Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

KAHRAMANMARAŞ'TAN HABERLER

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta 370 milyon dolarlık 57 yatırımın açılışı yaparken, toplam 774 miyon dolarlık 47 sanayi tesisinin de temelini attı. Erdoğan yeni tesislerin 8 bin 270 vatandaşa iş kapısı olacağını ve "İldeki sanayicilerin Kahramanmaraş'ta İŞSİZ YOK" demesine çok sevindiğini söyledi. Erdoğan bu yatırımlara teşvik yasasının ivme kazandırdığını söyledi. Ayrıca TBMM'deki bir yasa tasarısı ile teşvik yasasından yararlanmak için gereken istihdam sayısını da "30'dan 10'a düşüreceğiz" dedi.

*Başbakan: "Kahramanmaraş ihya edilecek"

Erdoğan, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü törenlerine katıldıktan sonra, 54 fabrika, 23 okul, 4 sağlık ocağı, Kahramanmaraş-Türkoğlu-Nurdağı duble yolu, Kahramanmaraş çevre yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep duble yolu, Hanefi Öksüz Kalp Hastanesi, KÖYDES kapsamında 559 ayrı proje, Kahramanmaraş Doğalgaz Tesisi, içme suyu tesisi, Saim Çotur Amatör Spor Kulüpleri Kompleksi, Yaşar Bakdur Huzurevi ve Kahramanmaraş Belediyesi Oto Galericileri Sitesi'nin açılışının gerçekleştirileceği Hafız Ali Efendi Meydanı'ndaki toplu açılış törenine geçti. Başbaka'ın, açılışı gerçekleştirilen toplam 649 tesisle, açılış rekoru kırdığı belirtildi. Erdoğan, daha önceki gelişler gibi bu kez de Kahramanmaraş'a eli boş gelmediklerini belirterek, "Bu şehri ihya edecek, çocuklarımızın geleceğini aydınlatacak tesisleri büyük bir mutluluk içerisinde açıyoruz. Biz bu ülkeyi, bu şehirleri, aziz vatanı bize emanet eden ecdadımıza layık olabilmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Bize göre vatanseverlik, milliyetperverlik, milliyetçilik; insanımıza, şehirlerimize, toprağa sahip çıkmaktır, millete hizmet etmektir, fabrika açmaktır, okul açmaktır. Sahip olduğumuz mirasla övünmekle yetinmeyeceğiz, bağımsızlığa layık olmak için, onurumuzu korumak için, ülkemizi yeniden imar ve inşa etmek zorundayız. Aksi takdirde kurtuluşun ve bağımsız yaşamanın onurunu gelecek nesillere hissettiremeyiz" dedi.

*Balduk "Teşvikten sonra ilimiz cazibe merkezi oldu"

Kahramanmaraş Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk, Başbakana teşvik yasası ile ilgili bir rapor sundu. Balduk raporunda teşvik yasası ile Kahramanmaraş'ın cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. Balduk, Başbakanın açılışını yaptığı 57 yatırımın toplam 370 milyon 865 bin dolara mal olduğunu, temeli atılan 47 sanayi tesisisin ise toplam 774 milyon dolara mal olacağını söyledi. Balduk, "57 yatırım dağılımına bakıldığında bunlardan 30 tanesi komple yeni yatırım, 21 kapasite arttırımı, 4'ü entegrasyon, 2 modernizasyon olduğunu söyleyebiliriz. Yatırımların hizmete açılmasıyla teşvik yasasından sonra kentte imalat sanayideki istihdam artışı 9 bin 550 kişiye, toplam istihdam artışı ise 28 bin 416 kişiye ulaştı" dedi. Balduk 5350 sayılı teşvik yasasının, Kahramanmaraş'a cumhuriyet tarihinin en büyük yatırım yasası olduğunu söyledi ve hedeflerinin yıllık bir milyar dolarlık ihracat olduğunu ifade etti

*Başbakan Erdoğan, 15 işadamından okul sözü aldı

Kahramanmaraş'ın 87. Kurtuluş yıldönümü etkinliklerine katılmak ve fabrika ve tesislerin toplu açılışlarını gerçekleştirmek üzere gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Ekerle birlikte 11 Şubat 2007 Pazar günü, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO)'yu da ziyaret etti. KMTSO Başkanı Mehmet Balduk, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğa'ın üçüncü kez KMTSO'yu ziyaret ettiğini ve bunun Kahramanmaraşlı sanayicler için büyük bir onur olduğunu söyledi ve "Kahramanmaraş'ta eğitim altyapısının iyileştirilmesi için KMTSO olarak ciddi araştırma ve çalışmalarımız devam etmekte, ayrıca, işadamlarımız da okul yaptırmak konusunda niyetliler" dedi. Daha sonra okul yaptırmak niyetinde olan sanayici ve işadamları söz alarak bu niyetlerini ifade ettiler. Başbakan Erdoğan, okul yaptıracak sanayici ve işadamlarına teker teker teşekkür etti. Başbakanımız'a Kahramanmaraş'ta okul yaptırma sözü veren sanayici ve işadamları; Mehmet Balduk, Galip Çalık, M. Hanefi Öksüz, Mehmet Tanrıverdi, Mahmut Arıkan, Kadir Kurtul, Alişan Arıkan, Ahmet Duran Balsuyu, Mehmet Kanbur, Mehmet Akif Gölcü, Atıf Şirikçi, Ahmet Kamil Şirikçi, Fahrettin Dokumacı, Kemal Karaküçük, Fuat Sarıkatipoğlu

*Adana Ticaret Odası'ndan KMTSO'ya İşbirliği Ziyareti

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, komşu illerle ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret potansiyelinin artırılması amacıyla Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO)'na ziyarette bulundu. Ziyarette, komşuluk ilişkilerinin ticaret potansiyeline yansıtılması amacıyla daha sıkı işbirliği kararı alındı. Heyet adına konuşan ATO Başkanı Şaban Baş, uluslararası ticaretin, ulusal bazdaki bölgelerin birbirini ve üretim çeşitliliği ve potansiyelini tanımaktan geçtiğini belirterek, "Kahramanmaraş, özellikle yatırımlar konusunda önemli başarılara imza attı. Uygulanan Teşvik Yasası'ndan dolayı her geçen gün daha da gelişen Kahramanmaraş ile olan ekonomik işbirliğimizi en üst seviyede sürdürmek istiyoruz. O nedenle de karşılıklı görüşmenin büyük yarar sağlayacağını düşündük. Çünkü gerek Adana, gerekse Kahramanmaraş'taki üretim çeşitliliği, kentler arasındaki ihtiyaçların karşılanması bakımından birbirini karşılayabilecek nitelikte" diye konuştu.

*Ticaret Borsası Başkanı "ilimize Teşvik sonrası 1 milyar 100 milyon dolarlık yatırım yapıldı"

Kahramanmaraş Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Mahmut Arıkan, 2012 yılına kadar kentte 3 milyar dolarlık yatırımın tamamlanacağını söyledi. Arıkan " Kahramanmaraş'ın önü çok açık. Kahramanmaraş tekstilde moda merkezi olacak. Konfeksiyon yatırımları da hızlanmış durumda. Diğer illerden örneğin Gaziantep'ten, gelecek yatırımcılar var. Önümüzdeki yıllarda Kahramanmaraş Türkiye'nin cazibe merkezi olacak" dedi. Arıkan, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraşlı sanayicilerin yaptıkları yatırımlarla merkezi hükümete her zaman destek olduğunu ifade etti. 5350 sayılı Teşvik Yasası ile Kahramanmaraş'ta 1 milyar 100 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını hatırlatan Arıkan, "Kahramanmaraş'ta Teşvik Yasası'nın tamamlanacağı 2012 yılına kadar 3 milyar dolarlık yaptırım tamamlanacak. Kahramanmaraş'a verilen teşvik, sanayicileri motive edecektir ve bütün makine parklarını yenileyeceklerdir. Bizim teşvikten dolayı yüzümüz ak. Çünkü aldığımız teşviki hep yerli yerinde kullandık. Yapılan yatırımlarla Kahramanmaraş'ta 2009 yılına kadar 20-25 bin kişiye ek istihdam sağlanacaktır" dedi
Kahramanmaraş'ın bu bölgenin önemli sanayi merkezi durumuna geldiğini belirten Arıkan, şöyle konuştu: "Her geçen yıl ilk 500 büyük firma sayımızda artış oluyor. Bu da gösteriyor ki Kahramanmaraş büyüyor, gelişiyor. Biz bunlardan her zaman gurur duyuyoruz. Gelecek 5 yıl içinde Türkiye'nin gelişmiş 10 ili arasına gireceğini tahmin ediyorum. Kahramanmaraş gördüğünüzden daha çok gelişiyor. Bu gelişmeye teşvikin çok büyük faydası oldu. Her ilde sermaye, para olabilir. Ancak örneğin Hatay ilinde çok büyük sermaye birikimi olduğu halde oraların sanayileşmediğini görüyoruz. Sanayileşme sadece kapitalle ilgili değil. Bu müteşebbis ruhu ayrı. Kahramanmaraş'ta bu ruh var. Bu müteşebbisler var. Kahramanmaraş'ın güvenilirliği var. Zaten finans kuruluşları güvenilir yerlere kredi verir. Şu anda bizlere 10 yıllık vadeli krediler teklif ediyorlar. Bu teklifi de hiçbir aracı banka olmadan yapıyorlar. Avrupa'daki fonlar şu anda Kahramanmaraş'a girmeye başladı. Kahramanmaraş'ın önü çok açık. Kahramanmaraş tekstilde moda merkezi olacak. Konfeksiyon yatırımları da hızlanmış durumda. Diğer illerden örneğin Gaziantep'ten, gelecek yatırımcılar var. Önümüzdeki yıllarda Kahramanmaraş Türkiye'nin cazibe merkezi olacak." Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Türkiye'de üretilen pamuğun yüzde 50'sinin Kahramanmaraş'ta üretileceğini vurgulayan Arıkan, "Bunun dışında alternatif sektörler de gelişmeye başladı. Çimento sektörü Kahramanmaraş'ta büyümeye hazır durumda. Gelecekte çok önemli olacak olan meyve fidanları ilimizde üretilmeye başlandı. Önemli olan bunların alt yapısının olması. Alt yapı olmadan ne kadar 'Sektörü çeşitlendirelim' desek olmuyor. Bu bir süreç. Alt yapıyı tamamlarsak her şey kendiliğinden gelişecektir" diye konuştu.

*GAZİANTEP'TEN HABERLER

Nakıboğlu: Yatırımlar durdu

Gaziantep Organize Sanayi Bölge Başkanı Cahit Nakıboğlu, hükümetin Teşvik Yasasıyla birlikte o tarihten itibaren Gaziantep'e yatırımların durduğunu ve gerek mevcut firmalar, gerekse de yerli ve yabancı olarak hiç bir firmanın yatırım yapmadığını söyledi. Nakıboğlu, birçok fabrikanın işçi çıkartığını doğrularken, işsiz sayısındaki artışın üzüntü verici olduğunu belirtti. Nakıpoğlu bu arada Gaziantep'te faaliyet gösteren bazı firmaların Kahramanmaraş'a yatırım yaptığını doğruladı.

*Aslan: İşsizlik arttı, rakam 28 bine ulaştı

Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan da son yıllarda kentteki işsizlik sayısında büyük artışlar olduğunu söyledi ve "2005 yılında işsiz sayısı 16 bin civarındaydı. 2006 yılında bu rakam 28 binlere ulaşmış durumda. Gaziantep kenti işsizlerin kenti haline geldi" dedi.

*Valilikten, işten çıkartılan personel açıklaması

Önceki "Haftaya Bakış"ta Çevre Koruma Vakfı'nda 10-12 yıldan beri Eksöz ölçümleri yapan ve eksoz işi özel şirkete dönüştürülünce, bakanlık tarafından iş akitleri fesh edilen 12 personelle ilgili bir değerlendirmemiz vardı. Bunlardan 5 tanesinin sosyal yardımlaşma vakfına alındığı 7 tanesinin ise aynı uygulamaya tabii tutulmadığını, böylece bu 7 personelin perişan olduğunu belirtmiştik. Köşemiz yayınlandıktan sonra bizi ilk arayan Yetkili Otomobilciler Derneği (YODER) oldu. Sayın Uğur Doğaner, eksoz ve emisyon ölçüm ihalesini YODER olarak kendilerinin aldığını ve işten çıkartılan 7 personele kapılarının açık olduğunu söyledi. Sayın Doğaner'e bu duyarlılıkları için teşekkür ettik ve 7 personele ulaşarak böyle bir teklif geldiğini söyledi. Ancak bu personeller, vilayetin, 5 arkadaşlarını sosyal yardımlaşma vakfına alınmasına çok bozuldukları için, YODER'in bu önerisine nedense sıcak bakmadılar. Haklı olabilirler ama orası kendilerini ilgilendirir elbette. Daha sonra vilayetten vali yardımcısı Bekir Atmaca'nın açıklaması geldi. Haliyle konu "Haftaya Bakış" köşesinde ele alındığı için bugün yayınlamak durumunda kaldık.
İşte vilayetin bu konudaki açıklaması:
Gaziantep27 Gazetesinin 12 Şubat 2007 tarih ve 3718 sayılı nüshası 1. sayfasında "HAFTA YA BAKIŞ" köşesinde Ökkeş ÖZEKŞİ tarafından yayınlanan yazıda;
"Bu yazı Sayın Ökkeş Eruslu ve Vali Kamçı'yı ilgilendiriyor" başlığı altında yapılan değerlendirmelerde; "Gaziantep Çevre Koruma Vakfında 10-12 yıldan beri Eksoz Emisyon ölçümleri yapan 12 personelin iş akdinin sona erdirildiği ve bunlardan 5 tanesinin Trabzon ve Şanlıurfa İllerinde olduğu gibi sosyal yardımlaşma vakfı bünyesine alındıkları, geri kalan 7 kişiye kapı gösterildiği, bu personelin haksız uygulamaya tepki gösterdikleri, Sayın Vali ile görüşmek istedikleri ancak, kapıya bile yaklaştırılmadıkları, İçişleri Bakanlığına kadar gittikleri, Bakanlığın Valiliğe yazdığı yazı ile gerekçe sorduğu ancak, Bakanlığa verilen cevapta doğruların ifade edilmediği, bu yazıda 5 kişinin sosyal yardımlaşma vakfında görev verildiğinin belirtilmediği ... " iddiaları yer almıştır.
Sayın Özekşi,
Bilindiği üzere; Ülkemiz dahilinde Motorlu Araç Egsoz Emisyon Ölçüm işleri Çevre ve Orman Bakanlığı mevzuatları doğrultusunda, Çevre Koruma Vakfı veya Vakıf tarafından kurulan şirketler eliyle yapılmakta iken, 08.07.2005 tarih ve 25869 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik Geçici 1. Maddesi (b) bendi hükümleri uyarınca, egzoz gazı emisyon ölçüm yetki belgeleri 01.01.2007 tarihinden itibaren iptal edilmiş olup, bu tarihten itibaren TS 12047 standardını sağlayan Araç Muayene İstasyonları tarafından yapılması öngörülmüştür.
Çevre ve Orman Bakanlığının 08.01.2007 tarih ve 2007/1 sayılı Genelgeleri ile egzoz emisyon ölçümünün Çevre Koruma Vakıfları veya kurmuş oldukları şirketler aracılığıyla gerçekleştirilmesi uygulamasına son verilmesine ilişkin hükümleri gereği, İlimiz Çevre Koruma Vakfınca Kurulan Gaziantep Çevre Vakfı A. Ş. Eliyle yürütülen Motorlu Araç Egzoz Emisyon Ölçüm işleri ve yetki belgesi 01.01.2007 tarihinden itibaren sona ermiş olup, faaliyeti sona eren GAÇEV A.Ş. adlı şirkette 12 personelin çalıştırılma gerekçesi kalmamıştır.
Gaziantep Çevre Koruma Vakfının başlıca gelir kaynağı, emisyon ölçümleri olduğu ve bu ölçüm yetkisi sona erdiğinden başkaca gelir sağlama imkanı kalmadığı halde, çalışanların 2007 Yılı Ocak ayı ücretleri ve kıdem tazminatları da ödenmiş olup, şirket çalışanlarının 31.01.2007 tarihi itibariyle iş akitleri fesh edilerek, söz konusu personelin Vakıf ve Şirketten herhangi bir alacakları kalmamıştır .
Şirket personelinin mağdur edilmelerinin önlenmesi için bu çalışanlardan 5 kişi, hizmet ve ihtiyaç durumu göz önüne alınarak, 3294 Sayılı Kanun ile kurulan Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında Vakıf mütevelli heyetlerince verilen kararlar doğrultusunda değerlendirilmiş, diğer 7 personelin de Gaziantep İlinde Egzoz Emisyon ölçümü yapmak isteyen TS 12047 Standardını sağlayan sabit istasyonlardan, yetki belgesi alacak ve almakta olan iş yerlerine yönlendirilerek, işe yerleştirme de öncelikle değerlendirilmeleri cihetine gidilmiş ancak, bu personelin özel sektörde çalışma eğilimi içinde olmadıkları anlaşılmıştır.
Gazetenizde yeralan değerlendirme yazısında ileri sürülen diğer hususlar, İçişleri Bakanlığı Makamına sunulan 7 kişi tarafından ortak imzalı dilekçe Valiliğimize intikal etmekle Çevre Koruma Vakfı Başkanlığına gönderilerek, incelenmesi ve sonucundan Bakanlık Makamına bilgi verilmesi istenilmiş, 3 ı. 12.2006 tarihi itibariyle sona eren Şirket emisyon ölçüm işleri nedeniyle, aynı işyerinde değerlendirmelerinin mümkü' olmadığı, her türlü sosyal tazminat ödentilerinin tamamlandığı ve talep sahiplerinin iş akitlerinin fesh edildiği anlaşıldığı Bakanlık Makamına ve adı geçenlere bildirilmiştir.
 Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından, bu metnin 5187 Sayılı Basın Kanunu'nun 14'ncü maddesi ve devamındaki hükümleri uyarınca Gazetenizin aynı sayfasında ve aynı niteliklerde yayınlanması hususunda;
 Gereğini rica ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.