Kurbanlık Sevki Kurallarını Belirledi! Kurbanlık Sevki Kurallarını Belirledi!

İstasyon Meydanı ve  Kırkayak Parkı’nda yapılan açıklamada sorunlar gündeme getirildi. 

HAK-İŞ KIRKAYAK PARKI’NDA

Gaziantep'te 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (HAK-İŞ) bağlı sendikaların üyeleri, Kırkayak Parkı'nda basın açıklaması yaptı.Grup adına konuşan Hizmet-İş Sendikası Gaziantep İl Başkanı Halil İbrahim Tanrıöver, tüm işçilerin bayramını kutladı. Tanrıöver, alın teriyle çalışan tüm işçilerin sesi olmak için meydanlarda olduklarını ifade etti.

İSTASYON MEYDANI’NDA COŞKULU KUTLAMA

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen kutlamalara CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, CHP Gaziantep Milletvekilleri Hasan Öztürkmen, Melih Meriç, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, İl Başkanı Reis Reisoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, Şahinbey İlçe Başkanı Zeki Gürsel, Şehitkamil İlçe Başkanı Hurşit Yıldırım, DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, KESK Dönem Sözcüsü Ömer Parlakçı, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr. Doğan Eroğulları, Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, Eğitim-İş Gaziantep Sendika Başkanı Ali Arpat, STK’lar, işçiler ve vatandaşlar katıldı.

ÖNEMLİ BİR DÖNEM

1 Mayıs Töreninde konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, ‘’Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk 1 Mayıs'ını ülkemiz için önemli bir dönemeçte kutluyoruz. Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten bizler, bu ülkenin emekçileri, emeklileri, gençleri, kadınları olarak hesap soruyoruz, değiştirme iradesini güçlü bir biçimde ortaya koyuyoruz. Siyasi iktidarın yoksullaştırıcı ekonomi politikalarına ve hukuksuzluklarına “Dur” diyoruz.  Emek ve demokrasi mücadelemizin yeni bir dönemini 1 Mayıs meydanlarından başlatıyoruz. ‘’

EKONOMİK KRİZ SÖZ KONUSU

Türk İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, “Ülkemizi ve tüm dünya ülkelerinin ekonomisini olumsuz etkilemesi, tüm bu olayların yanında 6 Şubat tarihinde 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinin ülkemizde can ve mal kaybına da neden olması, ülkemizin olumsuz etkilenmesini daha da ağırlaştırmıştır.  Ülkemizin ekonomide yaşadığı sıkıntıya bağlı olarak yüksek oranda devam eden enflasyonla mücadele ile sağlanan ücret artışlarına rağmen, ücretlerin reel değerini düşürmesi işçimizi, emeklimizi dayanılması güç geçim sıkıntısına sokmuştur. Adil olmayan vergi sistemimize bağlı olarak ücretlerden yüksek oranda vergi kesilmesi ile işçi Ocak ayında aldığı ücreti yılın yarısından itibaren alamamaktadır. Ücretlere uygulanan düşük vergi dilimlerinin yarattığı bu uygulama, işçinin örgütlü olmadığı işyerlerinde ücretlerin düşük gösterilmesine; İşçinin sosyal sigorta hakkını kaybetmesini dahi göze alarak kayıt dışı çalışmaya teşvik etmesine; Ülkenin bu nedene bağlı olarak önemli miktarda vergi kaybına yol açmıştır.  Yapılan mücadelemize rağmen halan sürmekte olan örgütlenmenin önündeki engeller, kaçak işçi çalıştırılmasını kolaylaştırmaktadır.’’ 

MÜCADELENİN YANINDAYIZ

Gaziantep'teki 1 Mayıs kutlamalarına CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem ile birlikte katılan İl Başkanı CHP Gaziantep İl Başkanı Reis Reisoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Başkan Reisoğlu, demokratik bir Türkiye için emeğin ve dayanışmanın önemine vurgu yaparak, işçilerin hak ve adalet mücadelesinde parti olarak  her zaman onların yanlarında olduklarını belirtti. Başkan Reisoğlu, 1 Mayıs'ın işçi sınıfının mücadele tarihinde özel bir yere sahip olduğunu belirterek, geçmişte yaşanan zorluklara rağmen bugün elde edilen kazanımların korunması ve daha da ileriye götürülmesi gerektiğini vurguladı.