Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

HIRSIZLAR VE POLİSLER

A+A-

Tahminlerin çok üstünde.. Küçüklü büyüklü.. Ev, işyerleri, apartmanlar, arabalar.. Ne varsa adeta tarumar ediliyor.. Vatandaş çaresiz.. Tedbir alsalar bile işe yaramıyor.. Elinde silah nöbet tutsa, başı yine belaya girecek.. Örneğin kamera koyuyorlar, ama sonuç alınamıyor.. Çünkü adamı görseniz bile yakalanması çok zor.. Yakalansa bu kez mahkemeden bırakılıyor. Tutuklansa bile kısa sürede yatıp çıkıyor ve yine aynı işe devam ediyor.. Polis yetersiz, Jandarma çaresiz desek tam isabet etmiş oluruz.. Çünkü ikisinin de kadro sıkıntısı var.. Düşünün bir kere, nüfusu Suriyelilerle birlikte 2 milyon 500 bini geçmiş bu şehirde sadece 5 bin civarında polis görev yapıyor..Dahası izin günleri, rapor, izin, hastalık vs. sayarsak aktif olarak bu rakam aşağılara düşer.. Jandarma desen onların da kadroları asayiş ve güvenlik, hatta hırsızlık yönünden tahminlerin altında.. Bir Jandarma karakoluna gidiyorsunuz garibanların sayısı ancak idari işleri yapmaya yeter. Bölgeler geniş, kadrolar yetersiz.. Devriye deseniz koskoca bölgede bir veya iki araç görev yapabiliyor.. Onlar da hangi birine yetişecek ki..

VATANDAŞ ŞİKAYETE GİTTİĞİNE PİŞMAN OLUYOR

Zaten merkezdeki polis merkezlerine gittiğinizde garibanlar canından bezmiş.. Hangi birine yetişeceklerini şaşırmış.. Hele son zamanlarda gelen hırsızlık, gasp, yaralama olayları iyice çaresizleştirmiş.. Hal böyle olunca, özellikle hırsızlık vakalarında vatandaşa yeterince yardımcı olamıyorlar. Bazıları da parmak izi vs. bir sürü işlem için caydırıcı nitelikli sözler ediyor. Vatandaş bakıyor ki, bu hırsızlık işinden bir şey çıkmaz, “zaten moralim bozuk, çalınan çalındı, geri geleceği de yok”deyip vazgeçiyor..

KÜÇÜK YAŞ HIRSIZLIĞI TAM BİR BAŞ BELASI

Biliyorsunuz büyük ihtimalle okumuşsunuzdur. Geçtiğimiz gün Emniyet Müdürü Sayın Faruk Karaduman’ın bu konuda söylediklerini.. Gaziantep’te hırsızlığın uyuşturucudan daha fazla olmaya başladığını açıkça söylemiş Sayın Karaduman.. Daha vahimi, hırsızların 18 yaşından küçük çocuk yaştakilerden oluştuğunu belirtmiş. Rakam da vermiş ve 50 hırsızdan 40 tanesinin 18 yaş altı olduğunu ifade etmiş.. İşte vahim tablo burada.. Çünkü 6 yıl önce 7 ila 10 yaşında iken Gaziantep’e gelen Suriyeli çocuklar şimdi 15 -17 yaş arasına ulaştı.. O tarihlerle çok yazdım, yarın bu çocuklar büyüyecek, memleketin başına bela olacak diye.. Çünkü okul yol, iş yok, ortada başıboş dolanıp duruyorlar. Ne yapacak bunlar, elbette illegal işler yapanların eline düşecekler.. Onlar da bunları bir güzel kullanacak.. Sadece Suriyeli çocuklar değil elbette.. Okula gidemeyen, ekonomik durumu kötü olan çok sayıda gençlerimiz var. Hepsi geçim derdinde.. İş desen bulamıyorlar. Bulsalar da eğitim almadıkları, aileden kopuk oldukları için çalışmak istemiyorlar. En kolay iş, hırsızlık, gasp ve tehdit yoluyla para kazanmak..

YETERSİZ POLİS KADROSU İÇİN NİYE ÇABA GÖSTERİLMEZ ?

Uzatmaya gerek yok.. Durum vahim.. Kimse görmezden gelemez.. Mutlaka ama mutlaka tedbir alınması lazım.. Sayın Vali Ali Yerlikaya’nın hassasiyetini biliyorum.. Ama yetmez.. Bu hırsızlık işine çözüm bulunma adına harekete geçilmeli.. Öncelikli olarak yetersiz olan POLİS ve JANDARMA kadrosunu arttırmak için formüller üretilmeli. Nihayetinde Adalet Bakanımız var.. Milletvekillerimiz var.. Belediye Başkanlarımız var.. Böylesine büyük bir şehirde 5 bin polis ne yapabilir ki.. Bakın herhangi bir Avrupa ülkelerinin şehirlerine.. Oralarda en fazlası olarak 200-250 kişiye bir polis düştüğünü görürsünüz.. Dönün Gaziantep’e, Suriyelileri de sayacak olursak, sahadaki polisleri hesapladığımızda bir polise en az 6-7 yüz kişi düştüğünü göreceksiniz.. Bu şehirde insanlar mutsuz ise, son dönemlerde bunun en büyük nedeni hırsızlık konusunda çaresizliğe itilmeleridir.. Sayın Valimizin bunu mutlaka gördüğüne inanıyorum.. Ama bu yönde harekete geçmesini bekliyoruz elbette.. Doğru adımlar atarak.. Doğru isimlerle, tedbir açısından içerisinde halkın da olabileceği çalışmalarla “neler yapılabiliri” tartışıp çözüm üretmek için harekete geçmesini bekliyoruz.. Eğer bu şehirde en önemli bulvarların birisinde boydan boya parkeden arabaların sırasıyla camları kırılarak içerisindeki eşyalar alınıyorsa, bunu 15-20 gün sonra bir daha yapıyorlarsa, bu olay o hırsızların kimseden çekinmediğinin belgesidir..

PAHALI DİYE GELMEK İSTEMİYORLAR

Bir şey daha var elbette.. Gaziantep’e polis memurlarının da gelmek istemeyişleri gerçeği.. Buna diğer memurları da ekleyebiriz ama özellikle polis memurları ağırlık kazanıyor.. Çünkü bu şehir pahalı bir şehir.. Ev kiraları pahalı, yiyecekler içecekler pahalı.. Memurun sınırlı sayıda aylık kazancı var, eşi ve çocuğu olan bir memur Gaziantep’ten çok anadoluda bir ili tercih edecektir.. Üstelik Gaziantep’in bir de güvenlik ve terör ile ilgili sıkıntısı var. Yanıbaşımızdaki illerde polis memurlarının aldıkları maaş ile şark dediğimiz terör tazminatlarıyla Gaziantep’teki polis memurunun aldığı maaşlarda adaletsizlik olduğu söyleniyor. İşin bir vahim tarafı da budur sevgili yöneticiler, milletvekilleri kardeşlerim.. Yanlış veya eksik biliyorsam lütfen düzeltsinler..Bir polis ve asker, terör tazminatı olarak Hatay ve Kilis’te 767 tl, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da 248 tl alırken, Gaziantep’tekiler 180 tl alıyor.. O illere baktığımızda en pahalı şehir Gaziantep.. Ama polis olarak en düşük maaş alaınan il de Gaziantep.. Bilenler bunun bir izahını yapsın lütfen.. Hal böyle olunca yarım saatlik mesafede olan Kilis’teki Polis ve asker ile Gaziantep’teki memurlar arasındaki maaş ve tazminat uçurumu, birçok olumsuzluğun başını çekiyor. Tabii bunlar görünmeyen şeyler.. Bakın polislerin yazıştığı bir blogda Kilis’te görev yapan polis memuru yazmış.. Bunu okuyunca ne durumda olduğumuzu daha iyi anlarsınız: - Kardeş antep rezil bir yer, aşırı pahalı. Kilis ucuz, evler ucuz. Antepte 1+1 ev tutarsın bakarsan senden 1000 lira alırlar, bir restorana gidip yemek yiyemezsin, yemek başkenti der soymaya kalkarlar. Millet ucuz diye 3 liraya ancak nohut dürümü yiyor, bunada kültür diyorlar. Mesele kültür değil şehir pahalı. Akarsu gölet yok, iki piknik alanı var hafta sonu gidemezsin gitsen yer bulamazsın :) Kilis’inde avm si yok, ama 30 dakika yol ucuzdur artık 128640; de düşmüyor ucuz ve yanılmıyorsam Antebe göre 600 -700 fazlası var, paran cebinde kalır Antebe ayda bir gelir, avm den alır gidersin. Trafik yok, Antepte eve giremezsin lojman gelmez, 150 puandaki insan sıra bekliyor..

SAYIN MEHMET ŞİMŞEK’İN BU KAZADAN HABERİ VARMIDIR ?

Geçtiğimiz hafta Sayın Mehmet Şimşek Gaziantep’e geldiğinde, Basra bulvarında makam aracının önünde eskortluk yapan motosikletli bir polis kardeşimiz yağış yüzünden kaygın hale gelen yolda kaza yapıyor ve 100 metre sürükleniyor.. İsmi Yasin Çaylı..Evli ve iki çocuk babası.. Makam aracı durmamış tabii.. Yaralı Polisi önce Şehitkamil hastanesine götürüyorlar, sonra durumu kritik olunca Tıp fakültesine kaldırıyorlar. Şu anda yoğun bakımda yatıyormuş.. Göğüs kafesinde kırıklar olduğu için durumu kritikmiş..Sayın Vali Ali Yerlikaya ve Emniyet Müdürü Faruk Karaduman bu polisimizi ziyaret etmişler.. Ama yakın çevresi Sayın Mehmet Şimşek’in aramayışına, ziyaret etmeyişine içerlemişler. Durumu bana aktardıklarında, Sayın Şimşek’in hassas olduğunu ve mutlaka bu kazadan haberinin olmadığını söyledim. Bilemiyorum tabii.. Ama ailenin üzgün ve kırgın olduğunu burada belirtmeyi bir görev sayıyorum..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum