1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. ODİN’DEN THOR’A İNSANLIĞIN ORTAK RÜYASI ; TÜRKLÜĞÜN ŞEREFİYLE ŞEREFLENMEK
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ODİN’DEN THOR’A İNSANLIĞIN ORTAK RÜYASI ; TÜRKLÜĞÜN ŞEREFİYLE ŞEREFLENMEK

A+A-

Türke tabi olmak, Türkten sayılmak ya da Türk olmak bütün bu anılan kavramlar Türklük karşıtlarının kısmen ya da tümden red ve inkarla yok saydığı sosyal, kültürel ve tarihsel bir gerçeklik.

Buna rağmen bütün milletlerin inatla savunduğu ortak rüyası ; Türklüğün şerefiyle şereflenmek. Tarihin karanlık dehlizlerini bilimin aydınlığıyla gün yüzüne çıkarmak için etno-tarihsel çalışmalarda bulunan bütün akademisyenler Türklük gerçeğiyle karşılaşmışlardır.

Bu gerçeği gölgelemek ya da yok saymak onlar açısından tarihe ve bilimsel realiteye ihanet sayılacaktır.

Prof.Dr.Fitiz Newmarkın  ‘ Tarihten Türkleri çıkardığınızda ortada tarih diye bir şey kalmaz. ‘ hükmü bütün milletlerin atasını yani Türkleri işaret etmektedir.

Willhelm Radloff ‘tan , Laszlo Rasonyiye, Lev Nikolayeviç Gumilyodan, Anna Masalaya, Sven Lagerbringe, Anna Vladimirovna Dybodan, Annemaria von Gabine, Nikolai A. Baslakova kadar sayısız Türkolog bu eşsiz milletin dünyayı saran ve sarsacak olan gizli gücünü tespit ediyordu.

Macarlardan, Finlere, Bulgarlardan, Korelilere, Romenlerden, İtalyanlara varıncaya kadar bir çok millet kendi sosyo-kültürel ve sosyo-tarihsel geçmişlerinde Türklere ait izlerle karşılaşmışlardır.

Etrükslerden, Vikinglere kadar etnik kökenlerinde Türklüğe ait genetik kodlarla buluşan bütün kavimler aynı okyanusa akan nehirler gibidir.

Anılan bütün bu milletler farklı nehirleri temsil ederken aktıkları o büyük okyanus ise şüphesiz ki Büyük Türk Medeniyetidir.

İSVEÇLİLER TÜRK KÖKENLİDİR. TANRIMIZ ODİNDE TÜRKTÜR

İsveç tarihinin kurucusu olan Prof. Sven Lagerbring, Türkçe ile İsveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, İsveçlilerin atalarının Türkler olduğunu söylüyor. İsveç masallarında da tanrı Odinin Türklanddan geldiği anlatılıyordu.

Prof. Lagerbringe göre İsveç Tanrısı Odin, Herwarar Masalında Tirkiar (Türkler) ve Asiemaen (Asyalılar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi.

Tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen Odinin Türklanddan (Türk İli) İsveçe yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir.

Kurduğu krallıkların başlarına oğullarını geçirdiği söylenir.

Vikinglerin Thor ve Odin isimli iki önemli tanrıları vardı. Her iki isim de türk kökenli isimlerdir. Thor adı TUR sözünden ve Odin adı da OT-İN (inen ateş) sözünden kaynaklanır.

Thor, yani Tur; yüksek makam, yuvarlak gök, türeme, töre ve Türk sözcüğünün de köküdür.

İsveç tarihçiliğinin babası Rektör Sven Lagerbring Odin ve Oğullarının Kuzey Avrupaya Türkçeyi getirdiğini de kaydediyor. Runik yazı adı verilen oyma yazılar da, Noveçten Orta Asya içlerine, Orhon Yazıtlarına kadar görülüyor. Norveç ve İsveçte Runik harflerle yazılmış, fakat İsveççe ve Norveççe olarak okunamayan yazılar var.

Prof. Lagerbring İsveççe ve Türkçe gramer ve sözcük benzerliğini de ortaya koyuyor. Çok sayıda sözcüğün birbirlerine benzediğini belirterek iki yüzden fazla örnek veriyor. 

Türkçeyle Benzer Kelimeler

 

Benzer kelimeler arasında ise : aş - asch / burç - borg / emek - omak / göl - gidl / yurt - jord / kab - kabbe / pusu - puss, krigpuss / su - siö / sulu - sölig hemen dikkat çekiyor.

Odin ismine İskandinavya kadar Orta Asya Türklerinde de saygı duyulduğu bir gerçektir. Eski kaynaklar Öden Ata isimli kutsal bir Türk büyüğünün Eski Türk Yurdunda anıtları olduğu ve çok saygı duyulduğunu anlatır.

Ünlü komutan Timur batı seferine çıkmadan önce Öden Atanın kabrini ziyaret etmiş, dua ve dilekte bulunmuştur .

 

Ne mutlu erce, erkekçe, Türkçe yaşayanlara. Ne mutlu Türküm diyene.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum