1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali eskiye dönmeli
Vali eskiye dönmeli

Vali eskiye dönmeli

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, Vali Ali Yerlikaya'nın okul yapımında tip projelerdeki sıkıntıları gördüğü için 40 kadar okulu araziye özgü olarak projelendirttiğini ancak zaman aldığı için daha sonra bundan vazgeçildiğini söyledi.

A+A-

Girişken, "Araziye özgü projelerin, hem kentteki mimarların mühendislerin katkı sağlaması açısıdan hem de daha nitelikli yapılar açığa çıkması açısından iyi olacağını düşünüyoruz" dedi.

DEVLET ARSA SAHİBİNE KİRA ÖDÜYOR

Eğitim alanlarıyla ilgili bir çok kentte olduğu gibi ilimizdede çok büyük sıkıntılar olduğunu, Milli eğitimin kamulaştırmalar için ayırdığı bütçenin çok düşük olduğunu belirten Özgür Girişken, "Kiralama hadisesi çıktı. Yani belli bir kira garantisi veriliyor bu arada imarda eğitim tesisi olarak görülüyor. Kiracı bulunduğu süre içerisinde devlet arsa sahibine kirasını ödüyor. Bu sürenin sonunda eğer parası olursa bedeli karşısında satın alma gibi bir opsiyon sunuyor mal sahibine. Başka bir yönteminiz yoksa, okul alanı ihtiyacınız varsa, kamulaştıramıyorsanız ,açıkcası yapacak bir şey yok gibi duruyor" diye konuştu.

KİRALAMA MANTIKLI AMA BİR RİSKİ VAR

Kiralama olayının mantıklı olduğunu, okul ihtiyacı varsa değerlendirilmesi gerektiğini  söyleyen Girişken, "Ancak bunun bir tehlikesi var. Devlet bunu yeni bir yöntem olarak seçerse, politika olarak seçerse bu defa hiç kamulaştırma yapmamaya başlayabilir. Tamamen özel şahıslara ait yerlerd okul binaları yükselmeye başlayabilir. Kamulaştırmalar artık bir hedef olmaktan çıkar, sürekli bu kiralama yöntemine gidilebilir. Kiralama yöntemi eğitim ihtiyacını karşılamak adına belli noktalarda kısıtlı olarak kullanılabilir ama yaygın bir politika haline gelirse ben bunun riskli bir şey olduğunu düşünüyorum. Kiralama mantıklı ama kısıtlı bir şekilde kalmasını mantıklı buluyorum" dedi. 

40 OKULA ÖZEL PROJE

Eğitime desteğe her zaman hazır olduklarını belirten Girişken, okul yapılarının tekrar değerlendirilmesini istedi. Girişken, "Yeni bir çağda artık okul mimarilerimizin, okul binalarımızın da yenilenmesi, tekrar değerlendirilmesi ,tekrar ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Vali bey ilk göreve geldiği sıralarda geleneksel tip projelerin yarattığı sorunları kendisi gördü ve 40 kadar projeyi buradaki mimarlara araziye özgü yaptırdı. Ankara'dan gelmiş hazır projeleri mevcut arazilere uyarlamak yerine araziye özgü koşullar altında mimari proje ürettirdi. Ve şehrin mimarlarının, mühendislerinin katkılarıyla araziye özel projeler üretildi. Bu projeler ciddi bir zaman alınca bundan vazgeçildi" dedi.

NİTELİKLİ YAPILAR ORTAYA ÇIKMIYOR

Tip projelerin aksine özel projelerin şehirdeki eğitim yaşantısına, eğitim anlayışına çok daha faydalı olacağını dile getiren Girişken, "Ben tekrar yeniden bunun yapılmasına ihtiyaç duyduğumuzu, eğitim yapılarındaki okul yapılarındaki mimarinin tekrar sorgulanması gerektiğini ve çağın gereklerine uygun olarak yenilenmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü tip projeler araziye özgü hazırlanmadığı için kamu kaynakları kötü kullanılıyor, pahalı projeler ortaya çıkıyor hem de nitelikli bir mimari ortaya çıkmıyor. Tip proje düşüncesinden vazgeçip araziye özgü projelerin hem kentteki mimarların mühendislerin katkı sağlaması açısından hem de daha nitelikli yapılar açığa çıkması açısından iyi olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.