1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. RUS RULETİ VE ADRENALİN
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

RUS RULETİ VE ADRENALİN

A+A-

Yaşanan olayların ve haberlerin her geçen gün bir diğer günü eskittiği olağanüstü bir ülkede yaşıyoruz.

Gündem öylesine hızlı bir şekilde değişiyorki, bir haberi kuyruğundan yakalama telaşında iken bir diğeri avuçlarınızdan kayıp gidiyor.

Türkiye artık, adrenalin tutkunları ve heyecan arayanlar için bulunmaz bir laboratuvar halinde.

Her renkten ve her boydan ülkenin cirit attığı, ajanların köşe kapmaca oynadığı, kontrolün elden çıktığı, uluslararası plan ve projelerin uygulama sahasına dönüştüğü adeta bir arena.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisine düzenlenen siyasi suikast ise, bu projenin en yüksek perdeden karşı cevabı.

Son dönemlerde giderek rayına oturmaya başlayan Türk-Rus ilişkilerini gölgelemeye yönelik olduğu kadar, Ankara-Moskova ve Tahran üçgenini bertaraf etmeyi hedefinde tutan bir eylem.

Saldırı sonrasında bütün televizyon kanallarında uluslararası siyaset adına ahkam kesme yarışına girenler, Moskova'nın muhtemel tepkisini dile getirerek, beklentiler üzerinden söylem geliştirme yolunu tercih ettiler.

Bu karmaşık, bir o kadar da açık ve aleni suikastin Türk devleti ve Türkler tarafından yapılmış olamayacağını Kremlin herkesten ve herkesimden daha çabuk idrak etmiştir bile.

Perdenin gerisindeki asıl gücün Türkiye bağlantılarına, onların ise tetikçilerine ihale ettiği bu suikastin getirisini hesaba kattığınızda, faillerin kimler olduğu kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Türkiye'nin anti-Esatçı politikadan vazgeçerek, bölge gerçeklerine dönmesi ve Rusya ile yakınlaşması, batı eksenli Suriye projesini sekteye uğratabilirdi.

İşte neoconların uykularını kaçırtan Türkiye'nin bu karşı hamlesi PYD-YPG kartıyla Türkiye'yi kündede tutmak isteyen Amerikan derin devletinin meseleyi Suriye içlerinden alıp, Türkiye'nin başkentine kadar yayma isteğinin ta kendisidir.

"Sıfır Sorun" sloganıyla Türk dış politikasını dizayn eden Davutoğlu'nun daha karmaşık bir hale getirdiği Ortadoğu yaklaşımı Türkiye'yi bugün kendi topraklarında bir Rus ruletine mecbur bırakıyor.

Dileğimiz, Türkiye'nin kesinlikle iradesi dışında adeta zorlandığı bu kanlı oyunda yere düşen taraf olmaması.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.