1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. AK PARTİ’Yİ KARIŞTIRMAK İSTEYENLER BAŞARIR MI ?
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ’Yİ KARIŞTIRMAK İSTEYENLER BAŞARIR MI ?

A+A-

Bu haftaki yazımın ana konusunu, yerel seçimler sonrası İstanbul ile bazı illerdeki sonuçlar ve uzatmalara dökülen sayımlar oluşturmuyor.. Aslında  orada da seçim bitti, ama kavga bitmedi.. Kolay değil tabii özellikle İstanbul’u kaybetmek.. Bu gidişle bir sürü senaryo çıkarılacak, bir sürü iddialar ortaya atılacak ve belki de 2015 yılının 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi Ahmet Davutoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstikşafi görüşmeleri gibi uzatmalara gidilecek.. Sonra da “seçim yeniden yapılsın” denilecek.. Kaldı ki, sanki durum ona doğru götürülüyor.. Bekleyip görelim.. Bu arada Gaziantep’te çok ciddi hizmetleri olduğunu bildiğim Deniz Köken’in Eyüp Sultan Belediye başkanlığını da bu vesileyle kutlamış olalım.. Bu köşemde Gaziantep AK Parti’de olumsuzluk yaratmak isteyenlerin varlığını açık biçimde hissettirdiklerini gündeme taşıyacağım.. Ayrıca AK Parti içindeki Ilımlı muhaliflerden birisinin üzüntüsünü paylaşacağım..

FATMA ŞAHİN İLE TAHMAZOĞLU ARASINA NİFAK SOKMA HESABI

Şu bir gerçek ki, her ne kadar AK Parti Karkamış ve Araban hariç, buna MHP’li Oğuzeli dahil tüm belediyeleri kazansa da, bu başarı önemli kesimi memnun etmedi.. Herkes sonuç itibariyle hesap kitap peşinde.. Geçen yerel seçimde alınan sonuçlar ile kıyaslama yapılıyor genelde.. MHP’nin de katkı sağladığı varsayılarak, Cumhur ittifakının, ki Gaziantep’te resmen cumhur ittifakı da olmadı, ama var gibi hareket edildiği için hesaplar iki parti üzerinden yapılıyor.. Haliyle sonuç itibarıyla çıkan sonuçlar başarısızlık olarak nitelendiriliyor.. Bu da özellikle Büyükşehir’de Fatma Şahin’in daha fazla oy alması gerektiği üzerinde kurgulanıyor.. Gerekçe olarak da 2014 seçimlerinde Fatma Şahin’in 54.57 oy aldığı, ama şimdi 53.97 oy alabildiği belirtilerek, “MHP ile bu en az 65 olmalıydı” iddiasını ileri sürülüyor.. Bu başarısızlık hesabının Fatma Şahin’den hazzetmeyenler tarafından yıpratma kampanyası olarak yürütüldüğünü düşünüyorum..

KENDİ PARTİLERİNE OY VERMEYENLER YOK MU

Şahsen ben  Şahinbey’de Fatma Şahin’e, Mehmet Tahmazoğlu’ndan daha düşük oy çıkmasına türlü hikayeler uydurulmasının arkasında çeşitli hesaplar olduğuna inandığımı rahatlıkla söyleyebilirim.. Nedeni, Şehitkamil’de Rıdvan Fadıloğlu’ndan, Fatma Şahin’e daha düşük oy çıkmasının fazla dert edilmeyişi ve gündeme getirilmeyişindendir.. Varsa yoksa Fatma Şahin ile Mehmet Tahmazoğlu’nun arasına nifak sokmak. Ne ilginçtir ki, bu seçimin zaten AK Parti için önceden bizim de yazdığımız gibi sıkıntılı geçeceği hesaba katılmıyor.. MHP ve AK Parti içerisinde birçok kesimin oylarını kendi partilerine vermediği gün gibi aşikar.. Bu kadar olumsuzluğa rağmen, Fatma Şahin’in en yakın muhalif adaydan ki yılların tecrübesine sahip bir Celal Doğan’dan iki misli fazla oy alınması, AK Parti’de kaostan nemalananlar ve böyle devam etmesini isteyenler tarafından görülmek istenmiyor..

BÖYLE GİDERSE SORUNLAR DAHA DA BÜYÜYECEK

Gaziantep’te AK Parti bünyesinde ve belediyelerinde var olan ama gizlenen, her bir  belediye başkanının çevresine direkt veya endirekt çöreklenip dedikodu ve senaryo üretenlerin, şimdilerde daha da cesaret bulup başkanları birbirine düşürme yarışında hayli yol almış olmaları dikkate değer.. Bunlar niye yol alıyor  ?  Çünkü ilgi görüyor, söyledikleri dikkate alınıyor.. Dedikodu artık değer buluyor, karşılık görüyor.. Kaldı ki seçim sonuçlarının ayrıntıları bu tipleri daha da güçlendiriyor.. Ellerine büyük bir koz geçmişçesine, kartlarını iyi oynuyorlar.. Zaten bu konularda zafiyet yaşayan başkanlar da haliyle etkileniyor ve bu kişilere daha fazla önem vermeye başlıyorlar.. Böylece partideki ve belediyeler arasındaki ortak hareket ruhu sekteye uğruyor, farkına varamıyorlar..Hatırlarsanız seçimden önce yazmış ve “AK Parti’nin kendi içindeki muhalefeti, partiye zarar verme adına dışardaki muhalefete 10 basar” demiştim.. Bu gerçeği görmek istemeyenler, maalesef çözüm üretip, partinin parçalara bölünmesini önleyici tedbirler alacaklarına, tam tersi umursamazlık moduna girdiler.. Biz de, onlar da çok iyi biliyor ki, AK Parti’de iç muhalefet şu anda kendileri açısından son derece başarılı bir politika üretiyor.. Partiyi karıştırdıkları yetmiyormuş gibi, belediyelerin içine nifak tohumu atmada müthiş bir başarı elde ediyor..

ASIL BÖYLE MUHALİF LAZIM

Elbette her parti içerisinde muhalif düşünceler olacaktır.. AK Parti’de mevcut bu durumlar.. Ama diğer partilere oranla çok fazla.. Bunun sebeplerinin başında iktidar ve gücün ellerinde olması geliyor.. Elbette doğru eleştiriler yapanlar, hataları ve yanlışları tespit edip bu yönde uyarıcı girişimlerde bulunanlar vardır.. Ne var ki,  bunları yapanları dikkate almayan yöneticilerin davranışları AK Parti’yi ılımlı muhaliflerden uzaklaştırıyor, her şeyleriyle rant hesabı güdenleri güçlü kılıyor.. Belediyeler için de geçerlidir bunlar.. Dost sohbetlerinde ve ikili ziyaretlerde hep yaşıyor görüyorum bunları.. Ilımlı olanlarla görüşüyoruz sık sık.. Onlara kulak verdiğimizde, özellikle belediyelerdeki ihaleler, alım satımlar ve rant hesaplarındaki dudak uçuklatan iddialardan çok rahatsız olduklarını öğreniyoruz elbette.. Hani şimdilerde İstanbul ve Ankara’da belediyelerden evrak kaçırma iddiaları var ya, bunları Gaziantep’e benzeten bu ılımlı muhalif gruptan birisinin “Ökkeş bey, Gaziantep’te belediyeler seçimde kaybetselerdi siz neler olacağını, nelerin ortaya çıkacağını düşündünüz mü hiç?” dediğinde şaşkın bakışlarımdan cesaret alıp, “ben söyleyeyim, çok şeyler olacaktı” dediğine şahit oldum..

HERKES GÖRÜYOR KİMSE ADIM ATIP SES ÇIKARMIYOR

Başka bir ılımlı muhalif arkadaşa kulak verdiğimizde o daha farklı şeyler söylüyor.. “Şimdi parti içerisi çok karışık, ama kimse çözüm bulma adına adım atmıyor. Milletvekilleri çok şeyi biliyor ama ses çıkarmıyor.. Abdulhamit bakanımız iyi niyetli ama masaya yumruğunu vuracak hamleleri yapmıyor. Seçimde eğer son dönem çok etkili kesimlerde varlığını hissettirmeseydi, biz bu sonucu da alamazdık. Onun da bazı şeyleri bildiğine inanıyorum. Ama herşeyi oluruna bırakmış gibi sanki.. Teşkilatlar bile birbirine düşmüş durumda.. İl teşkilatı ilçelerde bütünlüğü sağlayamıyor maalesef.. Şimdiden dedikodu başladı zaten, Eyüp bey görevden alınacak diye.. Yahu seçim kazanan bir il başkanı görevden alınır mı? Ama dedikodusunu yaymaya başladılar. Tabii bunda Eyüp beyin de kabahati var. Herkesi idare etmeye kalkışma düşüncesi partideki ayrışmayı daha da körüklüyor..  Düşünebiliyormusunuz Ökkeş bey,  İlçeler birbirlerinin gölgesine kurşun sıkıyor resmen.. Hele meclis üyeliklerinin tespitinde yaşananlardan sonra iş zıvanadan çıktı. Eğer parti toparlanmaz, belediye başkanları akıllarını başlarına almaz ise, AK Parti bu günleri bile mumla arar”

ACİLEN HAREKETE GEÇİLMEZSE ÇOK ŞEYLER KAYBEDİLİR

Son olarak söylemem gerekirse, AK Parti’de acilen bu üst akıl harekete geçmelidir.. Biran önce partiyi toparlayacak, belediyeler arasındaki diyaloğu perçinleştirecek, dedikodu ve nifak sokmak isteyenleri saf dışı bırakacak hamleler yapılmalıdır.. Eğer bu yapılmaz, herşey oluruna bırakılırsa, AK Parti ve belediyeler bu günleri mumla arayacaktır diye düşünüyorum..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum