Belediyelerde dikkatinizi çektimi bilmem ama benim ilgimi çeken en önemli gelişme Büyükşehir’deki kadro değişimi ve yeni yapılanma oldu. Bakıyorsunuz Şahinbey’de kadro değişimi yok. Varsa bilmiyorum. Şehitkamil’de olmasa olacak, çünkü CHP’ye geçti. Mutlaka yeni kadrolaşma olacaktır. Ama şimdilik değil. Zaten mesajı da öyle alıyoruz. Ki Şehitkamil için daha ilk başlarda yazmış ve mevcut kadro ile liyakatlı isimlerin görevine devam etmesi tavsiyesi yapmıştım. Birkaç değişim sonrası Umut Yılmaz şimdilik mevcut düzeni bozmadan devam ediyor. Büyükşehir ise ana kadroda ciddi değişime gitti. Demek ki Sayın Fatma Şahin buna ciddi ihtiyaç duydu.

GAZİANTEP MODELİ TUTMALI

Değişim konusunda hiç zaman geçirmeyen Fatma Şahin’in daralma ve tasarrufa yönelik hamlesi de dikkat çekti. Daire başkanlıklarıyla müdürlükleri  azaltmaya gitmesi önemli bir karar. Buna karşılık Şehitkamil’in beyni sayılan Murat Özgüler’in büyükşehir bünyesinde değerlendirilmesi ve projelerden sorumlu koordinatörlük görevi verilmesi bence isabetli bir karar oldu. Aslında bu değişimler Genel Sekreter Sezer Cihan’ın yükünü azaltacak aynı şekilde Fatma Şahin’e de rahat nefes alacak gibi. Zaten Fatma Şahin’in yeni hedefi Büyükşehir Belediyesi olarak gelirleri artırmak, giderleri azaltmak. Dahası akıllı belediye, yalın belediye hedefi ve buna paralel tasarrufu artırmak. Sayın Şahin buna Gaziantep Modeli diyor.  Hatta bu modelin Türkiye Modeli olmasını arz ettiğini belirtiyor.

EN BÜYÜK YÜK GAZİ KÖRDEVE’DE

Tabii bunların hepsini uygulamada göreceğiz. Kan değişikliği, yeni atamalar, yeni isimler, görev yerleri değişenler ciddi manada hareket getirecek gibi duruyor. Osman Toprak’ın kenara çekilmesiyle birlikte ikinci adamlığa getirilen Halil Uğur’un kısa sürelik büyükşehir deneyim ve birikimleri, Hakan Aslansoy’un siyasetin içinden bu kez belediyecilik gömleğini giyecek olması kendisine daha fazla sorumluluk getirecek. Burada en dikkatimi çeken değişim Gazi Kördeve’nin daha fazla sorumluluk altına girecek olması. Eeee Fatma Şahin’in güvenini kazanmak kolay değil. Gazi Kördeve’ye ne kadar yetki ve görev verilirse verilsin onun üstesinden geleceğini biliyorum. Çünkü bu noktalara tırnaklarıyla kazıyarak gelen bir isim.  Şimdi öncelikle teknik işlerden sorumlu genel sekreter yardımcılığına getirilmesiyle Sezer Cihan’a ciddi manada nefes aldıracak. Aynı zamanda aldığım bilgiye göre fen işleri, kent estetiği ve yeşil alanlar ve ulaşım konusunda yetkili olacak. Tabii bunlara ilaveten yıllarını belediyeye veren, hatta ömrünü vakfeden İmar Daire başkanı İrem Elbeyli’nin emekliye ayrılmasıyla birlikte o birimin de sorumluluğunu üstlenecek. Çok net ifade edeyim ki, Gazi Kördeve’nin bu noktalara gelmesi, yılların emekleridir. Alın terinin karşılığıdır.  Başarı basamaklarını birer birer adımlamasıdır. Elbette hepsinden önemlisi Fatma Şahin’in Gazi Kördeve’yi keşfetmesidir. Bir şey daha var tabii… Şimdi bunları yazıyorsam tek sebebi başarılı insanların hakkını vermek isteyişimdir. Bunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

VATANDAŞIN TAMAM TAKINTISI

Büyükşehir için bu dönem gerçekten çok önemli. Ben sahayı fırsat buldukça gezen birisiyim. Halkın sesini duyan ve mümkün mertebe sorunları kent yöneticilerine duyurmaya çalışan birisi olarak son zamanlarda gözlemlediğim şey, bu kentin Fatma Şahin’den beklentisinin çok büyük olduğudur. Ama bunun karşılığının yeterince görülmediği yolundaki endişelere de hak vermiyor değilim. Nitekim Sayın Şahin’de özellikle seçim sonucunda bunu görmüştür ve alacağı mesajı almıştır. Aslında genel olarak bakıldığında Fatma hanım Allah var mesaisinin büyük bölümünü esnafa, kenar semtlerine giderek harcıyor. Hatta oralarda kendisine söylenenleri dikkatli dinliyor ve tamam diyor. İşte o tamam sözünün hayata geçmesini bekleyen vatandaşların bana ilettikleri şey bunu göremediklerini söylemek oluyor.

NİYE HER ŞEYDE İLK AKLA GELEN FATMA ŞAHİN OLUYOR?

Kolay değil tabii. Hatta “hangi birine yetişsin!”bile denilebilir. Ama durum öyle değil. Herkes Fatma Şahin’e söylediği şeyleri unutmaz. İşte onu Fatma Şahin’in de unutmasını istemiyor. Gerçekleştiğini göremezse kırılıyor, üzülüyor, güven duygusu sarsılıyor. Bakarsanız bu hepimiz için de geçerli. Çok iyi biliyoruz ki, Gaziantep’te vatandaşın en küçük sorunda ilk aklına gelen kişi Fatma Şahin’dir. Hatta öyle ki, elektrik kesilir Fatma Şahin. Sular kesilir Fatma Şahin. Trafik kilitlenir Fatma Şahin. Doğalgaz kesilir Fatma Şahin. Yağmur yağar seller akar ilk akla gelen yine Fatma Şahin. Silah sıkılır, gürültü yapılır, mahalle aralarında millet birbirine girer yine Fatma Şahin… Elbette bende biliyorum ki bunların çoğu direkt Fatma Şahin ile bağlantılı değil. Ama yine çok iyi biliyorum ki, bu şehirde ne olursa olsun her şeyde ilk akla gelen kişi Fatma Şahin’dir…

YAPILAN ELEŞTİRİLERİ CİDDİYE ALIYORUM

Bu bakış açısından hareketle benim naçizane tavsiyem öncelikle şu büyükşehir belediyesindeki soğuk havayı giderecek, asık suratları güldürecek, insanların belediyeye geldiğinde sıcak bir atmosfer bulmalarını sağlamak olmalı. Yapılan eleştirilerde kadro şişkinliğinin azaltması önem taşıyor. Söylenenler, eften püften danışmanlar dahil, dairelerde, birimlerde gerçekten alınteri dökenler ile siyaseten veya hatır gönül işleriyle kadroya alınanları aynı potadan çıkarmak gerektiği yolunda.  Araç konusunda alınacak karara saygılıyım ama vuralım derken de öldürmeyelim diyenler oldu. Örneğin şehrin bir başından diğer yönüne göreve gelen büyükşehir çalışanlarının servisininin kaldırması. O memurların işe gelebilmek için iki veya üç taşıma aracı değiştirmek zorunda kalmaları… Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. İleriki haftalarda Şehitkamil Belediyesini kaleme alacağım.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR