1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. KİŞİLER GELİP GEÇİCİ, ESERLER KALICIDIR
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

KİŞİLER GELİP GEÇİCİ, ESERLER KALICIDIR

A+A-

Herkes seçim havasına girdi. Celal Doğan'ın adaylığını koymasıyla, Ejder Demir'in İYİ parti tercihiyle hareket kazanan Gaziantep siyasetinde tüm adaylar yoğun bir tempo içinde çalışıyorlar. Tek şikayetimiz var, o da aşırı gürültü.. Seçim araçları şu anonsları ve çaldıkları müziklerin seslerini kıssalar, hatta cami, okul ve hastaneler yanından geçerken kapatsalar daha iyi olacak. O araçları kullanan şoförlere uyarıda bulunmak lazım.. Şunu belirtmem lazım ama, araçlarda çalınan müzikler iyi ki güzel.. Tek şikayetimiz aşırı gürültü.. Memnuniyetimiz ise adaylar arasındaki seviyenin korunması..Küfür, iftira ve belden aşağı yok.. Umarız devam eder..

Tam 20 gün sonra herşey belli olacak zaten.. Kazanan ülkemiz ve şehrimiz olsun. Ben elbette ki hem Antep milliyetçisiyim.. Bu memleket için kim ne yapıyorsa, kim bir taş koyuyor hizmet getiriyorsa, onlara minnettarız. Geçmişte Allah rahmet eylesin belediye başkanlarımız ile yakın tarihlerde Ahmet Turan Ertuğ, Ömer Arpacıoğlu ve Esat Kaya Turgay da hizmetler yaptı memleket için. Tabii önemli değişimler ve hizmetler Celal Doğan dönemiyle başlamıştı zaten, ki bunu her fırsatta belirtiyorum. Asım Güzelbey de yaptı elbette, ona da teşekkür ediyoruz.. Şimdi devasa projeleri Fatma Şahin yapıyor, Mehmet Tahmazoğlu yapıyor, Rıdvan Fadıloğlu yapıyor.. Görmezden gelebilirmiyiz.. Mümkün mü.. Ben şunu bilirim, “Kişiler gelip geçici, eserler kalıcıdır” Kazançlı çıkan Gaziantep’tir..

PANORAMA MÜZESİ, ŞEHREKÜSTÜ’DEKİ ANTEP GERÇEĞİ VE, ŞİMDİ DE KÜLTÜR SANAT MÜZESİ

Önümüzdeki hafta açılışı yapılacak olan  Panorama Müzesi de bu şehir için çok değerlidir.. Anteplilerin milli mücadele döneminde işgalcilere karşı gösterdiği kahramanlığı anlatacak olan Panorama Müzesi, kentin sembolü olacak kadar önemlidir. Kente kazandırılan bu eserle, Antep savunması ölümsüzleştirilecek. Fatma Şahin’in kararlı duruşu sayesinde, bu müze, kentin geçmişiyle, Antep harbindeki yaşanmışlıklarıyla tüm gerçeklerin gün yüzüne çıkarılıp  geleceğe uzanan bir ışığı olmuştur.. Eski Adliye binasının yaşayan kültür sanat merkezine dönüştürülmesi de başlıbaşına bir kazanım bu şehir için.. Mehmet Tahmazoğlu’nun Şehreküstü bölgesinde yaptıkları çalışmalar Antep’in geçmişini gün yüzüne çıkartması da takdirimizi kazanmıştır..Şu anda Akkent Mahallesi’ne inşa edilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en büyük kongre merkezi olan Şahinbey Kongre ve Kültür Merkezi’de yakında bitecek.. Cumartesi günü Şehitkamil Belediyesinin yaptırdığı Kültür- Sanat Merkezinin açılışına gittiğimde çok mutlu oldum..Rıdvan Fadıloğlu daha ilk döneminde bu kente ŞKM'yi kazandırmış bir insan olarak tarihe geçmişti. Şimdi bununla birlikte yaptıkları ve yapacaklarıyla minnetle anılacak zaten.. Yapılan eser, bu şehrin kültür ve sanatının ayağa kalkması adına çok değerlidir..Şu bir gerçek ki, Gaziantep’ten kültür ve sanat adamı olduğu kadar yeterince sanatçı da yetiştiremiyoruz maalesef.. İşte buyrun size alt yapısı..Gidin bakın, ineleyin bilgi alın, hatta çocuklarınızı, eşlerinizi götürün buraya.. Yaşayan bir yer olacak burası.. Keşke birkaç bölgeye daha yapılsa diyor, bu düşünceyi hayata geçiren Şehitkamil ekibine, başta Murat Özgüler olmak üzerine emeği geçen herkese teşekkür ediyorum..

BU ŞEHİR SALONSUZLUKTAN KURTARILMALI

Kültür sanattan başladık madem, öyleyse devam edelim..Bu şehirde o kadar eksikler var ki, sürekli gündeme getiriyorum zaten.. Ama bu daha başka bir eksiklik Hemde çok ciddi.. 1- Tiyatro salonumuz yok.. 2- Konser salonumuz yok.. Spor salonlarımız zaten çok yetersiz hatta yok sayılır ama bugün sanat kültürden gittiğimiz için onu başka zamana bırakalım.. Bunları da Sayın Fatma Şahin’den isteyeceğim.. Lütfen projelerinin arasına bunları sıkıştırsın.. Biliyorsunuz, geçen hafta özellikle geceleri yaşayan bir Gaziantep için önerilerde bulunmuştum.. Oldukça olumlu tepkiler aldım.. Çünkü bu şehri seven herkes benimle aynı görüşteydi.. Önemli olan harekete geçmekti.. Geçilir geçilmez, orası bu kenti yöneten ve temsil edenlerin işi.. Benimkisi görmek ve önermek.. Şimdi ciddi manada bir eksiği daha gündeme getiriyorum..

Gaziantep’te özellikle konserler için salonlara ihtiyacımız var.. Tiyatro için zaten hiç yok gibi.. Son yıllarda oldukça ünlü ve tanınmış sanatçılar şehrimize getiriliyor.. Halkımız da bunlara katılmak ve izleyip görmek istiyor. Çünkü Gaziantep bunlara aç.. Hasret.. Kadınlarımız kızlarımız çocuklarımız yaşamın bir parçası olan müzik etkinlerinden mahrum kalmak istemiyorlar.. Sevdikleri bir sanatçı geldiğinde ise onları dinlemek istiyorlar..Tiyatroya gitmek istiyorlar.. Ne varki ikisini doya doya gerçekleştiremiyorlar..

BU KENT BİR MAVERA SALONUNA MAHKUM OLMAMALI

Elbette  salonlar var, ama yetersiz, küçük.. Bir konserde kapıların önünde yüzlerce insan birikiyor içeriye giremiyor. Dışarda kapıya yığılıp kalıyorlar.. Yıkılacak olan Kamil Ocak, bu işler için yetersizdi zaten..Karataştaki Şahinbey salonunda ağırlık sporda, diğerinde de öyle.. Gaziantep Üniversitesindeki Mavera salonu var ama o da yetersiz.. Bir kere gittim rezilliği gördüm bir daha adımımı atmadım.. İnsanları rezil etmeye kimsenin hakkı yok çünkü.. Ama rezillik devam ediyor maalesef.. Tuvalet yetersiz, giriş çıkışlar eziyetli, hele Allah göstermesin bir yangın veya panik yaşansa o daracık kapılardan çıkışta büyük arbede olur.. Koskoca kentin tüm yükünü ŞKM çekiyor.. Onda da tiyatro gibi, konser gibi alt yapı eksikliği yüzünden yeterince randıman alınamıyor..

FATMA ŞAHİN’DEN DEVASA MÜZİK KOMPLEKSİ İSTİYORUZ

Bu konuya çok önem veriyorum..Bu şehrin geleceği sanatta, kültürde, tiyatroda.. Yeterince yorduk Gaziantep'i.. Artık nefes aldırmak gerekiyor.. Çocuklarımızın, gençlerin ufkunu açmak, onları sanata müziğe, tiyatroya teşvik etmek gerekiyor.. Görebildiğim kadarıyla bu manada bir çalışma yok, daha doğrusu belediye başkanların projelerinde bunlara yer verilmemiş.. Oysa halkın temel ihtiyacı olan su gibi, bu hizmetlere ihtiyaç var.. Tabii ki bu devasa projeler için büyükşehir başkanı olması hasebiyle hemen aklıma Fatma Şahin geliyor ilk etapta.. Onun için projelerinin arasına küçük değil büyük çaplı bir müzik kompleksini koymalı diye düşünüyorum.. Küçüklü büyüklü konser salonları, tiyatro salonları, içerisinde restorantların, cafe ve davet salonlarının olduğu yaşanabilir bir komplekse bu şehrin ihtiyacı vardır.. Sanatçılar için de, halk için de çok önem taşıyan bu kompleks için Sayın Fatma Şahin’in benzeri yurt dışında çok olan çeşitli salonları örnek alarak harekete geçmesini isteme hakkımı kullanıyorum.. Böylece kendisi de, ekibi de, konserlere gelmek isteyenlere bilet ve yer telaşına düşmeyecek, yorulmayacaktır. Gaziantep kültürel ve sanatsal yönüyle ağır basan kent olmalı, tiyatro salonlarıyla başka şehirlere örnek teşkil etmelidir..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum