yönetim kurulu üyeliğinden zamanında istifa etmediği iddiası ortaya atılıyor. Bunu haber yapan gazeteci Meral Ay çok iddialı şekilde haberinin arkasında olduğunu söylüyor. Tabii bunun üzerine CHP il başkanlığından istifası kabul edilmeyen ve tekrar dönen Reis Reisoğu, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ertürk'ün, 2024 yerel seçimleri Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı takvim kapsamında yönetim kurulu üyeliğinde istifa etmek için dilekçesini verdiğini söylüyor. Ayrıca karar defterini de paylaşıyor ve “Muzaffer Ertük'ün hem de belediye meclis üyeliği adaylığı için başvuru yapan il yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın istifalarını 30 Kasım 2023 tarih ve 502 sayılı karar ile onayladı. Bundan sonraki süreçte adayımız sahaya çıktı”diye konuşuyor. Meral Ay ise, “ben haberimin arkasındayım. Biz haber yaptıktan sonra CHP geriye dönük bir karar almış. Zaten seçim kurulu incelerse her şey ortaya çıkar”diyor.Hatta Meral Ay, seçim kurulunun Elazığlı olan Başkanı ile başka partili olan bir hemşerisinin bir araya geldiğini konuyu konuştuklarını iler sürmüş ve bu olayın Yüksek seçim kurulunca karara bağlanacağını ifade etmiş. Görüyorsunuz değil mi bir zamanların göz bebeği partisi CHP’de olanları. Daha yazacak o kadar çok şey var ki, inanın parti daha fazla yıpranmasın diye yazmıyorum. Ama çok açık şekilde kamuoyunun ilgisini çeken gelişmeleri de görmezden gelemeyiz elbette.

YENİDEN REFAH ÇOK MU ABARTILIYOR?

Kiminle konuşsak Yeniden Refah’tan bahsediyor. Mesela Şehitkamil’de, Nizip  Oğuzeli ve Araban’da etkili olacağı söyleniyor. Peki bu başarı nasıl gerçekleşecek? Yani görüntüye göre Yeniden Refah alsa alsa büyük ağırlığı AK Parti’den oy koparacak. Tamam dini kesimler tarikatlar, cemaatler, dernekler iktidara biraz kırgın. Ama bunun sayısı ne olabilir ki? Sonra bunun gibi gelişmeler hep son dakikaya bakar. Geçen seçimde görmediniz mi, Fatih Erbakan ortalığı yıkmıştı, ama son anda Cumhur İttifakına geçerek herkesi tersine yatırmıştı. Ben hala son dakikada Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile sürpriz bir buluşma olacağını bir kenarda tutuyorum. Bu arada Saadet Partisine bakıyorum Yeniden Refah’a geçişleri zor gözüküyor. Hatta Şehitkamil’de usta siyasetçi Hayri Kamalı kapı kapı dolaşıp duruyor.

 İLÇELERDE KIYASIYA ÇEKİŞMELERDEN KİM GALİP ÇIKACAK DERSİNİZ

Bazı hesaplar da yapılıyor tabii. Örneğin Yeniden Refah’ın AK Parti’den alacağı oylarla Cumhur ittifakı adaylarına (MHP buna dahil)  darbe vuracağı ve aradan CHP’nin çıkacağı iddia ediliyor. Mesela Nizip’te Mustafa Doktoroğlu’nun, AKP-MHP ittifakına darbe vuracağı ve seçimi kazanabileceği, yoksa da aradan CHP’li Ali Doğan’ın çıkacağı iddia ediliyor. Araban’da Önceki CHP’li. Sonraki AKP’li ve şimdiki Yeniden Refah’ın adayı Hasan Doğru’nun kazanacağı belirtiliyor. Oğuzeli’nde Bekir Öztekin’in bu ilçede önemli bir potansiyeli olduğunu ve kazanma ihtimalinin yükseldiği belirtilirken, bu kez orada da CHP’li aday Ahmet Bozgeyik’in aradan çıkabileceğini iddia edenler var. Aynı durumda Şehitkamil’de Yeniden Refah ve Saadet’in AK Partiden kopartacağı aday sayesinde CHP’li Umut Yılmaz’ın seçimi kazanacağını ileri sürenler çıkıyor. İYİ Parti’den Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı eski AK Partili Yaşar Sağlam’ın bireysel çabası ne getirir elbette ki onu da izliyoruz. DEVA’dan Büyükşehir adaylığını koyan eski AK Partili Ekrem Kurt’in ne yapacağını da merakla takip ediyoruz.

 Tüm partileri ve adayları elbette yazamıyorum ama siyaset dünyasının muhalif kanadında atkif olanların şimdilik kaydıyla başını yine de kavgasız, tartışmasız, sessiz bir politika izleyen Yeniden Refah’ın çektiğini söylemeliyim. Seçim sonrası bunların ya şişirilmiş bir balon olduğunu göreceğiz, ya da “demek ki ateş olmayan yerden duman çıkmazmış” diyeceğiz. Doğrusu ben de çok merak ediyorum

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR