1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları bu yıl Türk İş, TMMOB, KESK, DİSK, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası’nın katılımıyla kutlamalar yapılacak. Gaziantep’te Balıklı Parkında saat 10.00-14.00 saatleri arasında yapılacak kutlamaları Emek ve Demokrasi Platformu organize ediyor. 

16 MİLYONUN ÜZERİNDE İŞÇİ BULUNUYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, iş kollarındaki işçi ve sendikaların üye sayılarına ilişkin 2024 Ocak ayı istatistiklerine göre, Türkiye'de 16 milyon 395 bin 275 işçiden, 2 milyon 495 bin 423'ü herhangi bir işçi sendikasına üye. Bu rakamlara göre, işçilerin sendikalaşma oranı yüzde 15,22. Hizmet-İş Sendikası, sahip olduğu 301 bin 456 üyeyle tüm işçi sendikaları arasında ilk sırada yer aldı. Hizmet-İş'i 282 bin 715 üyeyle Türk Metal Sendikası, 203 bin 424 üyeyle de Öz Sağlık-İş Sendikası takip etti.

Böyle giderse ithal fıstık gelir Böyle giderse ithal fıstık gelir

VALİ’DEN KUTLAMA

Vali Kemal Çeber, yayınladığı kutlam mesajında “Yeni umutlarla geleceğimizi inşa etmek için her gün bir öncekinden daha verimli, daha azimli çalışmak medeniyetimizin bir parçasıdır. Birlik ve beraberlikle verilen emeği toplumun hizmetine sunmak ise bir ülkenin en değerli sermayesidir” dedi.  İşçilerin üretimin önemli unsurlarından birisi olduğunu belirten Çeber, “İnsana değer veren, emeğe saygı duyan ve alın terini kutsal gören, birlik ve yardımlaşma ruhunu yüzyıllardır yaşatan bir medeniyetten gelen işçisiyle, işvereniyle, köylüsüyle, şehirlisiyle kaynaşmış bir millet olarak, bugün olduğu gibi yarın da hem işçilerimizin kendi aralarında hem de diğer sosyal kesimler arasında dayanışma, diyalog ve iş birliğini geliştireceklerine yürekten inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü yapısının temelini oluşturan, azimle, kararlılıkla toplumun her kesiminde hizmet veren çalışkan emekçi kardeşlerimize gayretlerinden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum”

ŞAHİN: AİLEMİZİN EN BÜYÜK PARÇASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  1 Mayıs İşçi Bayramı’nın barış, huzur ve bayram havasında geçmesi temennisinde bulunarak “Bizler için alın teri ve emek en yüce değerdir. Çünkü bizler insana değer veren, emeğe saygı duyan ve alın terini kutsal gören bir anlayışa sahibiz. Belediye olarak emekçilerimizin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmaları için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” dedi ve mesajına şöyle devam etti:  “Tarım ve sanayi şehri olan Gaziantep’te emekçi kardeşlerimizin her birini bu büyük ailenin bir parçası olarak görüyoruz. İşçi ve emekçi kardeşlerimiz, ülkemizin büyümesi ve istikrar içinde gelişmesi, belirlenen hedeflere ulaşması sürecinde önemli bir role sahiptir.   Emeği, alın terini ve helal kazancı yücelten, üretimde ve paylaşımda adaleti savunan bir anlayışın temsilcileri olarak, ülkemizin mutlu ve müreffeh geleceğine yürüyüşünde, çalışanlarımızın emeklerinin tam karşılığını almalarına, çalışma şartlarının iyileştirilmesine, hak ettikleri yaşam standardına kavuşmalarına büyük önem veriyoruz. Hem ülkemize hem şehrimize katma değer sağlıyor, üretiyor, ihracata vesile oluyorsunuz. Her biriniz bizler için çok önemlisiniz. 15 yıl Gaziantep OSB'de çalışan bir emekçi olarak işçilerimizin, emekçilerimizin duygularını çok iyi anlıyorum. Bu güzel şehri verimli kılan, Türkiye ihracatındaki payının artmasındaki en önemli etken işçi ve emekçi kardeşlerimizdir. İyi ki varlar”

TAHMAZOĞLU MESAJ VERDİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Türkiye’nin her geçen gün büyüyen ekonomisinin ardında işçilerin yer aldığını belirterek, "Türkiye’nin daha kalkınmış, daha üretken hale gelmesinde emekçilerin alın teri ve emeği bulunmaktadır. Ülkemizin en değerli sermayesi emektir. Şahinbey Belediyesi olarak işçi kardeşlerimizin bugüne kadar olan tüm haklarını, maaşlarını ve ikramiyelerini hiç aksatmadan verdik. Biz de sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği olarak bugüne kadar, çalışanların ve emekçilerin her zaman yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Emek ve alın teriyle ülkemizin büyümesi ve kalkınmasında önemli rol oynayan işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum" dedi.

KİLECİ: HEYECANLARINI PAYLAŞIYORUM 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci yayımladığı mesaj ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Kileci mesajında, “Emekleriyle ülkemize ve ekonomimize değer katan tüm emekçi kardeşlerimin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günde heyecanlarını paylaşıyorum” dedi. Özveriyle çalışan Türk emekçilerinin ürettiği tüm değerlerin milletimizin kalkınmasında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Kileci, “Bugün emekçilerimizin ve emeklerinin yüceltildiği, tüm emekçilerin bileğinin gücünü ve fedakarlığını sembolize eden 1 Mayıs. Bu vesileyle Emekleriyle ülkemize ve ekonomimize değer katan tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günde heyecanlarını paylaşıyorum. İnşaattan tekstile, gıdadan demir çeliğe kadar tüm sektörlerde ülkemizin ekonomisi için omuz omuza veren, özveriyle çalışan emekçilerimizin ürettiği tüm değerler milletimizin kalkınmasında çok önemli bir yer tutar”