Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

BU KARARI ALKIŞLIYORUZ

A+A-
Eski yerinde kalmasını ilk isteyenlerden birisiydim..Bunun için gerekçelerimi söylemiştim. Ama yenisi için seçilen bölgeyi öğrenince ısrarımdan vazgeçtim.. Aksine gazete olarak destekledik.. Zaten bu konuda ilk kez haberini veren de, duyuran da biz olduk.. Çünkü burası güzel bir yer..Çok uzak değil, ulaşım sıkıntısı yaşanmaz..Sadece dönüşlerde özellikle Tuğay Kavşağından Başbakarol'a kadar olan mesafede zorluklar yaşanır, o zamana kadar da Sayın Asım Güzelbey'in mutlaka bir çözüm bulması gerekiyor. Zaten şu anda Tuğay Kavşağından başlayan ve Başkarakol dahil, çevresinde İbrahimli ve Metro'nun önüne kadar dağılan bölgede ciddi ulaşım sorunu var. Mutlaka çözüm üretilmesi gereken bu bölgenin, yeni stadyum sayesinde köklü bir projeye dahil edilmesi kaçınılmaz olacaktır.. Birde çok erken ama yeni stadyumun çevresinin modern hale dönüştürülmesi çalışmalarına şimdiden başlanmalıdır. Buralardaki gecekondu tipi evlerin TOKİ vasıtasıyla daha modern binalar yapılması için projeler üretilmelidir. Şehitkamil Belediyesinin bu bölge için bir pojesi var biliyorum ama bu konunun da netleşmesi gerekiyor, hatırlatmayı görev sayıyorum..

BU KARARI ALKIŞLIYORUZ

Park yasağına ve trafik kurallarına harfiyen uyan birisiyim. Bizlere verilen basın plakasına da sığınmıyorum. Zaten o da ayağa düşmüş durumda.. Nereye baksam basın plakasına rastlıyorum, kim bunlar nedir anlamak mümkün değil.. Onun içindir ki, basın plakasının benim için bir önemi yok.. 3-5 kuruş için yolları işgal etmektense, aracımı otoparklara koyuyorum.. Zaten bu konular çok hassas. Her ne kadar bazı otoparkçılar işi suistimal ediyor ve aracınızı koymazsanız, çizmeye kadar gidiyorsa da, aklı başında olanları bu ahlaksızlarla bir tutmuyorum.. Bu arada bazı otoparkçıların ise keyfi fiyat uygulaması insanın canını sıkıyor.. Bu konu aslında başlıbaşına bir yazı konusu, daha sonra değinirim.. Bugünkü yazacaklarım, içişleri bakanlığının park yasağı gerekçesiyle araçların çekiciler vasıtasıyla otoparklara götürülmesini yasaklaması kararı üzerine olacak.. Bu kararı çok beğendim. Gerçekten de bazı uygulamalarda haksızlık yapılıyordu. Dahası araçlar çizildiği ve hasar gördüğü gibi, sahibi gelse bile adama git aracını otoparktan aldeniliyordu. Böylece araç sahibi park cezası ödemesi yanında otopark ücreti ve birçok işlemle başbaşa bırakılıyordu. Şimdi bu uygulama kaldırıldı. Böylece büyük bir sıkıntı ve eziyetten kurtulmuş olundu. İçişleri Bakanlığını bu kararından dolayı kutluyoruz..

SAYIN ÇELİK'TEN PROJE BEKLİYORUZ

Gaziantep'e ısınması, kendini bu şehrin bir ferdi gibi görme yönünde verdiği mesajlar sevindirici..Daha önceki yazılarımda farklı yönleriyle değerlendirdiğim Sayın Hüseyin Çelik'ten Gaziantep için mutlaka yeni bir proje bekliyoruz.. Bunu hatırlatmayı görev sayıyorum..

ERİKÇE ORMANINI KENDİ KADERİNE TERKETMEYELİM

Erikçe ormanındaki kese kurtlarını mutlaka görmüşsünüzdür. Ağaçların bir numaralı düşmanı olan bu kurtları mutlaka etkisiz hale getirmek gerekiyor. Konuyu gündeme getirdikten sonra Sayın Süleyman Kamçı'nın duruma el atması sevindirici bir gelişme..Eğer Vali ilgilenmese, orman işletme müdürlüğü kılını kıpırdatmayacak.. Çünkü haberi yayınladıktan sonra bu konuyla hiç ilgilenmediler. Neyse ki Vali devreye girip talimatı verdi de, çam ağaçların belalısı olan kese kurtlarıyla mücadelenin başlatılacağını öğrendik. Bu yönde edindiğimiz bilgiye göre, Kese kurtları için Calasoma adlı bir böcek biyolojik yönlü mücadele için çözüm gibi görünüyormuş. Bu biyolojik mücadelenin mutlaka sonuçlandırılması gerekiyor. Zaten kese kurtları sadece Gaziantep için geçerli değil. Başka bölgelerden de bilgi alınıp, ciddi çalışma yapıldığı takdirde ormanlarımız kurtarılabilir..
Aslında orman konusunda şehir olarak hassas olmamız gerekiyor. Vali'nin dediği gibi Gaziantep orman olarak fakir durumda. Sağolsun Milletvekili Mehmet Erdoğan Oğuzeli yönünde bir orman hamlesi yaptı ama bunların yeterli olmadığını hepimiz bilmeliyiz. Yeni ormanlar ve ağaçlandırma çalışmalarının yanısıra, mevcutların korunması için çaba göstermeliyiz. İşte orada müthiş bir zaafiyet yaşanıyor. Bakın yaz geliyor, herkes ormanlara pikniğe gidecek. Yine çevre kirliliği yaşanacak, Allah göstermesin yangın tehlikesiyle başbaşa kalınacak. Bence Sayın Vali ormanlarımız için geniş kapsamlı bir inceleme yaparak, gerek bakımı, gereksede korunması yönünde çeşitli tedbirlerin alınmasını sağlayabilir..

GASKİ BİRAZ DAHA TİTİZ OLMALI

Aslında tüm çalışmalarında titiz davranıyorlardı..Bu yöndeki önerileri de dikkate alıyorlardı.. Ama Tuğay kavşağı ve Adnan Menderes köprülü kavşağının sel basması olayında o performansı gösteremediler. Bu aynı zamanda her iki kavşağın da aşırı yağmur sonrası sel sularını kaldıracak alt yapısının yeterli olmayışının bir işaretidir..Olabilir, şehrimize yıllardır böyle ani bastıran yağmur yağmadı.. Ama madem yağdı hem de iki kez, o zaman bundan sonra Gaski'nin tez elden alt yapıyı gözden geçirmesinde yarar vardır. Aslında ilk olaydan sonra ben tecrübe kazandıklarını ve ikincisi için tedbir alacaklarını düşünmüştüm. Belki de üst yönetim bu yönde talimat vermiş, ama bu alt birimler işi savsaklamış veya ihmal etmişlerdir..Yani ikincisi olmazdiye ciddiye almamışlardır.. ZatenGaski eleştiriyi haketti manşetimize karşılık kurumdan gelen açıklama, sanki günah çıkarır gibi kaleme alınmış. Neyse bu duyarlılıkları da takdire değer. Umarız ders alınmıştır. Ki, önceki akşam yağan yağmurda Gaski araçlarının her iki kavşakta konuşlandırılması, bunun işaretidir..

PTT SORUMLU DAVRANMALI

Mektuplar ve evrakları PTT'den gönderenler ile bunları bekleyen alıcılar dikkat etsinler. Çünkü gönderilen mektup ve evraklar, maalesef şehrimizdeki alıcısına zamanında ulaştırılamıyor. Bunun yüzünden inanılmaz sıkıntılar yaşanıyor. Firmalar özellikle bankalardan gönderilen evrakları zamanından geç alıyor. İnsanlar kendileri için hayati derecede önemli mektup veya belgeleri zamanında alamıyor.. PTT yetkilileri bu konuyu daha önce gündeme getirdiğimizde, tatmin edici açıklama yapmamışlar, baştan savıcı ifadelerle işi geçiştirmeye çalışmışlardı. Ama bu sorun her geçen gün büyüyor ve insanlar mağdur ediliyor. Bazı firmalar PTT Başmüdürü ile görüştüklerini söylüyorlar. Aldıkları cevap inceleyeceğiz, araştıracağı oluyor.. Birde tavsiye dinliyorlar ve mektup veya evrakları iadeli taahütlü yerine APS ile gönderilmesini, bunun daha ucuza geldiği yolunda öneri aldıklarını söylüyorlar.. Yani anlayacağınız çözüme yönelik bir hareket yok..Aslında şikayetler sadece PTT'den değil.. Kargo şirketlerinden de şikayet geliyor. Özellikle de davetiyeler konusunda. Adreslere davetiyeler ulaşmıyor. Ama gönderenler bunu ulaştı olarak biliyor. Bu konuda da yoğun şikayetler geliyor. Tavsiyem özel kargo şirketlerine verilen adreslere dikkat edilmesi ve gönderilenlerin ulaşıp ulaşmadığının kontrol ettirilmesi..

ANADOLU JET NİYE SABİHA GÖKÇEN'E GİTMİYOR

Türk Hava Yollarının Anadolu Jet ile Gaziantep'ten İstanbul Sabiha Gökçen'e seferi niye yok, bu konuda yoğun şikayetler alıyorum..THY ile günde 3 sefer var ama fiyatlarının yüksek oluşu yüzünden, sıkıntı yaşadıkları dile getiriliyor. Şehrimizden Sabiha Gökçen'e Pegasus'un günde 3 seferi var..Birde SunExpres gidiyor..Bu konuda eksikliği gideriyor ama yine de yetmiyor olacak ki, bu yönde şikayetler alıyorum..

Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.