1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. AK PARTİ’NİN İŞİ ZORLAŞIYOR
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ’NİN İŞİ ZORLAŞIYOR

A+A-

Artık sona geliyoruz. Şurada 20 gün kaldı 7 Haziran seçimine.. Yani geriye sayım başladı herkes için.. Görünen o ki, seçimin Gaziantep ayağı çok ciddi değişimlerin olabileceğini işaret ediyor.. Zaten aylardır bu yöndeki görüşlerimi dile getiriyorum.. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, CHP ve HDP mitinglerini gördükten sonra, AK Partinin işinin gerçekten sıkıntılı olduğunu söylemeliyim..Elbette bu söylemim sadece iki mitinge bağlanamaz.. Daha MHPyi ve AK Partiyi görmek lazım.. Ama yine de geçmiş yıllardaki miting gözlemlerim, tecrübelerim, siyasete bakış açım ve öngörülerim doğrultusunda, HDPnin artık kabına sığmadığını söylemek durumundayım..

HDP BARAJI AŞARSA, MECLİSE SADECE CELAL DOĞAN GİTMEZ

Görünen o ki, HDP barajı geçtiği takdirde Gaziantepte 1 milletvekili ile yetinmeyecek.. Elbette mitingler yeterli ölçü değil ama HDPde kimsenin görmediği, ciddiye almadığı müthiş bir kesim sanki ortaya çıkmış ve yuvalarına dönmüş gibiler.. Gaziantepte ne kadar çok olduklarını göstermek için parti olarak seçime girmelerini bekliyorlarmış sanki.. Bu partinin gençleri, kadınları sürükleyecek galiba bu işi.. Celal Doğanda heyecan katmış HDPye.. Sakın yazdıklarımda abartı görmeyin. Mitinglerine gittiğimde, hayatımda ilk kez böylesine canlılık, kalabalık ve gençlik gördüm..

CHP TEMPOYU ARTTIRMALI

CHPnin mitingi de farklıydı bu kez. Yani 2014 yerel seçimlerdeki kalabalıktan fazlaydı miting alanı. Kemal Kılıçdaroğlunun performansı Türkiyede tüm illeri heyecanlandırdığı gibi Gaziantepi de etkilemiş.. Kılıçdaroğlunun vaatlerinin ilgi çektiği kesin.. Bunun sandığa yansıması hangi ölçüde olur göreceğiz elbette.. Ama CHPnin 20 gün içinde eskisinden daha fazla çalışması gerektiğini söylemeliyim. Çünkü Gaziantepte pabuç pahalı.. Biraz daha fazla heyecan, biraz da fazladan mesai yapmaları gerek Gaziantepteki CHPlilerin.. O zaman meclise sadece Mehmet Şeker ve Mehmet Gökdağ gitmez..

ABDÜLHAMİT GÜL MUTLAKA GÖRMÜŞTÜR

AK Partide sona gelindikçe ağır toplar Gaziantepe yüklenmeye başladı. Ağırlıklı olarak sanayi ve iş kesimlerine yönelik çalışmalar dikkat çekici.. Mehmet Şimşek zaten milletvekili adayımız. İyi mesajlar veriyor son zamanlarda. Projeler vaadi umarım seçimden sonra unutulmaz.. Ama bizim milletvekilimiz olacağı için sık sık hatırlatırız kendisine.. Ali Babacanın gelmesi de dikkat çekici. İş ve sanayi dünyasına moral vermeye çalışması ne kadar işe yarayacak göreceğiz. Ama şu bir gerçek ki, sanayinin önde gelen profillerinin dışındakiler moralsiz.. Seslerini duyuramıyor, dertlerini anlatamıyorlar.. Odaların kendilerini anlamayışından öte, sorunların yetkili mercilere yeterince anlatılamadığından şikayetçiler.. Bu anlatım ve gerçeklerin bilinmesi konusunda onlara tavsiyem, genel başkan yardımcısı Abdülhamit Gül ile temas kurmaları olacaktır.. Çünkü Gül, Gaziantepin Ankaraya gösterilmeyen, iletilmeyen sorunlarını kısa süreli seçim çalışmalarında mutlaka görmüştür.. Gaziantepin niye bu noktaya geldiğini anlamıştır mutlaka.. Milletvekili seçildiğinde Gazianteplinin ciddi manada sorunlarını çözmede yardımcı olacaktır.. Öyle umuyorum, tabii yanılma payım saklı..

HÜSEYİN ÇELİK VE DOĞULULAR

AK Partide dikkate alınması gereken en önemli unsur, geçen seçimlerin en büyük silahı olan Kürt muhafazakarların ve çalışan kürt kesiminin oylarını, kendilerini temsil eden HDPye verme düşüncesi.. Artık Kürt iş adamlarının eskisi gibi güçlü ve moralli olduğunu söyleyemem.. Hüseyin Çelikin olmayışı da, başta Vanlılar olmak üzere tüm doğuluların AK Partiye kırgınlığının önemli bir gerekçesi olarak gösterilmektedir.. Bu tespitim yabana atılmasın.. Zaten bunun işareti Doğuluların bulundukları bölge ve mahallelerdeki AK Partinin eski gücünde olmayışında saklıdır.. Şunun unutulmaması gerekiyor.. AK Parti Gaziantepte eski oylarını bırakın arttırmayı, korumak için 20 günlük süreçte ne yapacak, doğrusu merak ediyorum.. Kürt oyların ciddi bölümünün HDPye gidecek olması, MHPnin hatırı sayılır nitelikteki vatandaşların yıllardır verdiği desteği geri çekme işareti, Milli görüşe sahip olanların ve dindar kesimin tercihlerini Saadet ve BBP ittifakı için kullanacak olmaları asla yabana atılacak gelişmeler değildir. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde,  AK Partinin Gaziantepte eski gücünü yakalaması konusunda kocaman bir soru işareti oluşturmaktadır..

MHP VE ÜMİT ÖZDAĞIN SÖYLEMLERİ

MHPde en büyük moral biliyorsunuz Ümit Özdağın milletvekili adayı gösterilmesi oldu. Müthiş bir heyecan ve birliktelik yarattı bu hamle.. Tıpkı HDP gibi, MHPde de herkes daha farklı hazırlanıyor bu seçime.. Bazı dostlarla görüştüğümde partiye kırgınlıklar, küskünlük kalmadı gibi.. Herkes eline taşın altına sokmaya hazır. Birde AK Partiden döneceklerin sayısının çok olduğunu söylüyorlar.. Bu gelişme MHPye gerçekten ciddi ciddi hareket kazandırmış.. İl teşkilatıyla, ilçeleriyle dikkat çekici çalışma içinde gözüken MHPde, Ümit Özdağın gerek ulusal televizyonlarda, gerekse de yerelde yapmış olduğu konuşmaların biraz daha toplumu kucaklayıcı niteliğe dönüşürse, bu partinin beklenenden daha fazla ilgiyi göreceğini düşünüyorum.. Akademik yönlü bilimsel konuşmaların biraz daha barışçıl niteliğe büründürülmesi, Ümit Özdağın artısına daha da artı katacaktır.. Sayın Özdağın verdiği mesajlar, sadece partilileri değil, toplumun her kesimini memnun etmeli diye düşünüyoruz.. Çünkü MHPnin meclise, Gaziantepte tek milletvekili değil, daha fazla milletvekili gönderebilmesi için toplumun genel katmanına verilecek mesajlar çok önemli yer tutuyor.. 

Hepinize iyi haftalar 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum