1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. İŞ DÜNYASI NİYE TEDİRGİN
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞ DÜNYASI NİYE TEDİRGİN

A+A-
Biliyorsunuz gözaltılar ve tutuklamalar sonrası, iş ve sanayi dünyası çok tedirgin. Dedikodu ve bilgi kirliliği o kadar fazla ki, inanın başımız dönüyor.. Sorumluluğumuz gereği şunu çok iyi biliyoruz ki, çok dikkatli olmalıyız. Özellikle yazarken.. Kesinleşmemiş bir ismi yazdığımız an, o insanın ve ailesinin ne duruma geleceğini hesaplamalıyız.. Onun için mümkün mertebe titiz davranıyoruz..
 
Ancak öyle şeyler yaşıyoruz ki, bazı gazeteciler ve bir kısım bankacıların ortalığı karıştırmak için inanılmaz bir dedikodu yarattığını haber alıyoruz.. Üzülüyoruz elbette. Bizi arıyor iş adamları ve sanayiciler.. Ne yapacağımızı şaşırdık diyorlar.. İşimize konsantre olamıyoruz, gecelerimiz uykusuz geçiyor diyerek dert yanıyorlar..
 
Maalesef şu anda Gaziantep’te bu durumun önüne geçilemiyor. Çünkü ciddi manada bilgi kirliliği ve boşluk var.. Paralel yapıya destek verdiği iddiasıyla gözaltına alınma korkusu, iş dünyasının kimyasını bozmuş..
 
Çünkü hemen hemen hepsi bir zamanlar iyi kötü cemaatle ilişkiye girmiş… Ama kimileri daha derinliğe gömülerek devam ettirmiş, kimileri özellikle 17-25 Aralık sonrası ilişkiyi kesmiş.. İşte orada ciddi bir kargaşa var.. 
 
Devam ettirenle ettirmeyip bırakanlar arasında belirsizlik var.. Biliyorsunuz bu kentin, cemaatin finans merkezi olarak gösterildiğini geçen hafta yazmıştım.. O nedenle çok ciddi ve titiz bir çalışma yapmak gerekiyor.. 
Bir gözaltı, hatta tutuklama, o insanın, ailesini yaktığı gibi, firmaları veya fabrikalarında onlarca yüzlerce çalışanını da etkiliyor..
 
VALİ ALİ YERLİKAYA DURUMUN FARKINDA
 
Hemen belirtmeliyim, bu iş bürokrat ve memur uygulamasına  benzemez. Her iki gruptan istenilen kişiler açığa veya gözaltına alındığında bunu memuriyet anlayışı ile kabul edebilirler..  Ama sanayici ve iş adamı öyle değil.. Daha hassasiyet gerektirir bu kesim.. Onun için diyorum ki, bu konuda Sayın Vali Ali Yerlikaya, bilgi kirliliği ve dezenformasyonun  önüne geçebilmek için, tıpkı Naksan olayında olduğu gibi, açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirmeli.. Bir bilgi iletişim merkezi oluşturulabilir mesela. Çünkü bu günler gerçekten  kritik günler.. Nitekim Sayın Mehmet Şimşek Başkanlığındaki toplantıda, iş dünyasına bu konuda çok açık konuştuğunu öğrendim.. İyi mesajlar vermiş Sayın Vali. Basına kapalı yapıldığı için söylediklerini burada yazamıyorum ama doğrusu beğendim..
 
Şunu mutlaka belirtmeliyim.. Çünkü asla gözardı etmemek lazım.. Bilgi kirliliğinde bilimsel olmayan, genellemeler içeren, dayanaksız, tecrübeye dayanmayan bilgiler ileri sürülerek zihinler bulandırılırken; dezonformasyonda ise ortaya atılan bir haber, özellikle sosyal medyada hiç doğruluğuna bakmadan ardı ardına yayınlıyor. Herkes haberin doğruluğuna inanana, hatta haberi yaratanın kendisi dahi yalan olduğunu unutana kadar aynı haber paylaşılmaya devam ediliyor… Haliyle bunun sıkıntısını çeken çok oluyor.. Umarım basın dünyasındakiler biraz daha hassas, yetkili makamdakiler de kirliliğin ve dezonformasyonun önüne geçebilmek için gereğini yerine getirirler..
 
FATMA ŞAHİN’İN BASIN ZİYARETİ VE SÖYLENENLER
 
İyi bir düşünce.. Doğru karar.. Gaziantep yerel basınına ve temsilcilere yapılan teşekkür ziyaretindeki inceliği iyi okumak lazım.. Umarım Sayın Fatma Şahin, yerel basın konusunda kaliteye önem vermeyi daha ön plana alır.. Böylece, Büyükşehir’in basın denilince sadece bazı basın kuruluşlarına ayrıcalık tanıdığı ve onların kısa zamanda inanılmaz yükselişinde önemli rolü oynadığı iddiaları da böylece çürütülmüş olur.. Bizi ziyaretinde şehrin bazı meselelerini konuştuk sadece.. Kendimizle ilgili tek kelime etmedik Sayın Şahin’e.. Zaten etmeyiz de.. Temennimiz Sayın Fatma Şahin’in ve ekibinin de bu konuda hassas davranmasıdır.. Fazla birşey yazmama gerek yok, çünkü ne söylediğimin çok iyi anlaşıldığını düşünüyorum.. Bu arada Büyükşehir Belediyesi Hakla İlişkiler Daire Başkanlığına getirilen Fatih Ermeydan, umarım basındaki bu ciddi mesele konusunda Sayın Şahin’e doğru tespitler ve önerilerde bulunacaktır..
 
YENİ SİTEMİZ YAYINDA
 
Yıllardır yenilemeye çalışıyorduk ama bir türlü hayata geçiremedik. Alt yapısını sağlam yapalım ve hantallıktan kurtulalım dedik. Şu anda bir aksilik olmazsa, yeni internet sitemizle sizlere daha iyi hizmet vermeye çalışacağız. Yeniliklerimiz olacak elbette. Bunları da yavaş yavaş hayata geçireceğiz.. Eleştirilere açığız. Önerileriniz varsa bekliyoruz..
 
HEPİNİZE İYİ HAFTALAR
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum