1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. AK PARTİ HALKI TEKRAR HATIRLADI
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ HALKI TEKRAR HATIRLADI

A+A-

Seçim bitti ama asıl sorun yeni başlıyor. AK Partinin tek başına hükümet kuramayacak duruma gelmesi, barajı aşan 3 partinin koalisyon konusunda birbirlerine zorluk çıkarması, Türkiyenin siyaset ve siyasetçi konusunda henüz olgunluk dönemine girmediğinin göstergesidir..

AK Parti ilk kez tek başına hükümet olamıyor.. Elbette çaresizliğin getirdiği telaş ile şimdi özeleştiri nedir hatırlamak zorunda kalındı. Nerede hata yaptık denilmeye başlandı. Ülkede ve yerelde tekrar eski güce kavuşmanın hesapları yapılıyor.. Tabii siyasetin çetrefilli yollarında çok tecrübeli ve usta oluşları, bundan sonraki yol haritalarında önemli avantaj sağlıyor.. Artık unutmaya başladıkları, bir kenara ittikleri halkı hatırlayıp içine girebilir, bazıları burunlarındaki kılları aldırır, belki de güç zehirlenmesinden etkili ilaçlarla çabucak kurtulabilirler.. Hepsini önümüzdeki günlerde yaşayıp göreceğiz..

BAHÇELİ TIPKI 2002 YILINDAKİ GİBİ

Yıllardır muhalefette kala kala, iktidar ve hükümet refleksini yitiren CHP  ve MHP, tez elden bu halk bize fırsat verdi, geri çevirmeyelim demezse, akibetleri 2002 yılındaki Ecevit- Mesut Yılmaz ve Bahçeli döneminin sonu gibi olabilir, şimdiden söylemiş olayım..  (Hatırlatayım, Devlet Bahçeli, 7 Temmuz 2002 günü, Bursa 11. Kocayayla Türkmen Kurultayında yaptığı açıklamada 3 Kasım 2002 tarihinde erken seçime gidilmesini  istemiş ve ortaklığı bozarak, o dönemde partisine en büyük zararı vermiş, MHP baraj altında kalmıştı.)

7 Haziran seçimi sonrası 1 haftada gördüklerim, Devlet Bahçelinin 2002 yılındaki huylarının tekrar depreşmeye başladığıdır.. Böyle bir zamanda yapması gereken o kadar önemli işleri bırakıp, 1- koalisyon konusunda işi yokuşa süren bir tavır sergilemesi, 2- Partinin iki önemli ismi Meral Akşener ve Sinan Oğan ile uğraşmaya kalkışması büyük bir hayal kırıklığıdır.. Bahçeli ve çevresi, böyle davranarak, AK Partiyi, MHPyi dağıtmak ve parçalama zahmetinden kurtarmak istiyor..Unutanlar olabilir, Sayın Bahçeli, Ümit Özdağı da bir dönem kendisine rakip diye saf dışı bırakmıştı..

BÖYLE GİDERSE DEMİRTAŞI YUNANİSTANIN ÇİPRASI YAPARLAR

CHP gerçekten koalisyon için ciddi çaba sarfediyor. AK Parti ile birleşmesi halinde eriyip yok olacağını biliyor.. Ama MHPyi ikna konusunda yeterli olamıyor.. HDPnin destek vereceğini açıkça ifade etmesine karşılık, şartların yerine getirilme konusunda özellikle MHP ile aynı yolda birleşmeleri şimdiki görüntü ile mümkün gözükmüyor.. Maalesef özellikle CHP ve MHP eski Türkiyeden dersler almıyor.. Vatandaşın kendilerine “bırakın didişmeyi, asgari müşterekte birleşip, hükümet oluşturun” mesajını okumak istemiyorlar..

Çok net bir şekilde söylemeliyim ki, eğer CHP ve MHP hükümet kurma adına fedakarlık yapmaz ise, bundan sonra ne zaman olursa olsun, yapılacak ilk erken seçimde Selahattin Demirtaş, Yunanistanın Aleksis Çiprası yapılır.. Bunu da şimdiden söylemiş olayım..

SEÇİM SONRASI ANALİZE GEREK VARMI ?

Gelelim Gaziantep cephesine.. Herkes bana diyor ki, “seçim sonrası genel bir analiz yap” Bende diyorum ki, “arkadaşlar aslında seçim öncesi yazdıklarım, seçim sonrasının fotoğrafıydı.. Hiç uzağa gitmeye gerek yok, partilerin milletvekili adaylarını seçim kuruluna verdikleri gün, yani 7 Nisan 2015 de, bir değerlendirme yapmışım.. Yani seçimden tam 2 ay önce.. Köşemin sonunda o yazıyı tekrar yayınlayacağım.. Okuyun lütfen.. Okuyun ki, seçim öncesinin Gaziantepinde, seçim sonuçları nasıl bu kadar isabetli olur, kararı siz verin..

KARATAŞ BÖYLE ZULÜM GÖRMEDİ

Şimdi yazmasam, vatandaşın hakkını aramamış, korumamış olurum.. Yazsam bu defa Fatma hanımı ve etrafındaki avanelerini kızdırmış olacağım.. Ama hangisini tercih edeceğimi bilirsiniz tabii.. Aslında Fatma Şahinin çevresinde ve ekibinde iş bilen kalmadı diyorlar ya, ben o kadarda değil diyorum.. Bilenler var kesinlikle, ama onlar da birşeyler söylemeye korkar hale getirilmişler.. Onun içindir ki, Sayın Bakanım mübarek ramazan ayına girmeye yakın, Karataş halkına bu kadar eziyeti çektirmeyelim, sonra burası çok aciliyet gerektiren bir konumda değil diyemiyorlar.. Bu arada bir tane Avrupa gezmişi, oralarda bu işler nasıl oluyormuş göreni olsa, Tramvay hattının kısa süreliğine kesilip başka formüllerle sekteye uğratılmadan devam ettirebileceğini söyleyebilir mesela..

GEÇİCİ ASKERİ KÖPRÜ KURULAMAZ MI ?

/

Elbette bizimki bir öneri.. Almanyada yollardaki çalışmalarda, trafiği kesmemek için çelikten saçlar döşendiğini gördüm kazılan yerlere.. Araçlar da yayalar da rahatlıkla geçebiliyor karşıya.. Resimleri var bende, çekmiştim orada iken.. Mesela bizim Mimar Doğan Özdinç, Cuma günü köşesinde çalışmaya başlanılan kavşak için bir öneride bulunmuş.. Hani Allah göstermesin afet durumlarında Ordunun geçici olarak süratle köprüler kurması gibi.. Karataştaki kavşak için kısa sürede kurulabilecek, tramvayın ağırlığına dayanıklı bir köprü için askeriye ile irtibat kurulabilir.. Sağlı sollu araç geçişleri için de yapılabilir bu.. Askeriye ile görüşmekten, fikir almaktan olabilirliğini tartışmaktan ne zarar görürüz ki.. Resmini de paylaşıyorum burada.. Bu yaz sıcağında, Karataşta oturan yüzbinlerce insanın çektiği eziyet kısmen de olsa giderilse, daha iyi olmaz mı ? Gerçekten çok sıkıntı çekiyor Karataş halkı.. Hele Ramazan gelmesiyle birlikte bu ulaşım işi zulme dönecek.. 

AKILLI KAVŞAKTA YENİ DÖNEM

Biliyorsunuz kentin ulaşımı konusunda “ömür biter, yazmak bitmez” hale geldiğimi söylememe gerek yok.. Çünkü 20 seneden beri bu köşede yazdıklarımı tekrar yayına koysak değişen bir şey olmadığını göreceksiniz..

Hafta içinde yazmış ve adına akıllı veya dinamik konulan kavşak projesinin yetersiz kaldığını ve firma ile ihalenin iptal edildiğini duyurmuştuk.. Haberimiz belgeli ve doğruydu.. Nitekim Gaziantepi artık tanımaya ve sorunlara çözüm bulmaya yönelik tespit ve çalışmalarıyla dikkatimizi çeken Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, her zamanki duyarlılığı ile arayıp bilgi verdi..

Hatırlatmakta fayda var, kavşaklar için her yöne bakan Kameralar aracılığıyla alınan görüntüler, uygun görüntü işleme teknikleriyle gerçek zamanlı olarak izlenecek ve örneğin bir tarafta 3, diğer tarafta ise 10 araç dururken yeşil ışık bu 3 araç için yanmayacak, 10 araç olan taraf için yanacak. Böylece hem zaman kaybı olmayacak, hem de trafik akışı hızlanacaktı.. Sayın Fatma Şahinde, aslında Asım Güzelbeyin düşündüğü ama hayata geçiremediği bu proje için kararlı davranmıştı. Ne varki, ihaleyi alan firma bekleneni verememiş.. Çünkü biraz da belediyenin yapması gereken vecibeler yerine gelmeyince, Sistem sağlıklı bir şekilde yürümemiş, sıkıntılar yaşanmış.. Bunun üzerine Büyükşehir başka arayışlara geçmiş. Tabii tazminat ödememek için de firmaya süre vermiş. Yerine getirilemeyince, ihaleyi iptal kararı alınmış.. Sayın Deniz Köken bunları anlattı ve yeni sistemin kavşaklara uyum sağlayabileceğini söyledi.. Elbette deneme yanılma yöntemiyle götürülen bu işte, tek isteğimiz kent olarak gerçekten kavşaklarda ve ışıklarda sıkıntı yaşamamak.. Aslında trafik için radikal karar alınmadıkça, bazı ana cadde ve bulvarlar tek yönlü hale getirilmedikçe trafik için sıkıntıların asla bitmeyeceğini bir kez daha belirtmiş olayım..

7 HAZİRANI 7 NİSANDA GÖREBİLMEK..

Lütfen okuyun.. Özellikle siyasiler… 7 Haziranı, 7 Nisan tarihindeki değerlendirmem ile nas ıl yakaladığıma şahit olacaksınız..

Kazananlar-Kaybedenler

Sabah erkenden başlayan aday listelerini bekleme heyecanı, akşam 17.30 da sona erdi.. Startı CHP verdi ve milletvekili aday listesi homurdanmaların ötesine geçerek tepkiyle karşılandı..Ardından HDPnin Celal Doğan sonrası listesi açıklandı, herkesin gözlerini diktiği Abdullah Demirtaşın hiç olmayışı, kesin ilk sıralarda yer alacağına inanılan Osman Demircinin ise 6. sırada yer bulmasının şaşkınlığı yaşandı. Derken sıra MHPye geldi ve ilk duyumlarım Semih Yalçının yerine Ümit Özdağın olacağı haberi akşam saatlerinde gerçek oldu. Bu tercih ile MHP ithal aday istemeyenlerin gazını alırken, çok isabetli bir karar aldığını göstermiş oldu…

Saat 17.15 de AK Partiden haberler gelmeye başladı.. Ve açıklanan liste, farklı beklentiler içinde olanları hayal kırıklığına uğrattı.. İki milletvekili saf dışı bırakılırken, bayan adaylar olarak tercih edilenlerin Gaziantepe kaç kere geldiği tartışmaya açıldı.. Hatta bizi arayanlar “kim bunlar” derken, beraberinde yaptıkları yorumlarla, AK Partinin aday tercihleri konusunda CHP ile yarışa geçtiğini söylemeye başladı..

AK PARTİ LİSTESİ VE FATMA ŞAHİN

Doğrusunu söylemek gerekirse, sabah attığım Twitte, “CHP Gaziantepte milletvekili sıralamasında muhalefete gerek kalmadan tercihini yapmış”demiştim. Ama akşam listeleri görünce bu kez, “AK Parti CHPye nazire yapmış” dedim.. Gerçekten de öyle.. Doğrusu ben daha Antepcil, daha Antepli bir liste beklerdim.. Çünkü yıllardır ilk kez Gaziantepi yeterince tanımayanların ağırlıkta olduğu liste oluşturulmuştu..Birde Ali Şahin gibi çalışkan birisinin 8nci sıraya atılmasına şahit olunca şaşırmadım desem yalan olur..

