1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. AZERBAYCAN SENİNLEYİZ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

AZERBAYCAN SENİNLEYİZ

A+A-

Hiç bir iyi niyetli girişim Ermenistanı dizginleyemez. Zira Kafkaslardaki bu çok uluslu çıban başına hamilik eden bir Rusya gerçeği var…

Ermeni mezalimini destekleyen Avrupalı bir haçlı itfikafı var...

Balkanlarda Yunanistan, Orta Doğuda İsrail, Kafkaslarda Ermenistan..

Tarihin her döneminde sorundu. Hala sorun, yarınlarda sorun olmaya devam edecekler. Çünkü bu ülkelerin saldırganlıklarına doğrudan destek veren emperyal bir çete zihniyeti var. 

Yunanistanın Makedonlarla ve Türkiye ile sorunu devam edecek. Keza Ermenistanın Azerbaycan Türkleriyle, İsrailin Araplarla giderek kronikleşen sorunları her halükarda var olacak. 

Asıl sorun emperyalizmin zayıf halkaları olan bu ülkelerin çok uluslu planlarda üstlendiği rol dağılımına göre ürettiği strateji ve davranış modellerinde. 

Azerbaycan topraklarının yüzde 20sini işgal altında tutan Ermenistan, şimdilerde Dağlık Karabağ ile diplomatik görüşmelere başlayabileceğini ve gereğinde Karabağın bağımsızlığını tanıyabileceğini açıklıyor. 

Sanki Karabağda işgali Ermenilerin dışında farklı bir etnik yapı gerçekleştirmiş gibi. Ermenistan, Azerbaycan ve Karabağ arasında üçüncü taraf gibi yeni bir diplomatik manevra peşinde. 

Hocalıda ve Kelbecerde tarihin en büyük soykırımlarından birini gerçekleştiren Ermeni çeteleri işledikleri vahşi cinayetleri örtbas etmek için sürekli 1915 yalanını devreye sokuyor. 

Aslında Ermenistan Batı ve Doğu emperyalizmin birlikte yemlediği Ortodoks bir çingene devletidir. 

Ermeni diyasporasından ve Avrupadan gelen yardımlarla ayakta kalan, Rusyanın ekonomik ve siyasi desteğiyle saldırganlaşan siyasal bir yığıntı. 

Hal böyleyken; Sarkisyanın Türkiyeyi Azerbaycanın yanında taraf olmakla suçlaması kadar saçma bir şey olamaz. 

Haçlı - Emperyalist ittifakının birleşme hakkı var. Ancak Türklerin birleşme hakkı yok. Aklını peynir ekmekle yemişlerin izanı ancak bu kadar olur. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrovun Türkiyenin Azerbaycan meselesine karışmaması gerektiği yolundaki uyarısına ise Kırımdaki yayılmacı Rus ilhakıyla ve Gürcistanı bölen Güney Osetya oldu bittisini örnek göstererek cevap verebiliriz.. 

Ey Türk Dış İşleri ne duruyorsunuz ?..

 

Türkiye Türkleri bu meselede taraftır ve Azerbaycanın yanındadır. Azerbaycanın desteklenmesi salt Türklük meselesi değil aynı zamanda aklın, ahlakın ve insanlığın emri gereğidir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.