1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. EĞİTİMDEKİ SORUNU KİMLER ÇÖZEBİLİR
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

EĞİTİMDEKİ SORUNU KİMLER ÇÖZEBİLİR

A+A-
EĞİTİMDEKİ SORUNU KİMLER ÇÖZEBİLİR

Geçtiğimiz hafta Yüksek İstişare Kurulunda milli eğitim konusu masaya yatırıldı. Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin'in sorunları tesbit ettik açıklaması ne kadar etkileyici ve inandırıcı oldu bilemiyorum ama, bu ifadenin beni fazla etkilemediğini söylemem gerekiyor..
Bir kere Gaziantep'in eğitimdeki sorunlarını doğru biçimde çözebilmek için atılan adımlar çok önemli.. Bu tesbitleri kim veya kimler yapmış, ben sonrasına bakarım..Sorun öyle pat diye çözülecek sorun değil..
Sonra sorun neye göre, hangi kriterlere ve kafa yapısına göre çözülüyor, onu da sorgulamak gerekir.. Eğer Ekrem Serin, geçmiş yıllardaki alışkanlıklarla konuyu masaya yatırmış ve idareci mantığıyla çözüm üretmiş ise, bunun milli eğitimi düzlüğe çıkaracağından emin olmadığını belirtmeliyim..
Bu konu çok detaylı biliyorum.. Ama özellikle milli eğitimdeki idareci kafasıyla bir adım ileriye gidilmeyeceğini de biliyorum.. Kimse kusura bakmasın, bunları dile getiriyorum diye de sitem etmesin.. Bu sorunun çözümü masa başında oturan idarecilerin işi değildir.. Gerçekleri yaşayan öğretmenlerdir, öğrencilerdir, velilerdir.. Gönül isterdi ki, Yüksek İstişare Kurulunda öğretmenler olsun, öğrenciler bulunsun, bilinçli veliler getirilsin.. İşte o zaman gerçekler ve çözüm önerileri daha net şekilde alınabilirdi.. Olayın birinci derecedeki muhataplarının olmadığı yerde sorunlar ne kadar çözülürse, bizim milli eğitimde de sorunlar o kadar çözülür..

VALİ SÜLEYMAN KAMÇI'YA DÜŞEN GÖREV

Bu konuda Sayın Vali Süleyman Kamçı'nın iyiniyetli yaklaşımına karşılık, çözüm beklediği kesimlerin neler yaptığını, bunların kimlerden oluşturulduğunu görmesi gerekir diye düşünüyorum.. Hatta bir kaç gün kimseye haber etmeden bazı okullara giderek öğrencilerle öğretmenlerle hatta velilerle görüşmesi, bu arada deneyimli eğitimcilerin iyi tesbit edilerek görüşlerinin alınması, Sayın Kamçı'yı şu ana kadar yapılan çalışmalardan alınamayan çok net bilgilere ve çözüm önerilerine götürecektir.. Şahsen ben öyle düşünüyorum.. Denemek birşey kaybettirmez..

DOLANDIRICI KÖMÜRCÜLER

Aldığım duyumlar ve gelen şikayetler,her köşe başına rastgele açılan kömürcülerin bazılarının işyerlerini, binaları ve kişileri dolandırdığı yönünde.. Şehrimizde kalitesiz kömür tartışması yapılırken, fiyatlar arasındaki çelişkiler derken, şimdi de vatandaşlardan kömür parasını alarak sırra kadem basanların çoğalmaya başlaması, dikkat çekmeye başladı..
Sadece kişisel değil bina olarak da paraları toplayan ve ortalıktan kaybolan kömür firmalarının, şu ana kadar bize gelen telefonlardan edindiğim bilgiye göre büyük rakamlarla ortadan kaybolduğunu öğreniyorum..
Bunun önüne nasıl geçilir, nasıl bir çözüm bulunur bilemem.. Ama Gaziantep'te artık birşeyler yapmanın zamanı gelmiştir.. Gerek Büyükşehir Belediye Zabıtası, gerek Çevre İl Müdürlüğü, gereksede Oduncular Odası Başkanlığının bu yönde bir çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum.. Bunun için gerekiyorsa bir komisyon kurulması ve şehrimizdeki başıboşluğa son verilmesi yolunda ciddi adımlar atılması sağlanmalıdır.. Böylece hem vatandaşın kaliteli kömür almasının yanısıra firmalara güvenini sağlayacak, hemde başıboşluğa son verilmiş olunacaktır..


Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.