Girdiği ilk seçimden mutlak galibiyetle ayrıldı ve Gaziantep Milletvekili olarak adını siyasal tarihe yazdırdı. Gaziantep'in ilk kadın milletvekili sıfatını kartvizitine eklemlediği bu uzun ve tempolu koşumun ilerleyen etaplarında ise bakanlık koltuğuna oturmayı başardı.

Yine ilklere imza atıyordu. Artık o Gaziantep'in cumhuriyet kabinesine gönderdiği ilk kadın bakandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde adı ile özdeşleşen yasal düzenlemelerin ve kanunların hararetli savunucusu oldu.

12 yıllık bu yola çıkış öyküsünün sonunda yine bir ilki yaşadı ve yaşattı.

30 Mart seçimlerinin sonucunda ipi göğüsleyen bir uzun mesafe koşucusu olarak onu bu kez Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak selamlıyoruz.

Fatma Şahin'e önce vekilimiz, sonra bakanımız dedik. Şimdilerde ise ona başkanımız diyeceğiz.

O yüzünden hiç eksik etmediği tebessümüyle özelde Gaziantep'in, genelde Türkiye siyasetinin güler yüzünü temsil ediyor.

Onu herhangi bir özel çabaya ve zorlamaya gerek duymadan seviyoruz. Türkiye koşullarını tahlilde ayrılığa düşsekte, dünyaya farklı pencerelerden baksakta o bizden biri.

Fatma Şahin ile ilgili yazdığım yazıları yadırgayanlarda oldu. Bunu aramızdaki ideolojik farklılıktan dolayı tarafıma eleştiri oklarını yönelterek yüksek perdeden dile getirenlerde elbet.

Ancak o bizim kızımız, bizim bacımız. Fatma Şahin her halükarda bütün manası ve maddesiyle bu şehre ait. Bizim bu şehre ait değerleri kabul etmemizde ona sahiplenmemizde ne mahsur olabilir, anlamış değilim.

Aynı tondan dile getirdiği düşünce ve duygu katında Dr. Asım Güzelbey içinde benzer şeyleri ifade etmiştim.

Farklı kulvarlarda olmak bizim birbirimize saygı duymamıza, birbirimizi sevmemize ve kucaklamamıza engel değil. Çünkü biz bu güzel şehri ve bu güzel şehrin güzel insanlarını seviyoruz.

Vekil, bakan ve başkan. Fatma Şahin ismini kuşatan diğer sıfatlara üç ayrı sıfat daha ekleyerek yürümeye devam ediyor.