GAZİANTEPSPOR İÇİN ARTIK KÜME DÜŞME TEHLİKESİ YOK Bugün 'Haftaya Bakış'ı yine Gaziantepspor'la geçireceğiz. Buna neden olarak Gaziantepspor'un son derece önemli bir karşılaşmasını gösterebilirim. Çünkü bu müsabaka altı puandan da öte, Gaziantepspor'un süper ligde kalması adına ciddiyet gerektiren bir mücadele olacaktı.
Eğer Gaziantepspor bu maçı kaybetmiş olsa, lig sonuna kadar büyük sıkıntılar yaşayacağı gibi, belki de küme düşme yolunda can sıkıcı gelişmelerin adresi olacaktı. İşte bu düşünce ile şehrimizin önemli sorunlarından birisi olarak gördüğüm bu mücadeleyi yerinde izlemek zorunda kaldım...
Gaziantepspor açısından bu maç o kadar önemliydi ki, alacağı bir galibiyet, ateş cemberi tabir edilen bölgeden çıkmasını sağlayacaktı. Aslında böyle bir durumda Sakarya gibi küme düşeceklerine kesin gözle bakılan, kendi futbolcusunun bile inancını yitirdiği bir takımla oynamak Gaziantepspor için bir şans oldu. Hele seyircisiz oynaması büyük avantajdı.
Tribünde Sakaryalı yok, ama Gaziantepli gençler vardı. PAF takım gençlerinin aldığı 2-0'lık galibiyet morali ile abilerine yaptıkları destek 90 dakika boyunca çıkan tek taraftar sesiydi.
Karşılaşmaya iyi başlayan Gaziantepspor oldu. Sakarya'nın ihmal ettiği sol kanadından oldukça tehlikeli ataklar geliştirildi. Veysel'e gönderilen toplarda, bu futbolcu mükemmel zamanlamasıyla meşin yuvarlağa sürekli sahip oldu. Ama arkadaşları bunu yeterince değerlendiremedi. Hele 18'nci dakikada genç Erdal'ın kaçırdığı bir pozisyon vardı ki, "Bu nasıl dışarı atılır" dedirtti. Ama aynı Erdal, dün bitmek bilmeyen enerjisiyle müthiş işler yaparken, bu güzel oyununu golle süslemesini bildi. Takımına galibiyet getiren golünde yine Veysel abisinin katkısı vardı tabii... Dünkü karşılaşmada Sakarya'da Baba Adamu adındaki genç futbolcu ne kadar hava topuna sahip olup, o kadar yere indirdi ise, Veysel'de aynısını yaptı. Ama ev sahibi takım, son vuruşları yapamazken, konuk takım Gaziantepspor, bunları değerlendirmesini bildi.
Her ne kadar oyunun son 15 dakikasında kendi sahasına çekilmesi Sakarya'ya gol davetiyesi gibi oldu ama, son vuruşlar ve kaleci Hasagiç'in hamleleri herkese derin nefes aldırdı.
Evet...
Gaziantepspor 90 dakikalık oyunda zaman zaman zorlandı. Ama büyük bölümde sahanın hakimiydi.
Kalede Hasagiç görevini yaptı, golde hatası yoktu.
Mehmet Polat kaptanlık pazubandını taktığı gibi ilk kez 90 dakika giydiği formanın hakkını verdi.
Afanou bazen zorlandı, sinirlerdi, ama hata yapmadığı gibi rakibinin de gardının düşmesini sağladı.
Göksel ilk yarıda Engin ile birlikte sağ kanadı iyi kullandı.
Zurita attığı golle arkadaşlarına büyük moral verirken, bu arada diğer maçlara oranla daha iyi bir görüntü sergiledi.
Krita ise yine günahı ve sevabıyla sahada boy gösterdi.
Mahmut Hanefi zorlanmadı..
Özgür ilk yarı kayıp, ikinci yarı vardı. Ama kırmızı kartla oyun dışı kaldı.

ARTIK TEHLİKE BİTTİ

Dünkü maçtan sonra puanını 34'e çıkaran Gaziantepspor, ilk kez rahatlamış oldu. Tehlike bölgesinde artık ilk yarının şampiyonu olarak gösterilen Vestel Manisa var... Rize kendi evinde Denizli'ye puan ikramında bulununca, artık o da hedef takım haline geldi. Tabi bir de Kayseri Erciyes'in durumu var. Ancak bu takımlar dün itibariyle Gaziantepspor'un ilgisini çekmeyecek. Çünkü, Sakarya'nın düşüşünü dün resmen olmasa da tescilleyen kırmızı - siyahlı takım, aldığı galibiyetle artık tehlikeli rüya görmeyecek.
Tabii tüm bunları söylerken, yine de unutulmaması gereken bir şey varsa, o da ligde kalan 8 maçtan alınacak galibiyetler ve beraberliklere göre konuşuyoruz.. Herhalde bundan sonra sürekli kaybeden bir takım olmazlar. İyi haftalar...