1. YAZARLAR

  2. Cemali TOPRAK

  3. YAPAY SÜT NEDİR? NASIL ÜRETİLİR?
Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

YAPAY SÜT NEDİR? NASIL ÜRETİLİR?

A+A-

Dünya nüfusunun %80’inden daha fazlası düzenli olarak süt ürünleri tüketmektedir. Global süt endüstrisi geleneksel olarak hayvanlardan elde edilen süte alternatif ürünler üzerine çalışmakta ve üretmektedir. Bu alternatifin adı “Yapay Süttür”.  Yapay süt bir bilim kurgu fantezisi değildir. 

İnek veya diğer bir hayvan türüne gerek duymadan üretilen yapay süt laboratuvarda geliştirilen süt endüstrisi proteinlerinden üretilir. Yapay süt üretilirken “hassas fermentasyon” olarak da bilinen hücrelerin biyokütle oluşturdukları bir yöntem kullanılır. Üretim esasında elde edilen proteinlere mineraller, vitaminler ve yağlar ile kombine edilerek inek sütüne benzer lezzette ve görünümde yapay süt elde edilmeye çalışılır.  

Günümüzde üretilen yapay sütler gerek biyokimyasal olarak ve gerekse de lezzet, görüntü ve ağızda bıraktığı his anlamında inek sütüne benzerlik göstermektedirler. Yapay etten farklı olarak (yapay et yapısal olarak hayvansal et ile eşleşmekte çok zorlanmaktadır) yapay süt benzer tat, görüntü ve yarattığı his ile hayvansal süte benzemektedir ve bu nedenle bir adım öne çıkmaktadır.  

         Sağlık ile ilgili sorular akla geldiğinde, yapay içeceklerin besin değerleri henüz net olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni bu ürünlerle ilgili gelişim ve teknolojik ilerlemeler henüz devam etmektedir. Buna karşın süt endüstrisi ürünleri örneğin; süt, peynir ve yoğurt çok iyi bilinmekte ve benzersiz besin değerleri içermektedirler. Bu değerlere süt ürünleri matriksleri denilmektedir. Bu matriks değerlere kalsiyum, B vitaminleri, yüksek kalitede proteinler, iyot dahildir. Ayrıca magnezyum, potasyum, karbonhidratlar, birçok çeşit yağ asitleri ve biyoaktif bileşenler içermektedirler.  

         Yapay süt, gelecekteki gıdaların öncüsü olarak görünmektedir. Popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Süt üretimi ile kıyaslandığında, yapay süt daha az karbon ayak izine sahiptir ve daha az kirlenme, hayvan haklarını koruma gibi bazı pozitif özelliklere sahiptir.  

         Yapay süt endüstrisi çok hızlı şekilde büyümektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermekte olan “Perfect Day” isimli firma büyük ölçüde dondurma, peynir kreması, çikolata ve protein tozlarında yapay süt kullanmaktadır. Bir diğer Amerikan firması, “New Culture”, yapay süt ile üretilen Mozzarella peyniri üretmektedir. İsrail firması “Remilk”, Danimarka da devasa bir yatırım yaparak yapay sütten peynir, yoğurt ve dondurma üretmektedir. 

         Ayrıca Avustralya da bulunan “All G Foods” firması bu ay 25 milyon Dolarlık yapay süt üretimi rakamına ulaşmıştır. Yedi yıllık bir süreçte firma yapay sütün inek sütünden daha ucuz olmasını hedeflemektedir. 

         2019 da yayınlanan bir rapora göre 2030 yılında Amerikan fermentasyon endüstrisi en az 700.000 iş imkânı sağlayabilecektir.  

Çeviri; Yüksek Ziraat Mühendisi Cemali Toprak tarafından yapılmıştır. 

Kaynaklar 

 https://www.abc.net.au/news/2022-08-30/synthetic-milk-made-without-cows-may-be-coming-to-supermarket/101383770

'Synthetic milk' made without cows may be coming to supermarket shelves near you
So-called synthetic milk offers dairy milk without concerns such as methane emissions or animal welfare. But is it the whey forward? Milena Bojovic explains.
www.abc.net.au


https://www.dairy.com.au/dairy-matters/you-ask-we-answer/what-is-synthetic-milk-is-it-more-sustainable-and-healthier-than-cows-milk 
https://www.theguardian.com/food/2022/sep/18/leading-the-whey-the-synthetic-milk-startups-shaking-up-the-dairy-industry 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar