Küme düşme hattında kurtlar sofrasına düşen Gaziantep FK, Çağdaş Atan'ın Başakşehir'ine yenildi ve irtifa kaybına neden oldu. Son 15 maçta sadece 2 galibiyet alabilen kırmızı siyahlı takımda sonuçlardan daha da acı olanı, 'takımın oynadığı 'çağdışı' oyundu.

Maça çift santrforlu 5-3-2 dizilişiyle başlayan Sumudica, Maxim'i yedek oturttu. Ön liberoda sadece Ogün'ü konumlandıran Rumen teknik adam Monteiro ve Gradel'i kanatlarda konumlandırdı. Morais'in temposu o kadar düşüktü ve o kadar mecali yoktu ki, Gradel onun boşluğunu doldurmak için sürekli geriye koştu. Sol tarafı 38 ve 37 yaşındaki fiziksel eksikliği olan 2 adamla oluşturmak da  nasıl bir futbol aklının ürünüyse ben anlayamadım, anlayan varsa beri gelsin.

Başakşehir tarafında ise 4-1-4-1 dizilişi ile sahaya doğru yayılan bir takım vardı. Çağdaş Atan, sürekli hücuma çıkarken 'zamanında genişlik ve derinlik' ile savunma yaparken 'zamanında daralma ve kademeler' ilgili takımını uyardı. Çünkü modern futbolda hız ve zamanlamanın çok önemli olduğunu biliyor ve takımına uygulatmak istiyordu. Bu sırada nadiren öne çıkan Morais'in mevkisine dönmesi için etmediğimiz dua kalmıyordu. İlk yarıda  iki takım da kontrollü ve dengeli oldu.

İkinci yarıya, durumdan memnun olmayan taraf olan Başakşehir, değişiklikle başladı. Figueiredo'yu çıkarıp yerine Abeid'i alan Çağdaş Hoca, Berkay'ın yanında Abeid'i konumlandırarak 2.bölgede daha rahat topa sahip olmaya başladı ve oyunun seyri değişti.

Piatek'in golünde sağ bek Dubois'nın bindirmesi ve asisti çok daha öncelerden sinyal veriyordu. Deniz Türüç'ün golü 'krampon çivisi' önde olduğu gerekçesiyle Var'dan döndü ama Gaziantep'in pozisyon bulmaya mecali yoktu.

Özetle; kötü bir yenilgi oldu. Gaziantep FK'nın temel sorunu teknik ekip. Basın toplantısında Sumudica'ya "son 15 maçta sadece 2 galibiyet alabildiğimizi, taraftarın istifaya davet ettiğini" söyledim. Cevabı "Ben geldikten sonra 7 galibiyet 7 beraberlik ve 9 mağlubiyetin olduğunu, bunun da kötü olmadığını" söyledi. Yani Sumudica hala kendisini başarılı zannediyor.

Gaziantep FK yönetimi, Erdal Güneş döneminde yapamadığı transferleri Sumudica geldikten sonra peş peşe yaptı. Ligin başından beri elinden gelen gayreti gösterdiğini inkar edemeyiz. Sumudica'nın her istediği oldu. Daha önceki gelişinde getirdiği oyuncuları da sayarsak 12-13 oyuncunun altında imzası var. Rumen Hocanın, hala başarısız addedilmesi için illa takımın küme düşmesi mi lazım Değerli Yönetim?