Ligde 4 maçlık galibiyet hasretinden sonra İstanbul'da Karamgümrük takımına konuk olan Gaziantep, 'yüksek konsantrasyon'la oynadığı maçta 3 puanı 3 golle aldı. Şahinler, sahanın bütün bölümlerinde futbolun özelikle 'savunma prensiplerini' kusursuz bir şekilde ortaya koydu.

Geçen hafta 3-4-2-1 sisteminde doğru oyunu bulan Sumudica, aynı sistem ve oyuncularla sahaya çıktı. Maxim dahil mevcut kadroda performans olarak ilk 11'i hakeden takım bana göre de bu 11'di. Sumudica'nın birçok halini eleştirebiliriz belki ama kadro adaletine hiçbir şey diyemeyiz. Karamgümrük tarafında ise Şota, sakatlık ve cezalı oyuncuların eksikliğini çekti. Özellikle Ryan Mendes'in olmaması, Karagümrük takımının hücumdaki kanat etkinliğine darbe vurdu. Gaziantep zaten merkezi iyi kapatan bir yapıya sahip olunca Karamgümrük'e kaleyi göstermedi. İlk yarıda, etkili oynayan taraf Gaziantep'ti ve Dragus'un beceri kokan golüyle öne geçti. Devreye önde giren kırmızı siyahlı takımda işler yolunda gidiyordu.

İşlerin yolunda gitmediği Karamgümrük'te devre arasında bir hücum hamlesi geldi. Shukurov'un yerine Feghuli oyuna girdi. Önde konumlanmaya başlayan İstanbul temsilcisine karşı Şahinler, hemen 49.dakikada bir kontra atak yakaladı. Topu çok iyi getiren Dragus, Gradel'e çıkardı ve Gradel'in golü ile fark 2'ye yükseldi. Golden sonra Sumudica, etkisiz olan Markovic'in yerine Maxim'i sahaya sürerken, Şota Arveladze, Pauletti ve Serdar Dursun gibi oyuncularla ofansif hamlelerine devam etti. Karagümrük ofansif oynamaya çalıştıkça ligin en kuvvetli savunma takımlarından biri olan Gaziantep, topun arkasına geçti, baskı-kademe-denge kuralını iyi uyguladı.

Öyle ki 5'li bir savunma çizgisinin önünde Jevtovic-Ogün ikilisi ve bu 2'liye desteğe de Gradel ve Maxim gelince, Gaziantep'in 1.bölgesinde kırmızı üniformalı bir ordu görünümü oluştu. Bu ordu, savunma prensiplerini kusursuz icra etti. Ender çıktığı pozisyonlarda 3.golü aramaktan da geri durmadı. 87.dakikada bir korneri pasla başlatan Maxim-Gradel ikilisinin organizasyonu ile içeri aktarılan topu N'koulou tamamlayınca fark 3'e çıktı.

Maçın öneminin farkında olan Gaziantep FK'lı oyuncular ilk dakikadan maçın bitimine kadar her anda ve sahanın her yerinde 'yüksek konsantrasyon' ile oynadı. Neticede de 3 farklı galip gelip, birebir rakibi olarak sayabileceği Karagümrük takımının puan tablosunda üzerine çıktı.