1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. PARİSA ŞEMSSADAT (BOZKURT) VE TÜRK KADINI
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

PARİSA ŞEMSSADAT (BOZKURT) VE TÜRK KADINI

A+A-

Dünya'da inisiyatif kullanan, dik duruş gösteren ve öne çıkmayı başaran kadınlara baktığınızda, Türk kadınının diğer hem cinslerine göre belirgin bir  şekilde mesafe kat etmiş olduğunu göreceksiniz.

Bilim'de, kültür'de, sanat'ta, siyaset'te ve mücadele sathında Türk kadınının ayak izlerini görmek mümkün.

Türk kadını salt kendisi öne çıkmakla kalmamış, tarih yazan, tarih yapan liderlere ana olmuş, onları Türk milletine öncü kılmıştır.

"Beni de bir Türk anası doğurmadı mı ?" diyen Mustafa Kemal Atatürk bunun en bariz ve ihtişamlı örneğidir.

Yakın geçmişin en belirgin örneklerinden olan Osman Batur ve Mübariz İbrahim, Atatürk'ün işaret ettiği genetik kodların bir sonucudur.

Yine günümüzde Tenzile Rüstemhanlı gibi, Ganire Paşayeva gibi, Türklük mefkuresi içinde yerini alan, hür ve müstakil  bir yaşam gayesi için mücadele veren Doğu Türkistan Türklerinin kadın lideri Rabia Kadir bunlardan sadece bir kaçı ve ismi duyulanlardan.

Nice isimsiz Türk kadın kahraman dünyanın çeşitli coğrafyalarında, bilgisini, birikimini ve sahip olduğu bütün enerjisini yaşadığı toplumun yararı için pratiğe dökmektedir.

Kuşkusuz bunlardan biri de Parisa Şemssadat'tır. Afganistan'ın Güney Türkistan bölgesindeki tarihi Belh (Mezar-ı Şerif) şehrinden adaylığını koyan kadın aday Parisa Şemssadat miting konuşmalarını "Bozkurt simgesi" ile yapmış olması sosyal medyada büyük ilgi uyandırmıştı.

Kesin seçim sonuçları açıklanmamakla birlikte Parisa Şemssadat Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda "Seçim süreci boyunca kendisine destek veren vatandaşlara teşekkür ederek, seçim komisyonundan aldığı bilgilere göre kendisinin yeterli oyu aldığını milletvekili olarak parlamentoda temsil hakkı kazandığını" belirtiyordu.

Afganistan Ulusal Hareket Partisi'nden aday olan Türkolog Parisa Şemssadat'ın miting meydanlarında "Bozkurt Sembolünün önemine ve Türklerin kültür ve tarihinin büyüklüğüne vurgu yaparak, bu tarih ve kültürü korumak için mücadele edeceklerini dile getirmesi" Türkiye'de ve Dünya'daki sosyal medya hesapları tarafından büyük beğeni toplamıştı.

"Türk kadınının siyasette ve sosyal hayatta daha cesur olması gerektiğini" belirten Parisa Şemssadat, şimdilerde Bozkurt adıyla birlikte anılıyor.

Umay Han'dan, Raziye Sultan'a, Nene Hatun'dan Tomris Kağan'a, Satı Kadın'dan, Tenzile Rüstemhanlı'ya, Habba Bacı'dan, Ganire Paşayeva'ya, Kara Fatma'dan, Parisa Şemssadat'a kadar bütün Türk kadınlarını onların şahsında selamlıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.