1. YAZARLAR

  2. Ali Coşkun

  3. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Ali Coşkun

Ali Coşkun

Yazarın Tüm Yazıları >

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

A+A-

Gaziantep FK, Gaziantepspor, Türk Futbolu, kapanan onca güzide kulüp, kahrolan milyonlarca taraftar... Türk futbolunun yıllar içerisindeki eriyişi ve dibe çöküşü, borç batağına saplanması birazcık bu işin içinde olanlar için sürpriz değil. Kulüplerin yapıları elbette birbirinden farklılık arzeder ama temelde başarılı olanlar 2'ye ayrılır.

1-Pasif Geliri Yüksek Olanlar (Kültürü olan kulüpler)
2-Aktif Geliri Yüksek Olanlar (Yetiştirici Kulüpler)

Eğer bu 2 yapıdan birine sahip değilseniz, sürdürülebilir bir organizasyona sahip değilsinizdir ve iş dünyasına göre çok kısa sürede kendinizi önü alınamaz büyük sıkıntıların ortasında bulursunuz. Neden mi? Buyurun bu nedeni irdeleyelim.

İş adamları, futbol kulüplerine bazen kendi çıkarları için, bazen ısrarlı taleplerle istemeyerek de olsa, bazen de can-ı gönülden gelirler. Burada sadece iyi niyetli olanları ele alalım! İşlerini yönettikleri gibi kulübü yönetmeye ve karar almaya başlarlar. Sonra çevrelerini menejerler, scoutlar, akıl vericiler, antrenörler sarar ve her kafadan bir ses çıkar. Bu çıkan sesler içerisinde akla mantığa en uygun seçenekleri uygulamaya koymaya başlarlar. Ama futbol, saha içinde ve kenarında insan faktörüyle döner. Ürün, çoğu zaman futbolcudur, insandır ve insanın saha içindeki performansını %100 tespit edemezsiniz, öngöremezsiniz. Normalde bir ürün üretirsiniz, ürünün fiyatını belirleyen faktörler;

-Maliyet,
-Arz ve Talep,
-Fiyat Stratejisi,
-Rekabet,
-Pazar Payı,
-Beklenti Kar Marjı,

gibi çok çeşitli parametrelerdir.

Ama futbolda böyle değildir. 1.lig seviyesindeki oyuncuyu size,

-İstatistikle,
-Videolarla,
-Hatalı Referanslarla

YUTTURURLAR! Geçmiş olsun! Ürünü alırsınız, verim alamadığınız gibi aynı fiyata da satamazsınız. Bu iş öyle, finansal analiz yapıp hisse senedi almaya da benzemez! Mal elinizde patlar, satsan satamazsınız, atsan atamazsın. Dolayısıyla aktif gelir dengen bozulur.

Aktif gelirlerde, saha içinde işler iyi gitmeyince bilet de satamazsın, forma da, kaşkol da. Çünkü, yukarıdaki 1.madde (pasif gelir) için bir kulüp kültürün de yoktur.  Kulüp kültürü için, aynı zamanda şehirle bütünleşmen, buna yatırım yapman, standlar açman, ücretsiz formalar dağıtman ve bunu da uzun süre yapman gerekir. E Yetiştirici de değilsin! Gaziantep FK'da malesef bu da yok. Olsa da, alt yapıdaki oyuncuyu A Takıma alacak bir sistemin yok.

Özetle, sürdürülebilir değil. Bugün Tolga Batallı, geldiğinde finansal konulardan önce işin sürdürülebilirlik kısmına odaklanmalı. Acilen! Önündeki maddeler,

-Ligde kalabilecek iyi bir takım için yapılması gereken acil işler,

-Pasif gelir oluşturmak için kulüp kültürü çalışmaları (kulüp anayasası dahil)

-Aktif gelir oluşturmak için alt yapı çalışmaları

Aksi takdirde her yıl bir başka başkandan medet uman ve sonunda da yok olmaya mahkum bir kulüp Gaziantep FK. Örneği mi? Onlarca var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.