Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞAŞIRMADIM..

A+A-

Bekliyordum bu kalabalığı.. Çünkü Bakanıyla, Milletvekiliyle, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başta olmak üzere, ilçe belediyelerinin hertürlü imkanları son raddesine kadar kullanmalarının sonucu kaçınılmaz olacaktı.. Güvenlik ve tedbir açısından Vilayet ve emniyet, organize yönünden Büyükşehir, ilçe belediyeleri ve AK Parti teşkilatları inanılmaz bir hazırlık yapıyorlardı.. Bu kadar çalışmanın ürünü elbette karşılığını verecekti..

Nitekim öyle de oldu.. Her ne kadar alınan tedbirler nedeniyle meydana gelişte büyük sıkıntılar yaşatılsa,  gerçekten insanlar perişan edilse de, bunu herhangi bir olumsuzluğa karşı tedbir olarak değerlendirip hoşgördük.. Nihayetinde gelen Cumhurbaşkanıydı, en küçük bir olumsuzlukta Vali ve emniyet müdürü dahil herkesin başı belaya girecekti..

İNANILMAZ TEDBİR

Biliyorsunuz hemen vilayetin önündeki ofisimizden 100 metre ilerideki Demokrasi meydanına bu kez Muharrem İnce mitingindeki gibi kolay gidemedim. Çünkü kapatılmıştı her taraf.. Yönlendirme de konulmayınca her vatandaş gibi geri döndürülerek, polislerin inanılmaz hoşgörüsüyle gideceğimiz istikameti öğrendik.  Stadyumun arkasındaki müze tarafına yöneldik, orada protokol için ayrı bir giriş kapısına rastladık, buradan aynı zamanda basın için giriş yapılıyordu. Tabii protokol kartı verilen bürokrat, hatta dernek ve oda başkanları, içeri girebilmek için eğer görevlilere verilen listede isimleri yok ise, o kapıdan giremiyorlardı. Mesela burada Gıda Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan elinde giriş ve yaka kartı olmasına rağmen içeriye alınmadı. Bende kendisine "boşver burdan geçmeyi benim gibi vatandaşların gittiği yerden gir dedim.." Ben zaten Katan otelin önünden yürüyüp dere kenarındaki polis kontrolünden geçmiş, 100 metre ileride ikinci bir polis kontrolüyle karşılaşmıştım..Hatta orada  kuyrukta sıra bana gelince polis üzemizi iyice aramış ve cebimdeki kalemi alıp açarak iyice kontrol etmişti. Sebebini sorduğumda “abi kalemden silah yapıyorlar, tütün tablasından patlayıcı yapıyorlar mecburen kontrol ediyoruz”dedi. Teşekkür ettim ve sonunda demokrasi meydanına adımımı attım..

ALAN DIŞINDA ÇOK FAZLA İNSAN VARDI

Hemen adımlamaya başladım tabii.. Soldan dere kenarına kadar yürüdüm ve burada Muharrem İnce mitinginden gördüklerimden daha fazla insan gördüm. İlerleyip Kültür müdürlüğü tarafına yürüdüm orada da görmediğim kadar ciddi kalabalık vardı. Hemen vilayetin önündeki yeşil alana döndüm ama yürüyemedim, çünkü adım atacak alan bulamadım..Tıpkı Muharrem İnce mitinginde olduğu gibi platforma yürümek için tekrar meydanın ortasına geldim ama yürümek yine mümkün olmadı tabii.. Yani miting alanının yarısından fazlası için adım atılamayacak kadar kalabalık vardı.. Sonra geri dönüp çevreye bakmaya devam ettim.. Ortada bedava dağıtılan suyu içtim, Bedesten tarafına yöneldim, gelen gideni izlemeye başladım..
Tuhaftır daha önce AK Parti mitinglerinde hep arka sıralarda gördüğüm ve sohbet ettiğim AK Partilileri bu kez göremedim.. Dahası bir tanıdığa rastlamadım.. Sanırım hepsi ön taraflara gitmişlerdi.. Neyse ki son anda Alaybey Muhtarı Bülent Yegül ile diğer muhtarlarımızı gördüm de ayaküstü sohbet imkanı bulabildim.. Sonra AK Partili yönetici arkadaşım Recep Bozkurt’a rastladım hasbihal ettik..

BU KALABALIK HESAPLANAMAZ

Şimdi gelelim kalabalık ölçümüne.. Meydanın bize verilen bilgiye göre, 19 bin 500 metrekare olan alanın 4’de üçü ful doluydu.. Yani buna 15 bin metrekare dersek ve metrekareye de 4 kişi sığdığını hesap edersek, toplamda 60 bin yapar.. Geride kalan 4 bin 500 metrekarelik alanı 3 kişi olarak hesapladığımızda 13 bin 500 yapar.. İkisini topladığımızda 73 bin 500’ü bulur.. İşte asıl hesap meydan dışı.. Ağaç altları, park ve havuz çevresi, vilayetin yanındaki bölüm, kültür müdürlüğüne kadar uzanan kalabalık.. Vallahi burayı da göz kararıyla bile kestirmek çok zor.. Miting sonrası beni arayan AK Partili dostlar polis kayıtlarına 130 bin geçmiş dediler.. Muharrem İnce’de ise arayan CHP’liler polis kayıtları için 90 bin demişlerdi.. Ben ise Muharrem İnce’yi 70 bin civarında hesaplamıştım gördüğüm kadarıyla.. Bu miting için de 100 bini geçti demeliyim.. Bu 110 da olur 120 de.. Hatta polis kayıtları doğru ise 130 da olabilir..Önemli olan elbette bunun sandığa yansıması.. Onu da Pazar günü göreceğiz hep birlikte..
Son olarak Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mitingi ile Sayın Muharrem İnce’nin mitingi arasında gördüğüm farkı mutlaka belirtmeliyim.. Sayısal üstünlük olarak Erdoğan’ı, coşku heyecan ve canlı olarak Muharrem İnce’yi gözlemlediğimi belirtmeyim..
HAYDİ, PAZARA HERKES SANDIK BAŞINA..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum