1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
SAYIN FATMA ŞAHİN HAKKINDAKİ GÖZLEMLERİM

Gaziantepli birisi olarak, özellikle milletvekilliği döneminin başından itibaren samimiyetle ve hiçbir çıkara dayalı olmadan büyük destek verdiğimize inandığım, daha kendisinin bile aklına gelmez iken, Bakan'lık lafını ettiğim birisidir Sayın Fatma Şahin..

Nedense aile olarak hep kendime yakın ve benzerlikler bulmuşumdur.. Çünkü O'nun da babası esnaf benim rahmetlide.. O'nun da Annesi aile bütçesine katkı sağlamak için kendi çapında mücadele etmiş, benim rahmetli Annemde..Hemde benimki kulağı bile duymaz iken terzilik yapmış.. İkimiz de küçükken yoklukları yaşamış, ayakta kalabilmek için bıkmamış yılmamış, sıfırdan tırnaklarımızla kazıyarak belirli noktalara gelmek için hakikaten çok zorlu dönemlerden geçmişiz.. Bazen keşke Babam ve Annem sağ olsalardı da, onların boyunlarına sarılsam, özellikle başımı annemin göğsüne yaslasam derim kendi kendime.. Sayın Şahin'in Allah uzun ömür versin anne ve babasına, bu şansı var.. Ne zaman canı isterse bunu yapabilir.. Ayrıca ne mutlu ki o anne ve babaya, çocukları Türkiye Cumhuriyeti'nin Bakan'ı olmuş.. Gaziantep'in tarihine önce KADIN MİLLETVEKİLİ, sonra KADIN BAKAN olarak iki tane İLK'i birlikte yaşatmış..

BAŞARILARI MANEVİ DESTEKÇİLERİNE GURUR VERİR

Bunlar öyle küçümsenecek, basit görünecek, burun kıvıracak pozisyonlar değil.. Bu kadar zorlu hayat yolunun merdivenlerinden adım adım çıkmasını bilmek nasıl maharet ve beceri ürünü ise, elbetteki bundan sonrası daha zorludur.. Çünkü bütün gözler kendisindedir. Bir zamanlar yüzüne bile bakmayanlar hemen etrafına kümelenecek, eğer onlara kulak verir, el uzatır ise, dünyayı o insanların penceresinden görmeye başlayacaktır..  İşte asıl mesele bundan sonra başlayacaktır.. Üst düzey bir sorumlu olarak atacağı her adım, söyleyeceği her söz, yapacağı her hareket, kendisine artı veya eksi puanlar getirecektir.. Artılardaki kazancının kendisine yönelik getirileri elbette çok olacaktır.. Ama asıl önemlisi, bundan kendisine manevi yönden destek verenlerin yaşayacakları gurur ve mutluluklardır.. Bu da birinci derecede yine anne ve babası, ailesi ve kendisine gerçekten inanıp hiçbir karşılık gözetmeksizin destek veren dostlarıdır..

KİŞİLERİN DEĞİL, ŞEHRİN BAKANI OLMAK GEREKİR

Tüm bunları birazda ayrıntılarıyla belirttikten sonra, gelelim asıl söyleyeceklerime..

Sayın Fatma Şahin'in Bakan olduktan sonraki önemli bir misyonu da, doğup büyüdüğü kent olan Gaziantep için üstlenmesi gereken sorumluluklarıdır.. Asıl meselede buradadır.. Çünkü bu özellikle Bakanlık dönemi boyunca kendisi için  sınav niteliğini taşır.. Yaptıkları ve yapacaklarıyla, geçmişte Bakan olmuş Gaziantepli örnekleri olduğundan, karşılaştırmalar elbette yapılacaktır.. Liderlik vasfı masaya yatırılacaktır.. İyileri kötüleri, doğruları yanlışları ayırt edebilme, karar verme ve yönlendirme konusu değerlendirilecektir.. Dudağından çıkan tek sözcüğün doğruluğu yanlışlığı tartışılacaktır.. Bunların içerisinde siyasi gücü kabul ettirme kadar, dengeleri sağlama ustalığına dikkat edilecektir.. Sosyo-ekonomiden sağlığa, eğitimden kültür ve sanata uzanan, emniyet ve güvenlik meselesinden, geniş kitleleri ciddi biçimde ilgilendiren spor gibi birinci derecede sorumluluk gerektiren konu ve sorunlara yaklaşımı, kendisine yönelik bakış açısına yön verecektir..

Kolay değildir elbette.. Dahası görev alanı içerisinde Türkiye'nin önemli sorunlarıda vardır.. Hele hele yeni bir Bakanlık olduğu için görevinin zorluğunu çok iyi anlıyorum.. Ama benim için birinci planda Gaziantep olduğundan, söyleyeceklerim haliyle kentimizin meseleleriyle ilgilidir..

UZER ESKİ HAVASINDA DEĞİL, MİLLETVEKİLLERİ AYRI TELDEN ÇALIYOR

Bu satırları yazdığım ana kadar görebildiklerim, Sayın Fatma Şahin'in özellikle kendi partisi içinde etkin olmaya çalışması, ama düşündükleriyle istediklerini birtürlü hayata geçirememesi.. Dengeler konusunda bütünleştirici hamlelerde eksik kalışı.. AK Parti'deki Milletvekili bütünlüğü sağlama konusundaki isteksizliği.. Milletvekillerinin ayrı telden çalmalarına seyirci kalması. Bunda elbette il Başkanı Sayın Ahmet Uzer'in de rolünü unutmamak gerekli.. Maalesef Sayın Uzer son dönemlerde eski havasında gözükmemektedir.. Sanki heyecanını kaybetmiş gibi bir görüntü sergilemektedir..

Belediye Başkanları ayrı telden çalmakta, gerek Fatma Şahin, gereksede Ahmet Uzer olmak üzere, kutuplara ayrılmanın önüne geçememekte, tam aksine, onlarda taraf seçme gibi tercihlerle, farkında olmadan AK Parti'nin eski havasından uzaklaşmasına sebep olmaktadır.. Partiye kapak atmış yeni profillerin ekonomik yönden inanılmaz güçlenmesi, tabanın tasvip etmediği isimlerin partide aktif görevlere verilmesinin olumsuz etkisi, her yönü ile parti içi huzursuzluğu ve güvensizliği yaratmaktadır..

ŞAMİL TAYYAR VE EMNİYET OLAYI İYİ YÜRÜTÜLEMEDİ

İşte bu noktada Sayın Fatma Şahin'in, kendisinden beklenen liderlik vasfını sergileme konusunda sıkıntılar yaşadığını görmekteyiz.. Yaşanan sadece iki olay ne söylemek istediğimin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.. Birincisi, Milletvekili Şamil Tayyar ile Emniyet arasındaki sorun bu noktaya taşınmamalıydı.. Fatma Şahin'in bu krizi büyümeden çözmesi gerekirdi, yapamadı.. İddiaların doğruluğu veya yanlışlığı konusunu derinlemesine araştırıp meseleyi büyümeden çözmesi gerekirken, sanki taraf tutuyor pozisyonuna girdi.. Oysa bu yöndeki söylentilerde kendisinin de adı geçiyordu.. Ve daha vahimi, gizli dinlemelerin kendisine kadar uzandığı, hatta kendisi aleyhinde konuşanlardan haberdar edildiği söylentisi bile çıkarıldı.. Yapılacak tek şey, bu işi sessizce büyümeden tarafları biraraya getirip, varsa bunları yapanlar, sessizce uzaklaştırılmasını sağlamak, böylece emniyetin de, milletvekilinin de, partinin de farklı noktalarda yıpranmasının önüne geçmekti.. Maalesef olmadı..

