1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. TÜRKMEN KATLİAMI: CIA - PEŞMERGE OPERASYONU, AKP İŞBİRLİKÇİLİĞİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKMEN KATLİAMI: CIA - PEŞMERGE OPERASYONU, AKP İŞBİRLİKÇİLİĞİ

A+A-

Selahaddin'e bağlı Tuzhurmatu ilçesinde düzenlenen intihar saldısında 13 Türkmen hayatını kaybederken, aynı saldırıda 35 Türkmende yaralandı.

Hayatını kaybedenlerden biri Tikrit'in Türkmen asıllı Vali Yardımcısı, bir diğeri ise ITC (Irak Türkmen Cephesi)nin Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu.

Peki, neden özellikle Kerkük ?

Neden, Türkmenler ?

Neden, Irak Türkmen cephesi?

Hedef Petrol, dolayısıyla para. Petrol denizinin üzerinde oturan Kerkük ve bölgenin çıbanbaşı Türkmenler ise bu oyunun tek engeli.

Teslimiyeti yeğleyen ya da Barzani kontrolüne giren irili ufaklı Türkmen partilerinin varlığına karşın, dik duruş gösteren ITC (Irak Türkmen Cephesi) bir diğer hedef.

Büyük Ortadoğu Projesi'nin Irak ayağı ABD, Barzani ve AKP tarafından inşa ediliyor.

ABD - Barzani planında AKP'ye öngörülen rol ise Türkmenleri dizginlemek ve sürecin uysal bir unsuru haline getirmek.

Irak Türkmenlerini Barzani'yle işbirliğine zorlayan AKP politikaları, Irak Türkmen Cephesi'nin bölge politikalarıyla örtüşmüyor.

Çünki Türkmenler Irak toplumunu oluşturan 3. ana unsur. Dili, kültürü, hedefleri, moral değerleri, bayrağı ve milli hissiyatıyla kendi kimliğini haykıran, asil ve çılgın Türklerin Irak'taki muhafızları.

Tarih boyunca Baas diktasının ve Molla Mustafa komutasındaki Kürtlerin katliamlarına maruz kalan Türkmenler, Irak'ın işgaliyle birlikte ABD - Barzani güçlerin baskı ve tehditleriyle sindirilmeye çalışılıyor.

Türkmen şehirlerini Kürt bölgesine bağlamak isteyen Barzani ile Irak Türkmen Cephesi arasındaki görüş ayrılığı AKP'nin dayatmalarına rağmen sürüyor.

"Siz Kerkük'ten bahsederseniz, biz de Diyarbakır'dan bahsederiz" diyen Barzani şımarıklığına teslim olan AKP, Irak Türkmenlerini tamamen gözden çıkarmış, ABD'nin bölge planları çerçevesinde Türkmenlerle köprüler atılmış.

İşin ilginç yanı Kerkük'ten bahsedemeyen AKP, Diyarbakır'dan da elini eteğini çekmiştir.

Bizim ısrarla savunduğumuz "Kerkük'ten bahsedemeyenler, Diyarbakır'dan hiç bahsedemezler" tezimiz tarihsel bir gerçeklik olarak ortaya çıkmıştır.

Dolayısıyla bu ihanet bloğunda iştahla rol alan AKP ve kurmayları, başta Kerkük olmak üzere  Türkmen coğrafyasında, yapılan karşı saldırıların ve bütün şehitlerin sebebidir.

CIA - Peşmerge işbirliği sonucu hayatını kaybeden Ali Haşim Muhtaroğlu'nun katli bir BOP operasyonudur, işbirlikçi ise BOP Eşbaşkanlığıdır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.