1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. GAZİANTEP 3 GÜN CEZALANDIRILIYOR
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEP 3 GÜN CEZALANDIRILIYOR

A+A-

Gaziantep’te esnaf sahreleri bir ahilik kültürünün önemli bir geleneğidir.. Geçmişte rahmetli babamın berber olduğundan biz de o keyfi yaşadık.. Haftanın bir gününde Kavaklık’ta sahre düzenlenir, ama kimse ayrı bir gurup oluşturmaz, hep birlikte aynı kazanlardan yemekler yapılır, lahmacunlar hatta kebaplar yerdik.. Tatlı işleri de olurdu ve inanılmaz bir bütünlük sağlanır, aile havası estirilirdi.. Zaten ahilik kültürü de bunu gerektiriyordu..

Zamanla herşey değişti.. Sahre bir gün yerine 2, hatta 3 güne çıkarıldı.. Esnafın birlikte hareketi son buldu, her esnaf kendi başının çaresine bakmaya başladı. İş sahreden tatile döndü ve şehir dışına özellikle de denize gitmeler başladı.. Tabii değerlerden uzaklaşıldı. Oysa sahre bir kültürden oluşmuştu. O kültür olmasa, sahre de olmayacaktı.. Yanılıyorsam lütfen düzeltilsin..

SAHREMİZ VAR DÜKKANLARIMIZIN TÜMÜ KAPALI

Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Bazı meslekler var ki, günlük vazgeçilmez ihtiyaçlar görür.. Bunların başında lokantalar ve oto tamirciler gelir.. Galiba lokantacılar nöbetçi bırakmaya başladı.. Ama oto tamircileri, kaportacılar, tornacılar ve benzer meslek gruplarında öyle bir durum söz konusu olmadı. Esnaf sahresi olduğu günler, Gaziantep’teki tüm esnaf toplu olarak kilidi vuruyor kapatıyor.. Böylece otoları arızalanan, parçaya ihtiyacı olanlar, acilen otomobilini tamir ettirmek isteyenler öylece kalakalıyor.. Üstelik Cuma gününden başlayarak pazartesi gününe kadar dükkanlar açılmıyor.. Başlarına gelmeyenler bilmez bu sıkıntıyı ama başına gelenler için gerçekten büyük bir kabus.. Düşünün arabanızın tekerleği patlamış, aniden arıza yapmış, parçaya ihtiyacınız var üstelik o gün iş dışına gideceksiniz.. Maalesef o arabadan umudunuzu 3 gün boyunca keseceksiniz.. Yıl 2018’in Gaziantep’inde durum aynen böyle..

ÖMER KÜSBEOĞLU VE BAŞKANLARA ÖNERİM VAR

Elbette esnaf sahre adına 3 günlük tatilini yapsın.. Buna sözümüz yok.. Ama bunu yaparken koca bir şehir cezalandırılmasın.. Sordum soruşturdum maalesef bu konuda Esnaf ve sanatkar Odaları birliği ile dernek başkanları bir çözüm üretmemişler.. Oysa hepsinin başkanı Sayın Ömer Küsbeoğlu akıllı adamdır, kurnaz ve iş bitiricidir.. Her ne kadar şu KOSGEB olayında yetersiz kalsa da, bu işe çok basit bir yöntemle çözüm bulabilirdi..

Sorun çok basit..

 1- Temmuz ayında esnaf sahreleri mutlaka yapılsın..

 2- Şehitkamil, Şahinbey ve Küsget esnafı 3’e ayrılsın..

3- Her hafta birisi sahresini yapsın..

 4-Böylece hem esnaf tatilini yapar, hemde Gaziantep’te üç boyunca oto sahipleri veya sürücüleri mağdur edilmez..

Ömer başkan umarım önümüzdeki sene bu sorunu çözer..

EYÜP BAŞKANI ÜZEN HABERİMİZ

Gaziantep olarak toplu halde Ankara’da milletvekilleri ve bakan ziyaretleri yapıldı. AK Parti teşkilatı bir adım öteye giderek daha anlamlısını gerçekleştirdi ve tekrar aday yapılmayan iki milletvekilini de ziyaret etti.. Başta da il Başkanı Sayın Özkeçeci olmak üzere teşkilatını tebrik ediyoruz.. İki ziyaretten Canan Candemir Çelik buluşması paylaşılan resimlerden anladığımıza göre, Başbakanlıkla bir salonda gerçekleşmiş.. Ama diğeri yani Şamil Tayyar ile yapılan buluşmanın görüntüsü bir ağacın altında paylaşılmış.. Haliyle o resmi Şamil Tayyar da Twitter’da paylaşmış ve içerisinde siteme dayalı farklı bir mesaj vermiş.. Bir gazeteci eğer gerçekten gazetecilik yapıyorsa, bu bir haberdir.. Bizim ekibimiz de olayı yakalamış ve “Ağaç altı ziyaret” başlığıyla haberleştirmiş..

Tabii Eyüp bey bu haberi okuyunca üzülmüş. Aradı konuştuk biraz sitem etti tabii.. Kendisine anlattık bu ziyarette haber adına herşeyin olduğunu.. “Şamil bey istedi bizden orada olmamızı. Çünkü ofisi yokmuş Ankara’da.. Onun için söylediği restorantta oturduk sohbet ettik.  Toplu resmi de dışarda çektirelim dedi, bizde ekibimizle o resmi çektirdik. Durum bundan ibaret, ama haberiniz bizi üzdü” diye konuştu.. Elbette saygı duyarız.. Sayın Özkeçeci bizi son derece ciddiye alıyor ve doğru habercilik adına saygı gösteriyor.. Bunları dile getiriyor zaten.. Buradan bir kez daha belirtiyor ve mesleğini yapan bir gazeteci için, hele içerisinde çok önemli mesajlar veren o resim ve paylaşılan mesajın, iyi bir haber olduğunu ifade etmek istiyorum..

ANKARA ZİYARETİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Eskiden de yapılıyordu ama bu kez farklı gerçekleşti.. Milletvekilleri, belediye başkanları ve odaların olması güzel elbette. Mehmet Şimşek’e toplu halde gidildi. Şamil Tayyar ve Canan Candemir Çelik’e ise sadece teşkilat gitti.. Keşke ziyaret öncesi heyete bu iki milletvekili de katılsaydı demeliyim.. Sanki daha iyi olurdu.. Neyse, yine de bir yerden başlamak iyidir.. Biliyorsunuz Gaziantep’te Milletvekilleri hemen hemen aynı kaldı. Sadece odalar ve borsa değişti. Onlarla birlikte kentin bütünlüğünü sağlamak adına iş birliği elbette güzel bir hareket.. Bu birliktelik kentin meselelerini çözme adına mutlaka işe yaramalı..

GÜNDEMLERE GÖRE KONUSUNDA UZMANLAR DAVET EDİLMELİ

Bir kere yıllardır değişmeyen bir alışkanlık var bu şehirde.. Kentin sorunları ve meseleleri hep görev başındakilerle masaya yatırılıyor. Orada bir çok konu karara bağlanıyor veya gündeme alınmıyor.. Eğer sorunların gerçek manada görülmesi ve çözümü isteniyorsa, o toplantılarda olması gerekenlerin dışarda bırakılmaması lazım..

Toplantının gündemine göre işin ehli ve öngörüleri güçlü olan, konularında uzman ve deneyimli insanlar çağrılmalı.. Mesela güvenlik, asayiş,  inşaat, imar, eğitim, trafik, ulaşım, spor, alt yapı, çevre vs.  Sayın Vali Ali Yerlikaya Başkanlığında hangi gündemle toplanılacaksa, o konuda böyle bir uygulamaya gidilmeli.. Doğrusunu söylemek gerekirse, Gaziantep’te kent meseleleri yıllardır belli bir grup tarafından ele alınıyor..

GAGEV bunun bir örneği... Çok dar bir kadro ile toplanılıyor ve o katılımcıların belki de öngöremedikleri şeyler sonradan kent sorunu olarak ortaya çıkıyor.. Mesele toplanmak kadar çözüm ve işi bitirme noktasında sonuca gidilmesi.. Mutlaka oluyor birşeyler.. Ama herşey tepe noktasındaki kişilerin bilgileri veya söyleyecekleriyle sınırlı kalıyor.. Onun için de bazı realiteler masaya yatırılmıyor.. Eleştiri mekanizması işlemiyor..  

BU HEYETTE KENT KONSEYİ OLMALIYDI

Aslında şehir sorunlarıyla ilgili konular kent konseyinin görevleri arasında.. Maalesef Konsey tamamen kenara çekilmiş durumda. Altta bazı çalışma gruplarının ve meclislerin etkinlikleri oluyor ama bunlar şehrin temel konuları noktasında sonuç alınacak şeyler değil..  Onun içindir ki, şu anda Kent Konseyi yürütmesinden hiç ses çıkmıyor.  Mesela Ankara ziyaretinde kent konseyini temsilen başkan veya temsile yönelik yetki verilecek birisi olmalıydı diye düşünüyorum..Hatta kesinlikle olmalıydı demeliyim.. Ama aylardır toplanamayışları yüzünden belki de akıllara gelmemiştir.. Oysa iyice sessizleşen Sayın Mehmet Aslan’dan alınacak çok önemli fikirler, öngörüler ve çözüm önerileri vardır.. Kısacası kent konseyinin böylesine önem arzeden oluşum dışında bırakılmasını da doğru bulmadığımı söylemeliyim..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.