Çok net ifade etmeliyim ki; AK Partinin listesini incelediğimde  kendime ait özel sezgilerimle şunları okudum:

1-    Bu liste ve sıralama, ne Fatma Şahinin, nede il teşkilatının istediği bir liste değildir..

2-    Listenin kazananı, Şamil Tayyar ve Menderes Karadumandır..

3-    En büyük kaybedeni ise Ahmet Uzerdir..

EN BÜYÜK ŞOK CHPDE

Gelelim CHPye.. Bu CHP Gaziantepi yıllardır iyi okuyamıyor..Bunu nasıl beceriyorlar doğrusu çok merak ediyorum.. O kadar adam geldi, o kadar anket yapıldı, o kadar STKlarla görüşüldü, ama çıkan liste bence partiyi heyecanlandıracak, sürükleyecek, el ele verip 3 hatta 4 -5 çıkartacak bir listeden çok uzaktır.. Nasıl bir sosyal demokratlıktır ki, kadınlar ve gençleri yok sayılıyor..Listede usulen kadın olsun diye insanlarla alay ederek son sıralara konuluyor..Nasıl liste ki, zaten 12 kişilik sıralamaya girmesi bile mucize olan bir aday arkadaşımızın yerini beğenmeyip aynı gün istifasını vermesine yol açıyor.. Kimse kusura bakmasın özellikle Mehmet Şeker kardeşimin, eğer listeye dahli olduysa, yanlış  yapmış derim.. İlk sıralarda Ali Perinin olması mutlaka tepkileri azaltacaktır ama, önseçimi yaptırmayan genel merkezin Dağ fare doğurdu olarak anlaşılan sıralamadaki isimlerinin sadece küskünlük, kırgınlık yaratmaktan öteye gitmeyeceğini söylemek zorundayım..

MHP EN DOĞRU KARARINI VERMİŞ

Listeler içinde MHPyi değerlendirecek olursak, daha öncede yazdığım gibi Ümit Özdağı 1. Sıraya koyarak büyük iş yaptılar. Semih bey iyi insandı, başarılı siyasetçiydi ama teşkilatla parti tabanıyla fazla uyum sağlayamamıştı..MHPliler aslında ithal aday istemiyorlardı ama Ümit beyin babası Muzaffer Özdağın Gaziantep ile aşina olması herkesin kabulü sayılacaktı. Bence Devlet Bahçeli Ümit Özdağ ile  MHPnin Gaziantepten 1 milletvekili ile yetinmeyeceğini, daha fazlasını alabileceklerinin işaretini verdi.. Kaldı ki, sıralamadaki isimler öyle fazla itirazı gerektirmeyecek gibi gözüküyor..

CELAL DOĞAN İSTESE BÖYLE RAKİPLER ÇIKARTAMAZDI

Celal Doğanda karar kılan HDPde diğer adayları tanımıyorum.. Osman Demirci için ilk sıraları bekliyordum aslında, ama demek ki, genel merkezden öyle görmemişler. Aynı şekilde Abdullah Demirtaşı da bekliyordum listenin ilk sıralarına.. Celal Doğan, Abdullah Demirtaş ve Osman Demirci üçlüsü HDP için büyük bir patlama olabilirdi.. Ama buna rağmen, Celal Doğanın olması bu partiye yetecek gibi gözüküyor.. Zaten Sayın Doğan, Allaha dua etse, CHPde ve AK Partide böyle bir listenin çıkmasını sağlayamazdı..

Son sözüm; daha önce de yazdığım gibi, bu seçimde MHP ve HDP beklenenin ötesinde çıkış yapacaklar.. AK Parti 9 vekillik dönemini çok arayacak, 7 ve 8i bile riske atacak gibi gözüküyor.. Bekleyip görelim.. Elbette yanılma payım saklıdır..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.