1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. SİİRT; KAPALI TOPLUMLARIN DERİN KARMAŞASINA DAİR
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

SİİRT; KAPALI TOPLUMLARIN DERİN KARMAŞASINA DAİR

A+A-

Aylardan Ramazan, bütün müslümanlar için ayrı bir anlam ve önem taşıyan günlerin içindeyiz. İçimizdeki şeytanın zincire vurulup, insanlığımızın ortaya çıkması gereken bir zaman dilimindeyiz.

Ancak, dedikten sonra. Burada biraz nefeslenmemiz gerekiyor. Türkiye gündemine bomba gibi düşen o meşum hadisenin vuku bulduğu bölgeye dikkat edelim.

Sinesinde bir çok Allah dostunun ebedi ikamette olduğu ve Türkiye'nin bir çok bölgesinden dinsel ziyaretlerin yapıldığı bir yer Siirt.

Ve bu şehrin BDP'li Belediye Başkan Yardımcısı, 62 yaşında 10 çocuk babası, muhtemelen 40-50 torununda sahibidir.

Adam belki de torunlarından bile küçük iki kız çocuğuna cinsel istismar suçundan gözaltına alınıyor.

Nasıl bir hukuk anlayışıdır? Hakimlerin nasıl bir yorumlama şeklidir ki, hazret önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor. İtiraz üzere tutuklanma gerçekleşiyor.

Burada iki kez düşünmek gerekiyor. Türkiye'nin en doğusunda feodal ve dinsel ögelerin toplumsal ilişkileri düzenlediği, yaşam ve düşünce şeklinin de buna göre dizayn edildiği bir bölgeden ve o bölgenin en hassas şehirlerinden biri olan Siirt'ten bahsediyoruz.

Suçun şahsiliği bir yana.Yaşanan bu hadise kapalı toplumlarda  kendini kamufle eden derin ve karmaşık olaylara önemli bir örnektir.

Aylardan Ramazan, Şehrin belediyesini yöneten BDP'li Başkan Yardımcısı biri 13, diğeri 17 yaşında iki kız çocuğuyla otomobilde basılıyor.

Çocuklar bu istismarın 2 yıldan beri sürdüğünü itiraf ediyorlar. Kaldı ki, bu olayın mutlaka geri planı vardır. Aynı şekilde aynı kişinin tacizine ve istismarına uğrayan diğer mağdurlarla araştırma derinleştikçe ortaya çıkacaktır.

Adeta bölgenin devleti haline gelen BDP elini her kesimden daha çabuk tutarak, Başkan Yardımcısını ihraç ediyor. Bu kirin giderek kutsanan BDP'yi daha fazla lekedar etmesi bu yolla önleniyor.

Gerçi PKK'nın dağ kadroları içinde yaşanan sapıklıkları ve tecavüze uğrayan kadın militanların sayısı ile bu ağır cinsel şiddete dayanamayarak intihar edenlerin varlığı, örgütün Avrupa'da yayınlanan "Özgür kadın" adlı dergilerinde neşredilmişti.

Yeniden Siirt'e dönelim. Belediye Reis'i Şehrül Emindir. Kadrosu da tabii.

Yani şehrin teslim edildiği emin adamlar, güvenilir kadrolar demektir.

Herkes derin uykudayken, Belediye uyanıktır. Onlardır öksüzün, yetimin başını okşayan, açık kapıları kapatan, dul kadının hatırını soran, aç ve açıktakilere uzanan şefkatli el.

Siirt'te de uygulama bu şekilde değil mi ?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.