Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YANILMIŞIM..

A+A-

Dün Haftaya Bakış’ta, “Demokrasi meydanını karış karış gezip doluluk ve katılım oranını hesaplayacağız.. Şunu peşin söyleyeyim ki, Son dönemlerde CHP’nin yapmış olduğu mitinglerin 2-3 misli kalabalık olacağını tahmin ediyorum..”demiştim..

YANILMIŞIM…

Çünkü 4-5 hatta 6 demeliymişim..

Sürekli okurlarımız bilir, demokrasi meydanındaki mitingleri hiç kaçırmam. Valilik önünden başlar, istasyon caddesindeki kapıdan girer,  anıtın önünden Alleben deresine doğru gider, vilayetin önündeki alana girer, oradan platforma ulaşır, sonra ortadan çaprazlama adımlar atarım..

ekran-resmi-2018-06-18-19.27.46.png

Bu kez istediğimi yapamadım.. Çünkü platforma ulaşma imkanı bulamadım. Döndüm ortadan geçip platforma gitmeyi denedim onu da yapamadım.. Sonra dere tarafına gittim, arkadaki havuzun çevresi, çim alanlarının bulunduğu yerlerde kalabalıklar gördüm. Meydanı biliyorsanız, betonların dere yönünden bittiğinde orada büfe ile Büyükşehir’in prefabrik kulübesi kalabalığın ortasında kalacak şekilde ise, gerisini siz hesaplayın.. Anıtın her zaman boş gördüğüm arkasının dolu olduğunu, hatta ilk kez üzerine gençlerin çıktığını gördüm bu mitingte..

Bir başka gözlemim daha var sizlere aktarmak istediğim..Muharrem İnce geldi konuşmaya başladı, 15 dakika sonra tekrar bir gözlem yapayım diye, istasyon caddesi yönündeki kapıdan çıkarak çevreye göz atmak istedim.. Birde baktım ki, oluk oluk insanlar geliyor meydana.. Azıcık vilayet tarafına gideyim dedim, Maliye yönünden inanılmaz bir kalabalığın heyecanla mitinge yetişmeye çalıştıklarını gördüm.. Gencecik kızların, kadınların, erkeklerin o yüzlerindeki ifadeler öylesine heyecan doluydu ki, tahmin edersiniz mutlaka..

35769669_10156357367414259_9191742755225731072_n.jpg
 
KAÇ BİN KİŞİ VARDI ?
 
Şimdi müsaadenizle işin sayısal noktasına geçeyim.. Şu resimde gördüğünüz alan 19 bin 500 metrekare. Mitinglerde hesaplama yöntemi metrekarede normalde 3 kişi hesaplanır. 4 kişilik asansör gibi düşünün..Bu benzetme miting meydanının yarısından daha fazlasından  itibaren platforma kadar geçerliydi. Arkalara doğru 3 kişi hesabı yapılabilir.. Ama meydanın beton kısmının dışındakileri de eklemeliyim, çünkü oralar biraz da gölgelik olduğu için 7-8 bin kişi hesabı yapabiliriz..

Bu kalabalığın bir benzerini AK Parti’nin ilk mitinglerinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da görmüştüm.. Ama bu coşkunun yani gençlerin coşkulu olduğu mitingi ise HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde yaşadım.. Aynı coşkuyu, heyecanı şimdi Muharrem İnce’de gördüm..

Diyeceğim o ki, 5 bin metrekarelik bölümde kesinlikle metrekareye 4 kişi koymalıyım.. Çarpın 5 bin ile 4’ü… Toplam 20 bin eder.. Geri kalan 14.5 bin metrekareyi de 3 ile çarpalım.. Toplam 43 bin 500 yapar.. İkisinin toplamı 63 bin 500’ü bulur.. Buna çevredeki 7 bin katarsak toplam Abartı veya yetersiz bulanlar olabilir.. Benim sahada adımlayıp gözlemini yaptığım mitingteki tespitim bu.. Uzman değilim, sahada yaşayan ve uzmanlara sorarak değerlendirme yapan birisiyim..

Aynı yöntemi Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinginde de yapacak ve yine sizlerle paylaşacağım..

Haaa.. Mitingten çıkarken yanıma yaklaşan bir vatandaşın “Ökkeş bey bu kalabalık kendiliğinden gelen, toplama ve taşıma değil haaa”deyişini mutlaka belirtmeliyim..
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum