1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. BU SEÇİMDE AK PARTİ YAVAŞLAYABİLİR
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

BU SEÇİMDE AK PARTİ YAVAŞLAYABİLİR

A+A-
Şunu peşinen söylemeliyim ki, bu seçim geçen seçim gibi olmayacak.. Şahsen öyle hissediyorum.. Yani AK Parti geçen seçimdeki kadar rahat olmayacak.. Hem ülkede, hem Gaziantep'te.. Bu önsezimi sizlerle paylaşmak istedim, özellikle belirteyim.. Yanılma payım elbette saklı.. -Bu görüşü neye dayanarak yapıyorsun diyenlere, gördüğüm AK Parti'nin genel başkanı ve üst düzey yöneticilerinin davranışları, yaptıkları ve izledikleri politikanın, bana ANAP'ın zirvede olduğu günleri hatırlatıyordemem kafidir sanırım..

PARTİLERİ CANLANDIRACAK VEYA KIZDIRACAK GÜN

Bugünden itibaren siyasette aday adayları değil, partilerin illere göre belirledikleri milletvekili adayları konuşulacak.. Haliyle bizi Gaziantep ilgilendirdiği için, özellikle AK Parti'nin seçilebilecek milletvekilleri sıralamasındaki tercihlerinin kimler olacağını merakla bekliyoruz.. CHP'de kontenjan konusunda son aşamada belirsizlik hakimdi. Bakalım nasıl bir tercih yapacaklar.. MHP'de ise ilk sıra için Semih Yalçın ağırlığı vardı, bu ismin teşkilatta sıkıntı yarattı bir gerçek.. Ama hepsi bugün saat 17'den sonra netleşecek.. Bu saatten sonra partilerde ya öfke ve kırılganlık hakim olacak, ya da coşku yaşanacak..

AK PARTİ'DE EN ÖNEMLİSİ ŞİMŞEK KONUSU

Şehrimizde AK Parti'de durum hayli merak edici noktaya gelmiş vaziyette.. Elbette ak koyun kara koyun bugün ortaya çıkacak. Kimlerin çabası, kimlerin yoğun teması ve ağırlık koymasının işe yarayıp yaramadığı bugün ortaya çıkacak.. Nihayetinde herşey Başbakanın ağzından çıkacak söze kalacak.. Bakalım 12 kişilik listeye, özellikle de 7'ncı sıraya kadar olan kısma kimler yazılacak.. Biliyorsunuz geçen haftada yazmış ve dört isim dışında kalan hiçbir aday adayının yerinin garanti olmadığını ifade etmiş ve Ben tüm gelişmeler ışığında farklı bir gözlem yapmak istiyorum.. Birinci derecede Fatma Şahin ve Şamil Tayyar garanti.. Mehmet Şimşek, eğer Gaziantep olacaksa, garanti sayısı 3 eder.. Olmayacaksa, ki şu durumda ihtimal yüzde 50-50.. Çünkü Mehmet Şimşek için başta Batman olmak üzere birkaç il ısrar ediyormuş.. Şimşek de kararsız durumdaymış, onu da belirtmiş olalım.. O zaman doğulu vatandaşlarla iyi diyalog içinde olacak yeni bir isim listeye girebilir.. Bunun Muammer Güler olma ihtimali de mevcut, hatta yüksek.. Çünkü Şimşek olmayacaksa, Gaziantep'i tanıyan Güler gelebilir.. Bana sorarsanız Şimşek olmayacaksa tereddütsüz Güler derim.. Aslında şu anda favori isimlere Nejat Koçer'i de eklemeliyim.. Böylece garanti sayısı 4 oluyordemiştim..
Bu değerlendirmemden sonra elbette bazı gelişmeler oldu. Mehmet Şimşek'in Mersin'den aday gösterileceği haberi geldi. Ama bu arada Muammer Güler'in de Gaziantep'ten olmayacağı ve başka doğulu ve kürt kökenli bir ismin listeye gireceği söylentileri çıkarıldı. Biz de gazete olarak bu konuda değişime gerek olmadığını, Mehmet Şimşek'i Gaziantep'in benimsediğini belirterek özellikle Mehmet Şimşek'in devam etmesi gerektiğini vurguladık.. Dün son aldığım duyuma göre ise, ibreler Muammer Güler'e dönmüş..Tabii hepsi söylenti, bugün öğreneceğiz nasılsa..AK Parti'nin bu konuda yapacağı yanlış öncelikli olarak kontenjanda doğru tercih yapması halinde CHP'ye, sonrası ise BDP'ye yarayacaktır..

CHP'NİN KONTENJANI ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİR

CHP'de durum daha farklı. Şimdilik Türkiye'de 29 ilde yapılan ama gelecek seçimlerde inşallah tüm illerde yapılmasını arzu ettiğim ön seçim sonuçları, hem partide hemde siyaset dünyasında heyecan yarattı. Bu sistem bazı sıkıntılar yaratsa da, yine de temayüllerden veya genel başkanın iki dudağından çıkacak isimlere bırakılmasından daha adil.. Partide ne kadar üye varsa çoğunluğun verdiği karara saygı duyulur. Tıpkı Gaziantep'te olduğu gibi.. Tabii bu işin sıkıntı yaratan noktası Kontenjan meselesi.. Hadi 2'yi herkes anlıyor da, 4'ncü sıra niye kontenjana ayrılır işte orasını kimse anlamıyor.. CHP Gaziantep'te geçen seçimde 2'yi zor buldu..Bu seçimde 3 olma ihtimali mevcut.. Şimdi genel merkez en azından 1 kontenjan hakkını kullanmaya kalkışsa, o isim çok ama çok önemli olmalı..Yani herkes kabullenmeli.. Saygı duymalı.. İşte o isim aynı zamanda partiye hareket getirebilmeli.. Doğulu vatandaşlarımızın oylarında etkili olabilmeli..Gördüğüam kadarıyla CHP'nin bu yönünde zaafiyet var.. AK Parti buna çok önem veriyor, birde iktidar gücünü iyi kullanıyor ve doğulu vatandaşları kendi safına çekme ustalığını gösteriyor. Mehmet Şimşek bunun için isabetli isimdi..Şimdi Şimşek olmaz ise, Muammer Güler'de gelmezse, bu gelişim CHP'nin kesinlikle işine yarayabilir..Yeterki kontenjanda doğru isim tercihi yapılsın.
BDP GAZİANTEP'İ BAŞIBOŞ BIRAKMAYACAK
Bunu Akın Birdal'ı Gaziantep'ten aday göstererek kanıtladılar. Yani daha önce kendi haline bıraktıkları Gaziantep için planlarının değiştiği, bu isimle belli oldu.. Sivil İtaatsizlikle gizli başkaldırının işaretlerini vermeye çalışan, ama bir yandan da yasal hakkını kullanmak için seçime bağımsız adaylar yöntemiyle gireceğini açıklayan BDP'nin Gaziantep hesabı artık görmemezlik gelinemez.. Biliyorsunuz doğu kökenli kürt vatandaşlarımızın şehrimizdeki ağırlık noktası elbette AK Parti.. Önceki adıyla HADEP bu gerçeği biliyor ve şehrimizde çok iddialı bir ismi aday göstermiyordu.. Ama Akın Birdal ile durumun değiştiği işaretlerini aldık.. Gaziantep bağımsız çıkartır mı, elbette zor.. Ancak şunu kimse göz ardı etmesin, BDP kolları sıvıyorsa durum asla eskisi gibi olmayacaktır..Bunu AK Parti de görmüştür mutlaka..

Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.