Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

TEŞEKKÜRLER SAYIN VALİ

A+A-

BİR- Yerel basına bundan iyi KRAL ÇIPLAK denilemezdi..

İKİ- Parayı verir yazdırırsın, parayı verir susturursun söylemininin iyice beyinlere yerleştirildiği Gaziantepte, ilk gün yerel basını toplantıya almayarak kapı dışarı edip, ikinci gün 500 liralık ilan vererek mevcut yapıyı, bu şehirde kimse Vali kadar ortaya koyup belgeleyemezdi..

ÜÇ- Bu gelişmeden ve reva görülen davranışları üzerime hiç alınmadım, hiç dert etmedim, üstelik Sayın Ali Yerlikayaya teşekkür etmeyi kendime bir görev saydım..

YEREL BASININ TARİFİ MAALESEF BU

Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Yukarıda yazdım teşekkürümü.. Her ne kadar beni bilmese de, hakkımda yanlış yapsa da, benim ve gazetemizin işinin sadece gazetecilik olduğunu, başka hiçbir gelir kaynağımızın olmadığını zaman içerisinde mutlaka öğrenecektir sayın Valimiz.. Öğrenmese de kaybedilmiş bir şeyimizin olduğunu düşünmüyorum doğrusu.. 

Maalesef Gaziantep yerel basının tarifi, para ve rant üzerine kurulu.. Şehrin sorunları, çözüm önerileri, düşünce, fikir, mesleki bilgi, ahlaki pozisyon, gerçek gazetecilik gibi meseleler dördüncü -beşinci planda.. Aslında var içimizde böyleleri.. Kalemi iyi olan, donanımlı isimler yok değil basın içerisinde.. Ama sayı o kadar az ki.. Birde çoğu çekingen, ürküyor, veya politikayı iyi öğrendiklerinden, sürekli dönüşüyor.. Onun için hepimiz bir potaya atılıyoruz acımasızca.. Hal böyle olunca, Siyasetçisi, işadamı ve sanayicisi neyse, belediye başkanları ve Vali ile Milletvekillerinin büyük çoğunluğu için yerel basın, parayı verdiğinde yazan veya görmeyip susan konumunda..

VALİ BEY BAKIN BENİM İÇİN NE DEMİŞTİ

Onun içindir ki, Gaziantepte göreve başladıktan sonra kendisine böyle tarif edildiğinden dolayı, o düşünceden hareketle Sayın Vali Ali Yerlikaya, benim için bile “Bin liraya köşe yazısı yazar” demiştir.. Bunu da okul ihalelerini alan inşaat firmalarıyla yaptığı toplantıda söylemişti. Belki unutmuşsunuzdur. Sayın Vali, okul inşaatlarında Gaziantepli boya firmalarından boya alınmamasını istemiş, buna başta Necati Binici olmak üzere bazı firmalar itiraz etmişti. Sanayi Odası ve Ticaret Odasının komiteleri TSE standartlı bu firmalar için olumlu rapor vermiş, ama oda başkanları herşeyde olduğu gibi, üyelerinin sorunlarını çözmek için harekete geçeceğine, bu gelişmeye de seyirci kalmıştı. O dönemde bende Gaziantepli firmaların daha çok teşvik edilip desteklenmesi ve odaların sahip çıkması gerektiğini yazmıştım bu köşede..

İşte Sayın Vali, o dönemde vilayette milli eğitim müdürü dahil olmak üzere, kendi yetkili isimlerinin ve okul ihalelerini alan inşaat firmalarının bulunduğu toplantıda, kaliteden bahsemiş ve “benim dönemimde okullarda kaliteli malzeme kullanılacak, biz yerel firmaların ne olduğunu biliyoruz. Kaliteli mal üretmiyorlar. Bunlardan birisi bir köşe yazarına bin lira verip bizim aleyhimizde yazı yazdırıyor, umurumda bile değil”dediği orada bulunanlar tarafından bana iletilmişti.. Güldüm tabii, ama inanın Valiye hiç kızmadım.. Çünkü kendisine yerel basını tarif edenler hepsini genellemiştir mutlaka..

VİLAYETTEN İLAN PARASI ALMAYAN TEK GAZETE BİZİZ

Onun içindir ki, herşeyi böyle bilen Sayın Vali basın toplantısına almayıp dışarı koydurduğu yerel gazetecilere ertesi gün Ahilik haftası ilanı vermeye kalkışmıştır.. Biz o ilanın zamanlamasının yanlışlığını bildiğimizden zaten yayınlamadık.. Aslında bu ilan meselesi konusunda yeri gelmişken size bir bilgi daha vereyim, kendimizle ilgili.. Geçtiğimiz aylarda şimdi tam hatırlamıyorum vilayetten yerel basına yine bir ilan verilmek istenmişti. Fiyat tam sayfa  renkli olarak, küçüklü büyüklü bütün gazetelere 400 TL olarak belirlenmişti. Buna itiraz ettik ve o fiyata yayınlamayacağımızı söyledik. Vilayetin Basın Müdürü Muammer bey aradı ve bütçeyi kısıtlı ayırdıklarını, herkese aynı fiyat uyguladıklarını söyleyerek yayınlanması için çok rica etti. Bunun üzerine kendisine, “madem bütçeniz kısıtlı, bizim Vali beye jestimiz olsun, para almadan ilanı yayınlıyorum” demiş ve yayınlamıştık. Parasını da almamıştık tabii.. Bunu yapan bizden başka gazete var mı bilmiyorum ama sanmıyorum..

CEMİYET BİLDİRİ YAYINLIYOR AMA BAŞKANI 

KENDİ GAZETESİNDE HABER YAPMIYOR

Madem yerel basından söz açtık, yine sizleri bilgilendirme adına birşeyler daha söyleyeyim isterseniz.. Biliyorsunuz Gaziantep Gazeteciler Cemiyetine biz üye değiliz, oradan gelen bültenleri de, oraya gidip basın toplantısı yapanların da haberlerini yayınlamıyorz.. Tavrımız da duruşumuz da belli.. Şimdi bu Cemiyet, kendi üyesi olanların ağırlıkta bulunduğu yerel basın mensuplarına, Vali  Ali Yerlikayanın tavrı üzerine bir kınama bülteni yayınlamıştı biliyorsunuz.. Doğrusu da oydu.. Çünkü diğerleri ses çıkarmamış, ama Gazeteciler Cemiyeti tavrını koymuştu.. Bravo dedik açıklamayı okuyunca.. Ne var ki ertesi gün cemiyet başkanının iki gazetesinde haber kullanılmadı.. Yani kendisinin başkanı olduğu cemiyetin bültenini, kendi gazetelerinde yayınlamayan bir patron.. Ama o gazeteler, tetikçi yazarları tarafından benim aleyhimde her türlü hakaret ve küfür yazabilirler.. Ben çok merak ediyorum tabii, acaba cemiyet başkanı Sayın Valiye, o kınama bülteni için ne demiştir ? Ve kendi gazetesinde kınamayı niçin yayınlamamıştır? Yönetimine belki bilgi vermez ama yemin edeceğine adım gibi eminim..

BU BÜYÜMENİN KAYNAĞI NEREDEN GELİYOR ?

Son sözüm şudur Gaziantep basını için;  Sayın Fatma Şahin belediye başkanlığının ilk basın toplantısında Gaziantep yerel basını için en büyük darbeyi vurmuştu.. Basını dizayn etme teşebbüsü bir yana, muhatap alacağını ilan ettiği isimlere gazetecilik adına taşıyamayacağı büyük yetkiler vermesi, bu şehrin basınını birbirine düşürmeye yetmiştir.. Bu kentin Büyükşehir Belediye Başkanının işaret ettiği kişi veya kişilerin duruşu olmalıdır.. Temsiliyet noktasında örnek alınmalıdır.. Sayın Fatma Şahine şöyle kafasını kaldırıp bakmasını ve kendi dönemiyle birlikte parasal olarak büyük sıçramalar yapmaya başlayan, hatta adını kullanan basın muhataplarının neler yaptığını, yanında en yetki verdiği ismin nasıl bir ilişki içinde olduğunu bir gözden geçirmesini tavsiye etmeyi kendime görev sayıyorum..

BU SOKAKLAR FATMA ŞAHİNİ ÜZECEK

Geçen hafta yazdım, sola dönüş yasakları belli kavşaklarda önemli ölçüde işe yaramıştır.. Gezen dolaşan inceleyen birisi olarak çok net ifade etmeliyim ki, durum asla eskisi gibi değildir.. Tek sorun alternatif yol konusunda yeterince ders çalışılmadığıdır.. Ama en büyük mesele ve sorun ise, ara sokaklarda kaldırım düzenlemeleriyle, tek yön teşebbüsüdür.. İşte kim yapmışsa yapmış, Fatma Şahini etkileyerek bu yanlışa imza attırmıştır..

Onun içindir ki, herkes öfkeli ve tepkilidir.. Sokak aralarında kaldırımların büyütülüp yolların daraltılması ve tek yön uygulaması çok kötü fikirdir.. Şimdi bu proje, Fatma Şahinin kavşaklarda sola dönüş yasaklarındaki yüzde 50nin üzerindeki doğrusunu alıp götürmeye bedel bir projedir.. Şahsen ben böyle düşünüyorum.. Umarım yanılırım..

IŞİD PROVA MI YAPTI

Bir ara yazmış ve “Kilisliler Suriyede bombalar patladığında, nasıl olsa bize birşey olmaz diyordu. Şimdi Gaziantepliler Kilise füzeler atılırken bize birşey olmaz diyor”demiştim.. Ve Cumartesi günü Gaziantepli olarak füzelerle tanıştık.. Hemde festival saatinde.. Maalesef yakın, orta ve uzun vadede gelecek adına bazı gelişmeler olacağını sezen birisi olarak, bunların teker teker gerçekleşmesini yaşamaktan dolayı çok üzgünüm..

Ama ne varki izlenen politikalar, bu şehrin resmen Ortadoğu bataklığına çekildiğini gösteriyor.. Önceleri göz yumulan terör örgütlerinin şehrimizde yapılanması ve hücreler oluşturmasının ardından, yavaş yavaş başgösteren olayların daha da büyüme ihtimali olabileceğini düşünmek gerçekten endişemizi arttırıyor..

Bugün IŞİDin havaalanına yönelik attığı füze mermileri, uzmanların tespitlerine göre prova niteliğindedir.. Topçularda tanzim atışı veya diğer deyimle Çatal tabir edilen bu saldırının mutlaka devamının gelebileceği öngörülmektedir.. Onun için acilen bu tehlikeli önlemek gerekiyor.. Biliyorsunuz havaalanımız sınıra çok yakındır.. Bu şehrin yöneticileri, Milletvekili ve Bakanı, hiç vakit geçirmeden özellikle uçakların rotası başta olmak üzere değişim ve tedbir konularında acil çözümler üretmelidir.. Yanıbaşımızdaki Cerablusta bulunan IŞİDin Gaziantep için artık çok ciddi bir tehlike haline geldiği unutulmamalıdır.. Ayrıca bu şehri yönetenlerin, son operasyonlarda IŞİDin lider isimlerine vurduğu darbenin karşılığı olabileceği ihtimalini yüksek tutarak, tedbirleri elden bırakmamaları gerektiğini hatırlatmayı görev sayıyorum..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum