Şehrimizin ikliminde anormal değişiklikler olmaz,olsa bile nadirdir.1968'de 4 gün yağan kar 1 metreyi aşmıştı ve hayat felç olmuştu. Ne karayollarının ne de belediyenin araç gereç ve insan kaynağı vardı. Bugünlerde yağan kar ise 50 santimi aşmış durumda. Ve aradan geçen 54 yıla rağmen kar yine hayatı felç etti.
Araçlar yollara çıkamıyor çünkü yolların çoğu kapalı, vatandaş zaruri ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor.
Hastalar hastaneye gidemiyor. Ambulanslar kenar mahallelere girmekte zorlanıyor. Sağlık personelleri hastaneye gitmekte zorluk yaşıyor. Uçaklar kalkamıyor, havaalanında mahsur kalan yolcular topluca otele alınıp hava koşullarının düzelmesi bekleniyor.
Esnaf dükkanını açamıyor, bütün bunlar yetmezmiş gibi sürekli elektrik kesintileri yaşanıyor.
Gaziantep bunları hak etmiyor 54 sene önce yağan 1 metre karın yarattığı mağduriyeti anlarım fakat aradan geçen o kadar sene ve gelişen teknoloji ben sonra bu mağduriyet yaşamamalı. Bu yaşanan manzaranın imkânsızlık değil tedbirsizlik olduğunu düşünüyorum. Meteoroloji tüm verileri yayınlıyor kar ne kadar yağacak dolu mu yağacak yağmur mu yağacak rüzgâr hangi yönden kaç şiddetinde esecek bu verilerin hepsini yayınlıyor.
Bu veriler eşliğinde çok öncelerden tedbirler alınmalıydı. Özellikle de esnaf, üreticiler, nakliyatçılar ve araç sahipleri valilik ve belediyece uyarılmalı televizyon ve sosyal medyadan uyarı mesajları atılmalıydı. Yağış öncesi karayolları müdürlüğü ve belediyeler toplanıp hangi tedbirlerin kimler tarafından nasıl uygulanacağı konusunda bir karar alıp hazırlıklı olmaları gerekirdi.
Bu görevli ve sorumlular daha önce yoğun kar yağışının yol açtığı sonuçları yaşamadığı için işin ciddiyetini fark edemediler.
Yarım metre karla hayat durunca tedbirsizliğin sonuçları ile yüzleşmeye başladılar ama iki gün perişanlık yaşandı hatta
Nurdağı'nda yüzlerce araç binlerce insan yollarda mahsur kaldı, helikopterle gıda takviyesi yapıldı bir hamile bayan hayatını kaybetti. Kar yağışı önümüzdeki günlerde de devam edecek buna karşı durmadan aralıksız bütün imkanları seferber edilmesi gerekiyor. Karayolları Müdürlüğü ve 3 belediyenin birlikte çalışması hayata geçirilmelidir. Ben şehrimizdeki ilgili kurumların ellerindeki imkanlar ile bu işin üstesinden gelebileceklerine inanıyorum.KENAR SEMTLERİN DURUMUSayın valimiz ve belediye başkanlarımız karla mücadele ederken kenar semtlerde yaşananları programlarına almalarını önemle rica ediyorum. Ana caddeler trafiğe açılırken kenar semtlerdeki cadde ve sokakların unutulmamasını istiyoruz.
Ayrıca evlerinde mahsur kalan aç, yoksul, hasta, engelli ve yaşlıların korunması için mahalle muhtarlarıyla irtibat halinde olmasını önemle rica ediyorum. Vatandaş muhtarına ulaşır biz de size ulaşalım.