Özellikle kent merkezinde bulunan okul ve yeşil alanlara göz dikenlerden oldum olası hazzetmem.. Yıllardır bunun mücadelesini verir, daha fazla okul yapalım, daha fazla yeşil alan üretelim derim.. Ne varki, özellikle AK Parti dönemiyle birlikte kent merkezlerinde belediyelerin okul alanlarına göz dikmeleri, bu yetmezmiş gibi yeşil alanlara ve parklara el koyup kaldırmalarını üzülerek izliyorum..

Onun içindir ki, kent merkezi beton yığınına çevrildi. Geçenlerde uçaktan resmini çekmiş ve 'GRİ GAZİANTEP'diyerek, çarpık yapılaşmayı, olmayan yeşiliyle beton yığını haline gelmiş görüntüyü sizlere sunmuştum.. Valla inanın kimsenin umurunda değil.. Bizim Kent konseyinin çevrecileri bile ellerinden gelse parkları kaldırıp ağaçları sökenlere, okul ve sağlık alanlarını yok edip devasa konutlar yaptıranlara madalya verecek..

Yani bir acayip memlekette yaşıyoruz artık.. Kent boğuluyor, nefes alınamaz hale getiriliyor, mevcut parklar ve yeşil alanlar gaspediliyor, kamuya açık yeşil alan oranı sıfır noktalara çekiliyor, kimse 'yahu ne oluyor?'demiyor..

KAVAKLIKTA YÜRÜMEK VE GÜVENSİZLİK

Kavaklık Gaziantep için çok önemli. Her ne kadar burasını cafelerle, restorantlarla doldurup, vatandaşların faydalanabileceği alanları iyice daraltsalar da, yine de yürüyüş parkuruyla işe yarıyor.. Ama son zamanlarda insanlar yürüyemez hale geldi.. Sabahları gitmiyorum ama aldığım şikayetler, burada sporcuların antrenmanları yüzünden tadının kaçtığı yolunda.. Hele akşamları daha berbat hale getirilmiş burası.. Kadınlar yürüyemez olmuş garip garip erkeklerin yol kenarına düzülüp oturmasından ve rahatsız etmelerinden. Aslında aynı durum Celal Doğan parkında da geçerli. Mübarek Ramazan iftarını açan aileler ve kadınlar yürümek için buraya geliyorlar ama, banklarda, yol kenarında oturan her görünümdeki insanların bakış taciziyle rahatsız oluyorlar. Celal Doğan parkında ayrıca o havuzun haftalardır temizlenmeyişi ve artık kokacak hale gelmesi de ayrı şikayet konusu.. Güvenlik her iki tarafta da ciddi manada sıkıntılı. Daha doğrusu güvenlik elemanlarını görmek imkansız gibi.. .

FATMA ŞAHİNE SARISALKIMLILAR SORUYOR

Hiç ayrıntıya girmeyeceğim, çünkü bu Sarısalkım meselesinde hakikaten ayıp ediliyor. Birilerinin sanki gizli hesapları varmış gibi belediyelerin özelliklede Büyükşehirin hamle yapmasını askıya alıyor.. Sayın Fatma Şahin okurmu bilemem, ama mutlaka bana gönderilen bu feryat niteliğindeki mektubu duyacak ve okuyacaktır.. Uzun olmuş biraz aslında ama konunun iyi anlaşılması açısından hiçbir yerine kesinti yapmadan yayınlıyorum.. Buyrun birlikte okuyalım:

Sayın ÖKKEŞ ÖZEKŞİ, merhabalar.. Vatandaşlar size gönderilen yorumlarına göstermiş olduğunuz duyarlılığın farkında.. Biz de SARISALKIMlı okurlarınız olarak, mahallemize yıllardır uygulanan imar planlama haksızlığını size izah ederek bu sayede oluşan platform sayesinde Sayın Fatma ŞAHİN HANIMa sizin aracılığınızla ulaşmaya karar vermiş , o bölgedeki planlama mağduriyetlerini bire bir hisseden mahalle sakinleriyiz. Umarız, kendi köy muhtarımız Sayın Hakkı Beyazaydan bile alamadığımız, cevapları sizin aracılığınızla Sayın Fatma Şahinin bizzat kendisinden alabiliriz?

ÇEVREMİZ PLANLANDI BİZ YOKUZ

Ökkeş bey , eğer izin verirseniz ,yazımıza ilk önce Sayın FATMA Şahin Hanımın bundan yaklaşık 1 yıl önce 27.05.2015 tarihinde mahallemizi şereflendirdiğinde , biz Sarısalkım mahalle sakinlerinin kendilerine ortak bir dille, alt yapı çalışmaları için bizzat teşekkürlerimizi sunarken, diğer taraftan kendisine , efendim, Sayın BAŞKANIM, görüyorsunuz, Sarısalkım olarak, şehir merkezinin dibindeyiz, etrafımızda ki tüm bölgelerin , sağımızda Yamaçtepe- önümüz de ibrahimli2 - arka taraflarımız da, Sam ve Sam mezeresinin yani her tarafımızın imar planları mevcut. Ama bizim bölgemiz plansız, şu an şehrin batısında imara açılan yerlerin hepsinin kesişme noktasında geçiş güzergahında tabiri caizse tam ortasında yer almamıza rağmen, Sarısalkımın üst taraflarının planlaması için sizden hala somut hızlı bir adım göremiyoruz?

Bizler köy halkı olarak , gidipte İbrahimli bölgesinden ev alamayacağımıza orada yaşayamayacağımıza göre çok mağduruz. Zira, çocuklarımızı evlendiriyoruz, ailelerimizi genişletiyoruz ama onlara kendi arazilerimiz üzerinde barınma ortamı yaratamayarak adeta mahallemizin içerisinde sıkışıp kalıyoruz? çünkü yasalar gereği kendi arazilerimize çivi bile çakamıyoruz ?

NEDEN BU BÖLGEDE SADECE BİZ PLANSIZ BIRAKILDIK? HALA NEYİ BEKLİYORUZ? BURADAKİ AMAÇ NEDİR ? diye kendilerine sorunlarımızı arz ettiğimizde , Sayın Şahinin bu serzenişlerimize dair bizleri çok umutlandıran yanıtını , birebir olarak, SAYIN Şahinin söylemleri ile, o günler de gazeteler tarafından haber yapıldığı şekliyle , direk olarak sizinle paylaşıyoruz. Bu sayede tekrar Sayın Fatma ŞAHİN hanıma da bu sözlerinin akıbetini bu bölgenin neden böyle HAKSIZLIĞA maruz kalmasının sebebini tekrar hatırlatarak, SORMAK istiyoruz???

FATMA ŞAHİN 1 YIL ÖNCE BUNLARI SÖYLEMİŞTİ

Ökkeş bey ,bakın Sayın FATMA HANIM bundan yaklaşık 1 yıl önce mahallemizi ziyaretinde bizim bu haklı taleplerimizi nasıl yorumlamış; (KAYNAK -28.05.2015 tarihinde yayınlanan Hürriyet Gazetesi ve Gaziantep yerel basın) SARISALKIMDAN ŞAHİNE HİZMET TEŞEKKÜRÜ BAŞLIKLI YAZININ İÇERİSİNDEN ALINTIDIR. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: 'Sarı Salkım Köyü şehirleşme açısından çok önemli bir konuma geldi. Gaziantepin en cazibeli bölgelerinden birisi oldu. Alın teriyle, emeğiyle çalışan bu insanları mağdur etmeyiz. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız. Biz vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmek için yola çıktık ve bu doğrultuda çalışıyoruz. İmar planı ile ilgili yasalara ve kanunlara uymak durumundayız. Yasalar ne diyorsa bizler ona göre hareket ediyoruz. Ama hiçbir zaman sorun olmadık ve çözümleyici olduk. Bu konuda da her zaman çözüm üzerinden olaylara bakıyoruz. Elimizden geldiğince hizmet ulaştırmaya ve çözüm üretmeye gayret ediyoruz. Sarı Salkım da bu şekilde yaklaştığımız noktalardan biri. En kısa zamanda istenen hizmet buraya sağlanacak' şeklinde konuştu.

ARSA RANTÇILARI MAHALLEMİZDEN ÇIKMIYOR

İşte kendisinin 1 yıl önce mahallemizde verdiği SÖZ . Kendisinin sözlerinde mutlaka duran bir siyasetçi olduğunu bildiğimiz için çok umutluyuz ama her geçen gün bu umudumuzu kaybediyoruz.. Şimdi izin verirseniz son kez kendilerine sormak istiyoruz?

Sayın FATMA ŞAHİN Başkanım, mahallemize kazandırdığınız alt yapı ve üst yapı çalışmaları için sizlere minnettarız, köyümüzün yolları pırıl pırıl emeğinizi inkar edemeyiz. Ama neden , her tarafımız imara açılmış planlı durumdayken bizi hala şu ve ya bu sebeple ortada plansız olarak bekletiyorsunuz? Sayın Bakan başkanımız, biz ne ARSACIYIZ nede RANTCIYIZ hatta tam tersi ,yakın zamanlarda bizzat yardımcılarınızın ŞEFFAF BİR DİLLE Sarısalkımın üst taraflarını zamanla planlayacağız diye GAZİANTEP BASININA VERDİKLERİ DEMEÇLERİNİN bizlere arazilerinizi satmayın diye uyarı, sinyal olduğunu kabullenen size teşekkür eden SARISALKIMLILARIZ. Ancak neden bu konuda daha hızlı bir tutum göstermiyorsunuz ? sizden gelen bu lokasyon vererek planlama haberlerini okuyan bir de kötü niyetli, rant kesiminin olduğunu NEDEN GÖZARDI EDİYORSUNUZ?,bu kesimin, son zamanlarda ellerini avuçlayarak , ekonomik krizi bahane ederek , mahallemizde gezen, yıllardır beklettiğimiz arazilerimizi son anda alıp, rantçılara peşkeş çekmek için mahallemize dadanan emlakçıların var olduğunu mutlaka duyuyorsunuz dur?

SAYIN Başkanım, bizler bu son anda arazilerimizi bu amacı güden insanlara kaptırırsak, emin olarak biliyoruz ki , her zaman emekçinin, yanında birisi olarak buna en çok üzülen insanlardan biriside siz olursunuz . Çünkü sizin iyi niyetinizi biliyoruz. insanlar planlama beklediğimiz için ne pahasına olursa olsun satmadığımız ,elimizde tutmaya çalıştığımız arazilerimize düşük rakamlar vererek , arazilerimizi son anda ölü fiyatlarına şehrin ağalarına kaptırmamıza çanak tutuyorlar. Sayın Bakan Başkanımız sizi çok seviyoruz. Seçimlerde size verdiğimiz sözü tuttuk. Lütfen ŞİMDİ ARTIK SIRA SİZDE , bize 1 yıl önce verdiğiniz sözü lütfen biran evvel yerine getirin. Gerek bizleri, gerekse de Gaziantepin geleceğini düşünerek , ibrahimli2 nin sınırında bulunmasına rağmen , şuan atıl vaziyette bekleyen her tarafı planlı , kendisi plansız VİJDANLARI YARALAYAN arazilerimizin 1/5000 lik planlamalarını biran evvel askıya astırın. Bu haksızlığa son verin. Sevgi ve Saygılarımızla SARISALKIMLILAR..

Hepinize iyi haftalar