MAĞDUR EDİLEN GAZİANTEPSPOR'A SAHİP ÇIKILAMADI

İkincisi ise Gaziantepspor meselesiydi..Kulübün paralarını şirketlerine aktardıkları maliye bakanlığı tarafından belgelenen, sahte faturalarla kulübü zarara soktukları iddia edilen ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan, daha sonra görevlerinden uzaklaştırılanlar ile mağdur pozisyonundaki Gaziantepspor konusunda attığı adımlardaki yanlışlığı oldu..

Devreye giremedi.. Mağdur edilen Gaziantepspor'a sahip çıkamadı.. Vali birşeyler yapmak için kararlı şekilde adım attı, yavaşlatıldı.. Bu görüntüsü, şehirde çeşitli söylentileri beraberinde getirdi.. Son olarak Gaziantepspor için 15 Haziran'ı bekleyelim önerisi ise, o söylentilerin haklı çıkartacak noktaya ulaştı.. Çünkü 15 Haziran dediği tarih mahkeme günüydü.. Tüm Milletvekillerini toplayıp böyle bir kararın alınmasını öngörmesi, aslında Gaziantepspor için büyük bir talihsizlikti.. A-B-C planı yapılmadan alınan bu kararın getireceği sıkıntının boyutlarını kendisine söyleyebilecek, ayrıntılarını anlatabilecek bir Allahın kulunun olmayışı da, bir başka düşünülmesi gereken konuydu..Ve Sayın Şahin bu konudaki tavrıyla, kulübün değil kişilerin korunması yolunda bir düşünce yarattı..

PARTİDE ESKİ HAVA YOK

Evet.. Sayın Şahin'in doğru kararlar alma ve dengeleri sağlama yönünde vermiş olduğu görüntünün en büyük nedenlerinden birisi, kuşkusuz etrafındakilerin söyledikleriyle yetinip kararlarını onlara göre biçimlendirmeye çalışmasıdır.. Ve bu davranışları, hem partide hemde Milletvekilleri arasında kendisine yönelik mırıldanmaları arttırmakta, yapmaya kalkıştığı önemli teşebbüsleri bile etkisizleştirmektedir.. Bunun adını ister çekingenlik veya korkuya kapılma, isterseniz bana ne lazımcılık koyun.. Parti içi ve dışı gerçekleri gören ve bilenlerin bir kenara atılması, ciddiye alınmaması, bunun için mücadele eden bazı milletvekillerin kahredip boşvermesi, Belediye Başkanlarının yaşadığı ikilimler, soğuk rüzgarların durulması yerine daha beter arttırılmasına yönelik davranış ve ilişkilerin aleni hale gelmesi, aslında iyi okunması gereken sorunlardır..

GAZİANTEP'İ CİDDİ ŞEKİLDE MASAYA YATIRMASI GEREK

Şunu net bir şekilde ifade edeyim ki, Sayın Şahin'in Gaziantep çevresinde siyasetinden sporuna kadar bunları görebilecek, çözüm üretebilecek, doğru yol gösterecek akil insanlara acilen ihtiyaç vardır..

Bunları yapamadığı takdirde dedikodularla beslenenlere, bundan nemalananlara daha geniş alan bırakacaktır.. Onlar ise haberi olmadan, iradesi dışında gerçekleşen herşeyin faturasını kendisine çıkartacaktır.. ki, çıkartmaktadır.. Maalesef bu yöndeki söylentiler can sıkmakta, moral bozmakta, Fatma Şahin sevdalılarını umutsuzluğa sevketmedir..

Tez elden Sayın Şahin'in Gaziantep'i ciddi biçimde gözden geçirmesini, bunları da çevresindekiler ve şu ana kadar ilişki içinde olduklarıyla değil, bir kenara itilen AK Partililer ve şehrin görünen değil, görünmeyen kanaat önderleriyle temasa geçip gözden geçirmesini tavsiye ediyorum..Bunlar öyle isimler olacak ki, partiden herhangi bir rant  bir beklentisi olmayanlar ile, sözünü esirgemeyen kimseden çekinmeyen işadamı, esnaf, memur, emekli ve birçok kesimdeki insanlar olmalıdır..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.