Süper ligin son haftasında en az 1 puan alıp, rakiplerinin sonuçlarına bakmaksızın ligde kalma hedefiyle Pendik'e giden Gaziantep FK, rakibini akıllı bir oyunla yendi ve küme düşmek bir yana dursun ligi de 11.sırada bitirmeyi başardı. Böylelikle Gaziantep halkına 'sonu mutlu biten güzel bir film' izletmiş oldu.

Selçuk İnan, aynen Karagümrük maçında olduğu gibi önce savunma güvenliğini almaya, şok presslerle kazanılacak toplarda hızlı hücum yapıp skor üretmeye yönelik bir oyun planı hazırlamış. Bu plan dahilinde de sahaya 4-3-3 dizilişiyle çıktı. Top rakipteyken Draguş dahil tüm oyuncular, topun arkasına geçti. Sakat oyunculardan M'Bakata'nın yerine Ömürcan ve Sorescu'nun yerine de Markovic oynadı. Ligden düşmesi kesinleşen Pendikspor da 4-3-3 dizişiyle sahaya çıktı, topa sahip olup, atak yapmaya ve 3.bölgede oynamaya çalıştı. İbrahim Üzülmez'in planında bu son maçta tamamen hücum futbolu vardı. Geriye çekilen Gaziantep takımının üzerine giden ve pas trafiğini yeterli hızda yapamayınca pozisyon bulmakta zorlanan Pendik, ilk yarı boyunca %75-25 topa hakim olsa da skor üretemedi. Dahası Djilobodji'nin hatasıyla, Kapel ile bulduğu pozisyon haricinde net bir pozisyonu da yoktu. Gerekli dinamizm ve hızdan yoksun olan Lusamba, Midtsjö, Endri üçlüsü dönem dönem ağır kaldı. Onların kaptırdığı toplar çok tehlikeli ani hücumlara dönüştü. Gaziantep, kendi oyun planındaki şok baskı sonucu yakaladığı bu hızlı hücumlarla 4 tane etkili pozisyon buldu. Draguş, Maxim ve Markovic ile golü kaçırsa da Ogün'ün ayağından skoru bulan Şahinler devre arasına önde girdi. Kırmızı siyahlı takım rakibi karşılarken doğru şekilde 'daraldı', hızlı şekilde 'kaymaları' yaptı, yüksek konsantrasyon ile de oynayınca Pendik'i tehlike bölgesine hemen hiç sokmadığı bir ilk yarı geçirmiş oldu. Böylelikle Selçuk Hoca'nın oyun planı tuttu.

İkinci yarıda da aynı oyun şablonu ve planında oynayan iki takım izledik.Pendik, Alpaslan ile 1 net pozisyon yakalarken, kırmızı siyahlı Gaziantep temsilcisi Draguş ile bir gol kaçırdı Markovic'in müsait durumdaki vuruşu ise direkte patladı. Pendik tarafında İbrahim Üzülmez, Halil Akbunar hamlesini de yaptı. Selçuk Hoca ise beklendiği gibi oyunu tutmaya yönelik değişikliklere gitti. Monteiro, Jevtovic ikilisiyle orta sahadaki agresifliği arttırdı. Draguş'u oyundan alıp Press anlamında daha etkin olan Badji'yi sahaya sürdü. Son dakikalarda da Markovic'i çıkarıp Arda'yı sahaya sürerek defansı 5'ledi. Plan işledi! Şahinler oyunu tutmayı başardı ve maçı kazandı.

Bu sonuçla küme düşmeye oynarken diğer maçların da denk gelmesiyle ligi 11.sırada bitirdi Şahinler. Ecel terlerinin döküldüğü bir sezonun sonunu çok iyi oynayan yönetim, teknik ekip, futbolcular, taraftarlar ve tüm kulüp çalışanlarını tebrik ediyorum.