1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ŞİRECİ OLAYI ÇÖZÜLMELİ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞİRECİ OLAYI ÇÖZÜLMELİ

A+A-

 

Tabakhanede birlikte büyüdük. Rahmetli babalarımız iyi dosttu. Ahmet Şireci ile farklı kulvarlarda hayat mücadelesine giriştik. Oldukça başarılı olan Ahmet kardeşim ekonomik olarak büyümeyi başardı. Çok hayır yaptı. En son Milli Eğitime olan katkısının yanı sıra, Amatem'i yaptırması, hatta Mezarlıkta daha iyi bir camii için harekete geçmesi bunların sonuncusuydu.
Kaçırılması son derece profesyonel bir planın ürünü. Kimbilir kaç gün takip edilmiştir. Ve sonunda eyleme geçilmiştir. Arabasından indirilip başka bir araca bindirilip kaçırılması, çok basit gibi gelse de, herkesin başına kolayca gelebilecek bir olaydır.
Ben olayın detaylarına girmek istemiyorum, çünkü son derece ciddi çalışan polisin alacağı sonucu beklemek zorundayız. Elbette biran önce sonuçlanmasını istiyoruz, uzaması her geçen gün moral bozuyor. Aynı zamanda endişe getiriyor.
MOBESE İHMAL EDİLDİ
Aslında yeri gelmişken mutlaka değinmeliyim. Ben 7 yıl önce saldırıya uğradığımda bu kentte MOBESE olmayışını eleştirmiş, şehrin önemli yerlerinde mutlaka kameralar konulması gerektiğini yazmıştım. Sonunda MOBESE kuruldu ama yetersiz bırakıldı. Bunu da dile getirdik ve sürekli yetkilileri uyardık. Bu konuyu her sene en az 5-6 kez kaleme alır, şehrin önemli bölgelerinde kamera konulması gerektiğini ifade eder dururum. Örneklemeyi kendimden yapar, özellikle bu şehrin milletvekillerine, valisine, belediye başkanlarına, odalarına, sanayicilerine "illaki sizlerin başına mı gelmesi lazım" diyerek harekete geçmeleri için uyarılarda bulunurdum. Ne yazık ki, Gaziantep'in en önem arzeden bu sorunu es geçildi. Geçen sene Karşıyaka'da bomba patlatıldı, bomba yüklü aracın şehre girişi Mobese kameraları olmadığından tespit edilemedi. Aradan 1 sene geçti yine aynı boşvermişlik devam ettirildi.
Oysa Gaziantep büyük bir metropoldü. Hele son Suriye olayı ile birlikte kentin artan nüfusu sonrası güvenlik yönünde kontrol, denetim ve izleme zorlaştı. Göreve gelen Emniyet Müdürü Sayın Ömer Aydın bu konuyu gündeme getirmeye çalıştı ama hızlılığı sağlayamadı. Son olarak Asım Güzelbey'den 25 bölgeye kamera konulma sözünü aldığını biliyorum. Ama henüz hayata geçirilemedi tabii.
İşte bu ortamda Ahmet Şireci gibi önemli bir sanayici Adliyeye yakın bir bölgede arabasından indirilip kaçırıldı. Tabii kaçıran kişiler şehirdeki MOBESE kameralarının yetersizliği incelemiş olacaklar ki, güzergahı öyle seçtikleri iddia ediliyor. Oysa şehrin karayollu giriş ve çıkışlarında kameralar olsa, kent merkezinde aynı şekilde kameralar bulunsa, polisin işi kolaylaşacaktı elbette. Ve üzülerek söylemeliyim ki, şimdi MOBESE ve kameralar için yıllardır oralı olmayan özellikle sanayici arkadaşlar da ciddi manada endişe başladı. Şimdi hep birlikte bu sorunun çözülmesi gerektiğini söylüyorlar. Umarım hiç değilse bu olaydan ders alınır ve harekete geçilir.
SÖYLENTİLER KESİLDİ
AK Parti'de Büyükşehir adayı belli oldu ve herkes derin bir nefes aldı. Şimdi sırada ilçeler var. Onlar da biran önce belirlenirse, söylenti ve dedikodular sona erer.  Çünkü uzadıkça bir sürü senaryolar gündeme getiriliyor. İşte Fatma Şahin aday gösterilince Büyükşehir ile ilgili tüm senaryolar sona erdi.
Şimdi sırada Merkez ilçeler olarak Şahinbey, Şehitkamil ve özellikle Oğuzeli var. Şahinbey'de ne kadar yalanlayanlar olsa da, bazılarının ciddi anlamda gözü var. Mehmet Tahmazoğlu yaptığı çalışmalar ve hizmetlerle kendini rakipsiz görse de, ismi açıklanana kadar bu ilçede her türlü söylentiler ve iddialar gündemden düşmeyecektir. Mehmet Haz'ın sessizliğe bürünmesi birçok yorumu da beraberinde getiriyor. Ahmet Uzer "yok" dese de, parti içerisinde "hazırlanıyor, istiyor" söylentileri kuvvet kazanıyor. Çünkü meclis üyeleri için başvurulara bakıldığında bu gayet net bir şekilde anlaşılıyor. O zaman Mehmet Haz'ın sessiz kalışı da belki bu yüzdendir deniliyor.
Şehitkamil'de Rıdvan Fadıloğlu, Fatma Şahin'in vazgeçemeyeceği isimlerin başında geliyor. Rıdvan beyin iyi bir strateji izleyerek Şehitkamil'de devam edilmesi için en ideal isim olarak gündemde kalmayı başarması, asla küçümsenmemeli. Kaldı ki, Sayın Fatma Şahin ile adeta kader birliği edercesine güven duyulacak bir noktaya gelmesi, izlemiş olduğu akıllı politikanın bir göstergesidir. Keşke Büyükşehir gibi, özellikle merkez  ilçeler de açıklansaydı, bundan sonra AK Parti'de çekişmeler ve söylentiler sona ererdi.
FATMA ŞAHİN'DEN LİDERLİK SİNYALLERİ
Haftaya Bakış'ın dikkatli ve unutmayan okurları geriye dönük bir hatırlamada bulunacak olursa, Fatma Şahin için neler yazdıklarımı ve Sayın Şahin'in son dönemlerde vermiş olduğu görüntüyü mutlaka karşılaştıracaklardır. Özellikle bakanlığından sonra bu köşede Gaziantep konulu tüm öneriler, tavsiyeler, eleştirel yönlü yazılanlar adım adım gerçekleşmiştir. Sayın Şahin'in Gaziantep'te ciddi manada varlığını hissettirme gücünü ortaya koyması, liderlik yolunda çok önemli bir işaret sayılmalıdır. Lider olmak elbette zordur, çünkü liderim demekle lider olunmayacağı bilinmelidir. Lider olacak kişinin kendisi kadar çevresi de önemlidir. Sayın Şahin'in Büyükşehir Belediyesine aday gösterilmesi, kazanması halinde liderliğini belgeme açısından iyi bir fırsat olacaktır.
GAZİANTEPSPOR'UN ÖNÜ AÇILIYOR
Şu ana kadar kararlı duruşu, özellikle Gaziantepspor konusundaki hamlesi, kim ne derse desin gecikmiş de olsa, bu zamana kadar yaptığı en doğru hamlelerden birisidir. Dün Dedeman Otel de organize ettiği toplantı ile kararlılığını göstermiştir. Bundan sonra Gaziantepspor için dönüşü olmayan bir yola girilmiştir. Şehir olarak yıllardır beklenen bu hamlenin elbette maddi kayıpları büyümüş, kulübün ve kentin ismi hiçte hak etmediği manevi olumsuzluklarla anılmaya başlamıştır. Ama zararın neresinden dönülürse kar hesabı yapılacak olunursa, Fatma Şahin'in bu duruşu ve kararlılığı, Gaziantepspor'un eski başarılı günlere ve kentin imajına uygun hale dönüşüne yol açacaktır.
Hepinize iyi haftalar...

Tabakhanede birlikte büyüdük. Rahmetli babalarımız iyi dosttu. Ahmet Şireci ile farklı kulvarlarda hayat mücadelesine giriştik. Oldukça başarılı olan Ahmet kardeşim ekonomik olarak büyümeyi başardı. Çok hayır yaptı. En son Milli Eğitime olan katkısının yanı sıra, Amatem'i yaptırması, hatta Mezarlıkta daha iyi bir camii için harekete geçmesi bunların sonuncusuydu.Kaçırılması son derece profesyonel bir planın ürünü. Kimbilir kaç gün takip edilmiştir. Ve sonunda eyleme geçilmiştir. Arabasından indirilip başka bir araca bindirilip kaçırılması, çok basit gibi gelse de, herkesin başına kolayca gelebilecek bir olaydır.Ben olayın detaylarına girmek istemiyorum, çünkü son derece ciddi çalışan polisin alacağı sonucu beklemek zorundayız. Elbette biran önce sonuçlanmasını istiyoruz, uzaması her geçen gün moral bozuyor. Aynı zamanda endişe getiriyor.

MOBESE İHMAL EDİLDİ

Aslında yeri gelmişken mutlaka değinmeliyim. Ben 7 yıl önce saldırıya uğradığımda bu kentte MOBESE olmayışını eleştirmiş, şehrin önemli yerlerinde mutlaka kameralar konulması gerektiğini yazmıştım. Sonunda MOBESE kuruldu ama yetersiz bırakıldı. Bunu da dile getirdik ve sürekli yetkilileri uyardık. Bu konuyu her sene en az 5-6 kez kaleme alır, şehrin önemli bölgelerinde kamera konulması gerektiğini ifade eder dururum. Örneklemeyi kendimden yapar, özellikle bu şehrin milletvekillerine, valisine, belediye başkanlarına, odalarına, sanayicilerine "illaki sizlerin başına mı gelmesi lazım" diyerek harekete geçmeleri için uyarılarda bulunurdum. Ne yazık ki, Gaziantep'in en önem arzeden bu sorunu es geçildi. Geçen sene Karşıyaka'da bomba patlatıldı, bomba yüklü aracın şehre girişi Mobese kameraları olmadığından tespit edilemedi. Aradan 1 sene geçti yine aynı boşvermişlik devam ettirildi.Oysa Gaziantep büyük bir metropoldü. Hele son Suriye olayı ile birlikte kentin artan nüfusu sonrası güvenlik yönünde kontrol, denetim ve izleme zorlaştı. Göreve gelen Emniyet Müdürü Sayın Ömer Aydın bu konuyu gündeme getirmeye çalıştı ama hızlılığı sağlayamadı. Son olarak Asım Güzelbey'den 25 bölgeye kamera konulma sözünü aldığını biliyorum. Ama henüz hayata geçirilemedi tabii.İşte bu ortamda Ahmet Şireci gibi önemli bir sanayici Adliyeye yakın bir bölgede arabasından indirilip kaçırıldı. Tabii kaçıran kişiler şehirdeki MOBESE kameralarının yetersizliği incelemiş olacaklar ki, güzergahı öyle seçtikleri iddia ediliyor. Oysa şehrin karayollu giriş ve çıkışlarında kameralar olsa, kent merkezinde aynı şekilde kameralar bulunsa, polisin işi kolaylaşacaktı elbette. Ve üzülerek söylemeliyim ki, şimdi MOBESE ve kameralar için yıllardır oralı olmayan özellikle sanayici arkadaşlar da ciddi manada endişe başladı. Şimdi hep birlikte bu sorunun çözülmesi gerektiğini söylüyorlar. Umarım hiç değilse bu olaydan ders alınır ve harekete geçilir.

SÖYLENTİLER KESİLDİ

AK Parti'de Büyükşehir adayı belli oldu ve herkes derin bir nefes aldı. Şimdi sırada ilçeler var. Onlar da biran önce belirlenirse, söylenti ve dedikodular sona erer.  Çünkü uzadıkça bir sürü senaryolar gündeme getiriliyor. İşte Fatma Şahin aday gösterilince Büyükşehir ile ilgili tüm senaryolar sona erdi.Şimdi sırada Merkez ilçeler olarak Şahinbey, Şehitkamil ve özellikle Oğuzeli var. Şahinbey'de ne kadar yalanlayanlar olsa da, bazılarının ciddi anlamda gözü var. Mehmet Tahmazoğlu yaptığı çalışmalar ve hizmetlerle kendini rakipsiz görse de, ismi açıklanana kadar bu ilçede her türlü söylentiler ve iddialar gündemden düşmeyecektir. Mehmet Haz'ın sessizliğe bürünmesi birçok yorumu da beraberinde getiriyor. Ahmet Uzer "yok" dese de, parti içerisinde "hazırlanıyor, istiyor" söylentileri kuvvet kazanıyor. Çünkü meclis üyeleri için başvurulara bakıldığında bu gayet net bir şekilde anlaşılıyor. O zaman Mehmet Haz'ın sessiz kalışı da belki bu yüzdendir deniliyor.Şehitkamil'de Rıdvan Fadıloğlu, Fatma Şahin'in vazgeçemeyeceği isimlerin başında geliyor. Rıdvan beyin iyi bir strateji izleyerek Şehitkamil'de devam edilmesi için en ideal isim olarak gündemde kalmayı başarması, asla küçümsenmemeli. Kaldı ki, Sayın Fatma Şahin ile adeta kader birliği edercesine güven duyulacak bir noktaya gelmesi, izlemiş olduğu akıllı politikanın bir göstergesidir. Keşke Büyükşehir gibi, özellikle merkez  ilçeler de açıklansaydı, bundan sonra AK Parti'de çekişmeler ve söylentiler sona ererdi.

FATMA ŞAHİN'DEN LİDERLİK SİNYALLERİ

Haftaya Bakış'ın dikkatli ve unutmayan okurları geriye dönük bir hatırlamada bulunacak olursa, Fatma Şahin için neler yazdıklarımı ve Sayın Şahin'in son dönemlerde vermiş olduğu görüntüyü mutlaka karşılaştıracaklardır. Özellikle bakanlığından sonra bu köşede Gaziantep konulu tüm öneriler, tavsiyeler, eleştirel yönlü yazılanlar adım adım gerçekleşmiştir. Sayın Şahin'in Gaziantep'te ciddi manada varlığını hissettirme gücünü ortaya koyması, liderlik yolunda çok önemli bir işaret sayılmalıdır. Lider olmak elbette zordur, çünkü liderim demekle lider olunmayacağı bilinmelidir. Lider olacak kişinin kendisi kadar çevresi de önemlidir. Sayın Şahin'in Büyükşehir Belediyesine aday gösterilmesi, kazanması halinde liderliğini belgeme açısından iyi bir fırsat olacaktır.

GAZİANTEPSPOR'UN ÖNÜ AÇILIYOR

Şu ana kadar kararlı duruşu, özellikle Gaziantepspor konusundaki hamlesi, kim ne derse desin gecikmiş de olsa, bu zamana kadar yaptığı en doğru hamlelerden birisidir. Dün Dedeman Otel de organize ettiği toplantı ile kararlılığını göstermiştir. Bundan sonra Gaziantepspor için dönüşü olmayan bir yola girilmiştir. Şehir olarak yıllardır beklenen bu hamlenin elbette maddi kayıpları büyümüş, kulübün ve kentin ismi hiçte hak etmediği manevi olumsuzluklarla anılmaya başlamıştır. Ama zararın neresinden dönülürse kar hesabı yapılacak olunursa, Fatma Şahin'in bu duruşu ve kararlılığı, Gaziantepspor'un eski başarılı günlere ve kentin imajına uygun hale dönüşüne yol açacaktır.

Hepinize iyi haftalar...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.