Gaziantepte yaklaşık 20 yıldır özellikle kent merkezinde üst yapı ile ilgili önemli bir değişim yok.. Alt yapıda değişikler oldu elbette. Çünkü su ve kanalizasyon konusunda ciddi yatırımlar yapıldı.. Ama şehrin merkezi sayılan SSK kavşağı, Kavaklık bölgesi, Değirmiçem, İnönü caddesi ve çevresi, Karagöz, Suburcu, Vilayetin çevresi, özellikle yollar bazında hemen hemen 20 sene önceki halinden fazla bir değişime uğramadı.. Üstelik yeni yapılanmaya başlanan İbrahimli, tamamen hesapsız kitapsız bir imar planına mahkum edildi..

Bir kere şunu peşinen söyleyeyim; ben mimar değilim, çevre veya inşaat mühendisi değilim, ulaşım ve trafik uzmanı hiç değilim.. İşin teknik yönlerinden anlamam.. Öyle yüksek tahsilim filan da yok.. Anladığım tek şey, vatandaşın yaşadıklarını görmek.. Dolmuşa veya otobüse binenle aynı havayı koklamak, bu şehirde araç kullananla aynı düşünceyi paylaşmak, yaya yürüyenlerin yaşadıklarını bilmek, şehrin havasını soluyanların neler çektiğini hissetmek, ve en acısı kendimi gürültü kirliliğinin mağdurları arasında saymak..

BAKIN NERELERE NELER YAPILACAK

Bu düşünceden hareketle. yaşadıklarım ve gördüklerim sayesinde, Gaziantepin imar, yapılaşma, ulaşım ve alt yapı yönünden son derece plansız, hesapsız kitapsız yönetildiğini ve bu anlayışla şehrin geleceğinin yok edilmek üzere olunduğunu söyleyerek bugün itibariyle tarihe not düşmek zorundayım.. Çünkü Belediyelerimizin anlaşılmaz biçimde tüm yapılaşmaları yukarıda bahsettim bölgelerde yaptığını, yapmak üzere olduğunu üzülerek gözlüyorum.. Koca koca binalar dikilecek..Koca koca işmerkezleri AVMler, Rezidanslar, oteller, halihazırdaki bölgelere yapılacak..

Örnek mi istersiniz.. Alın sadece ikisi.. Tuğay kavşağındaki o futbol sahasına otel, rezidans ve iş merkezleri açılacak.. Zaten hemen aşağısında sanırım 20 kat yüksekliğinde bina bitmek üzere.. Onun trafiğe getireceği yükün hesabını yaparken, şimdi daha ağır ve altından kalkılamayacak trafik yükü bindirilecek.. Bununla kalmıyor tabii yapılaşmalar. Tedaşın olduğu Bedestenin yerine karşılık verilen 14 dönümlük alan için de 2.5 emsal kararlı binalar kondurulduğunda düşünün siz o bölgeyi.. Tabii birde Köy Hizmetlerinin satıldığı arsadaki yapılaşmayı ekleyin o bölgeye.. Ne olacağını ben görüyorum da, bunları yapacaklar ve izin verenler, hatta mimarlar odası görmüyor mu ? Elbette görüyor.. Buna birde Kamil Ocakın küçük bir bölümünün meydan, diğer yerlerinin de büyük devasa binalar yapılma ihtimalini de ekleyin.. Gerisini söylemeye sanırım gerek kalmıyor..

BÖYLE GİDERSE 5 YIL SONRASI TUFAN

Bakın sevgili okurlarım.. Bu bölge yani Tuğay kavşağından şehrin merkezine kadar bölgenin yolları şu anda trafiği zaten kaldırmıyor.. Araçlar Tuğaydan, Kalyon ve SSK kavşağına ancak yarım saatte gelebiliyor.. Kaldı ki, bu bölgenin alt yapısı mevcut haline bile yetmiyor.. İbrahimliyi söylemeye gerek yok, şimdiden felaket bir durumda.. Ne alt yapısı, ne üst yapısı çalışıyor.. Güya imarlı kesim diyoruz, ama herşeyi gecekondudan farksız. Yollar, kaldırımlar, elektrik alt yapıları tam bir varoş bölgesi gibi.. Bu haliyle böylesine sıkıntı yaşayan Gaziantepin en önemli bölgelerine, bu kadar yapılaşma iznin verilmesi, kentin kalbine saplanacak bıçaktan farksız olacaktır.. Birde eğer Kamil Ocak stadının yerine binalar kondurulacak olursa, kimler buna göz yumuyor ve sebep oluyorsa, bu şehrin vebali boyunlarına asılı kalacaktır.. Eğer böyle giderse, çok değil en geç 5 yıl sonra Gaziantep iyice yaşanmaz kent haline gelecektir.. Şimdiden uyarıyor, Gaziantepliyim diyenleri sorumlu davranmaya davet ediyorum..

EYÜP BEY 1-0 GALİP BAŞLADI

Geçtiğimiz hafta 'Umarım Eyüp beyi bozmazlar'demiş, bazı konulara dikkat çekmiş, oluşturacağı yönetimi titiz hazırlaması gerektiğini hatırlatmıştım.. Bu yazıdan sonra aramış ve güvenimize layık olacağını söylemişti. Nitekim kongre öncesi hamleleriyle herkesin dikkatini çekti. Yeni bir yönetim anlayışını herkese kabul ettirdi. Bunu yaparken, kararlılığını göstermiş oldu.. Sonunda oluşturduğu yönetimle, cesaretli bir şekilde yepyeni isimlere yer verdi.. Elbette yeni yönetime katkıda bulunanlar olacaktır.. Elbette bazı isimler tavsiyelere göre yazılacaktır.. Aralarında bayanlar dahil tanıdığım isimler var, onlar da iyi ve doğru isimler.. Umarım sonradan değişmezler.. Umarım Eyüp beyi ve kendilerine güvenip kefil olanları mahcup etmezler.. Şu bir gerçek ki, Eyüp Özkeçeci kongre öncesi verdiği mesajlar ve yaptığı hamlelerle il başkanlığına 1-0 galip başlamış oldu..Şimdilik hayırlı olsun diyor, kendisini ve yönetimini kutluyor başarılar diliyorum..

ESKİ HAFTAYA BAKIŞLARI

MUTLAKA OKUYUN

Bunu niye ısrarla söylüyorum, çünkü Gaziantepin son 20 yılının nasıl da boşa geçirildiğini öğrenmiş olursunuz.. Hergün iç sayfalarda yayınladığımız nostalji haftaya bakışta Gaziantepin temel sorunlarının nasıl da ihmal edildiğini, ama bıkmadan usanmadan sürekli yazıp uyardığımı göreceksiniz.. Fırsat buldukça okumanızda yarar görüyorum..

Hepinize iyi haftalar..