1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. TURAN’A SELAM, YOLA DEVAM
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TURAN’A SELAM, YOLA DEVAM

A+A-

 

Uzun süreden beri kulaktan kulağa yayılan ve yüksek perdeden dile getirilen, tayinler ve atamalar gerçek oldu. Demek

ki ateş olmayan yerden duman çıkmazmış. Gaziantepin iki merkez ilçesi olan Şehitka- mil ve Şahinbey kaymakamları yeni görev- lerine atandılar. Şehitkamil kaymakamı Mehmet Aydın, Yıldırım Kaymakamlığına atanırken, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ise Kütahya Vali Yardımcılığı koltuğuna oturacak.

Mevki ve makamlar geçici, baki olan ise devlettir. Bu temel düsturu “Devlette devam esastır” ana kaidesine de oturtabil- iriz. Ancak “her yiğidin bir yoğurt yiyişi” gerçeğinden hareket edersek, makamın şerefi ile şereflenmek kadar, kendi şerefini de o makama vermek ya da o maka-
ma yansıtmış olmanın ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Sonuçta yönetende insan, yönetilen de. “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” öğütnamenin bütün gerçekleri kavrayan en temel gerçeği değil mi?

Bu manada Şahinbey İlçe Kaymakamı Uğur Turanı, kendi orjinalitesini mülki kata yansıtmış ender adamlarından biri olarak tespit ediyorum. Şahinbey Kültür Etkin- likleri vasıtasıyla tanışma ve çeşitli kereler görüşme olanağı bulduğum bu “güzel insan”ın yaptıkları herhalde istikbalde yap- acaklarına teminat olacaktır.

Gaziantepte bulunduğu görev süresi içinde düzgün atımlar atan, seviyeli ilişkiler geliştiren, “Türk devlet yönetimi” nasıl olur sorusuna Uğur Turan isminin güzel ve iyi bir cevap olacağı kanaatindeyim.

Son yapılan kültürel etkinliğin daveti- yesini bizzat işyerime gelerek takdimini “Devletin halka gelmesi” olarak yorul- mamı ve kendilerine de ifade etmiştim. Halkla ilişkilerde ve aydınlarla diyalog da mütevazi, alçakgönüllü ve hoş görülü, dev- let yönetme sanatında ciddi ve dirayetli bu saadetli makam sahibini şahsım ve mensu- biyetim adına selamlıyorum. Bu gidişin bir son değil, bir başlangıç olduğunu da ayrıca ifade etmek durumundayım.

Zira Uğur Turan, arı gibi üretken, prensiplerine sahip, koltuğunu dolduran, şahsiyetli yönetim anlayışıyla, daha büyük vazifelerin sahibi olacak. Uğur Turanın Gazianteple yolu bir gün mutlaka yeniden buluşacak. Gaziantep ve Şahinbey bu mülki idari amirini unutmayacak. Oda Gaziantepi ve Gazianteplileri unutmayacak. Ben buna inanıyorum. Yürüdüğü kutlu yol her daim açık olsun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.