1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. POLİS YUMRUKLAMANIN DAYANILMAZ ŞEHVETİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

POLİS YUMRUKLAMANIN DAYANILMAZ ŞEHVETİ

A+A-

Yaslandığı ya da kendini eklemlediği güçten güç devşirmek çoğu zaman hayatın içinde tanık olduğumuz bir düşünce ve eylem biçimi.

Sahibinin gücüyle hamle yapanların o acıklı ve zavallı haline birde komplekslerini yenemeyen ruh halini söz konusu manzaraya eklediğimizde ortaya çıkacak olan o hazin tabloyu varın siz hesaplayın.

Tek başına hiçbir şey olamayanların sürüyü arkasına aldıktan sonra coştukça coştuğu bir vaka. Hele hele siyaset sahası bunun sayısız örnekleriyle dolu.

İstanbul’da görevi başındaki polise yumruk atacak kadar gözü dönmüş milletvekilinin hali ortada. Kandil onaylı, İmralı ataması DBP’li vekil Salihe Aydeniz bu konuda ne ilk ne de son olmayacak gibi.

PKK’nın legal türevi olan bütün ırkçı ve faşist kürt partileri aynı yöntemi izlemeye devam ediyor.

Devleti temsil noktasında ve asayişi sağlamakla görevli polis, itilip kakılarak rencide ediliyor, hakarete maruz kalıyor, çemkiriliyor ya da tartaklanıyor.

Polisin yetki ve selahiyet alanının kısıtlı olduğunu bilen bu güruh milletvekili dokunulmazlığının arkasına sığınarak polise ceberrut bir şekilde mukabele etme şımarıklığını gösterebiliyor.
Geçmiş yıllarda bu furyanın önünü açan Sebahat Tuncel'in şahsında yaşanan hadise ve benzerleri kravatlı apolardan etekli apolara kadar uzanıyor.

Bu türden olaylar elbette salt bölücü ve ırkçı partilerle sınırlı değil. Polisi tehdit eden, onu aşağılayan AKP milletvekilinden, polisi sıraya dizme cürreti gösteren AKP’lilere kadar bültenlere yansıyan ya da örtbas edilen rezilliklerde yok değil.

Türk polisine saldırı kronolojisi içinde Başbakanlık koruma ekibinde görevli polise yumruklu saldırıda bulunan dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz’da bu listede.

Büyük Atatürk olması gereken polisi tarif ederken “Bir anne kadar şefkatli, bir asker kadar disiplinli, bir hukuk adamı kadar hukukçu” sondajıyla mesleğin kutsiyetini oluşturan hatları çiziyordu.

Fransa kralı ise realiteyi şöyle özetliyor; “Tahtıma, tacıma ve şahsıma yapılanı affedebilirim. Ancak polise yapılanı affedemem. Çünkü polise yapılan saldırı devletin kendisine yapılan saldırıdır.”

Polis siyasal iktidarlara göre şekil alan pozisyon ve renk değiştiren bir kurum değil. Ancak rejimi, Cumhuriyeti ve devleti temsil eden mutlak bir yapıdır. Bu manada Salihe Aydeniz ve onunla aynı frekanstan yayın yapanlara verilecek cevap Fransa kralının cevabıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum