1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. UÇURUMA RAMAK KALA...
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

UÇURUMA RAMAK KALA...

A+A-
Dünyanın hiç bir ülkesinde böylesine akla ziyan şeyler yaşanmaz.
İyi bildiniz, tam isabet. Türkiye hariç.
Mesela yürürlükte ve halen işler durumdaki yasaları yok sayarak, üstüne üstlük yasayapma selahiyetiniz yokken, yeni yasalar yapamaz, üstün körü kurallar koyamazsınız.
Ben yaptım oldu. Siz de buna uymak zorundasınız gibi oldu bittilerle, toplumu germe ve halkın sinir katsayılarını tırmandırma lüksüne sahip olmadığınız gibi, aldığınız tek taraflı kararları topluma dayatamazsınız.
Bütün bunlara rağmen şuursuz ısrarınız sürerse ne olur? Yasalar devreye girer, adaletin şaşmaz ve ehil terazisi halka karşı işlediğiniz suçları tartar ve bir türlü dank etmeyen eşek kafanız yargının buz gibi soğuk, demir kadar sert hükümlerine çarparak paramparça olur.
Bütün bu anılanlar nerede olur? Adam gibi adamların hükümet olduğu, adam gibi hükümetin de adam gibi devlet olduğu yerlerde yani.
Resmi dili Türkçe olan, doğaldır ki eğitim dili de resmi dilin ta kendisi olan egemen bir devlete sahipken, Türkçe'nin yanına labaratuvar ortamında yaratılmış bir milletin eğreti lisanı monte edilmeye çalışılıyor.
Ankara merkezli üniter yapının ve başlangıç akitleşmesinin üzerinde tepinen fincancı katırları özerklik adlı bir zırva ile Ankara'nın yanına Diyarbakır'ı sokuşturuyor.
Kırmızı zemin üzerine ay ve yıldızdan oluşan ve Anayasa'da Türk Bayrağı olarak karşılığını bulan milli bayrağın yanına, terörün meşruiyet zemini arayan renklerini dahil etmek istiyorlar.
Çatal dilin kemiği yok, namussuzluk figan halinde, sıçıp batırıyor. Şimdi sıkı durun.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu kürtlerin tapulu mülküdür. Kürtler bu şahsi mülklerini Türklerle paylaşmaz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun dışında kalan Türkiye ise, Kürtlerin ve Türklerin ortak mülküdür.
Program aynı, bunlara bu aklı koyan CIA'nın Ortadoğu Masası Şefleri.
Bilmiyorlar ki, haritalardaki tadilat, mürekkepli kalemle değil, kanla yapılır. Kanla çizilmiş sınırlar ise ancak ve ancak kanla değiştirilebilir.
Kuzey Irak'ı garantiye alan Barzani zekası nasıl Talabani vasıtasıyla bütün bir Irak'ın tamamında etken ve egemense, Türkiye'de de aynı teşhis ve acı reçeteyle, hem Türkiye'nin tamamında at oynatacaklar hem de özerk bölgeyi garantiye alarak iki başlı bir kazancı yaşayacaklar.
Bilmiyorlar ki, özerk bölge ilan edildiği anda diğer bölgelerdeki kürtlerin yaşama şansı otomatikman ortadan kalkar.
Bu tartışmalara start verenler de sorumlu makamlarda olupta onları mayışmış öküzler gibi seyredenler de, toplumun iç dünyasında giderek şekillenmeye başlayan bir iç hesaplaşmanın şiddetine kapı araladıklarının farkına vardıklarında her şey için çok geç olacak.
Siyaset bezirganlarının öngörüsüne bin çeken halkın öngörüsü açılımı Ne mutlu Türküm diyene şiarıyla çoktan yapmıştı.
Bu ruh ve fikir iklimine göre nasıl ki bir coğrafyada ayrılık iddiasındaki iki millet yaşayamazsa. Bir bedende ikinci bir kafa, ikinci bir dil de yeşeremez.
Safra eşyanın tabiatı gereği nasıl bedeni terk ederse. İkinci başında, ikinci dilin de kopartılarak atılmasından öte bir çözüm olamaz.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.