1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. HDP BARAJI AŞACAK MI ?
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

HDP BARAJI AŞACAK MI ?

A+A-

BDPden HDPye evrilen legal PKKnın Türkiyedeki oy potansiyeli %6, hal böyleyken : beklemedeki PKK kuyrukçusu diğer partilerle ve sol görünüşlü, iri ufaklı emperyal-liberal ittifakıyla baraj aşılabilir mi ?

Bu sorunun cevabı evet ya da

 hayır olabilir.

Ancak yuvarlak bir hesapla  seçime bir ay kala toplumda yaratılan algı : PKK-HDPnin barajı aşarak meclise girmesi ve kendi görüşlerini parlamenter sistem içinde ifade etmesinden yana gibi gösterilmek isteniyor.

Aslında baraj sorunu bir anlamda Türkiyeyi kuşatan sorunun da adını koymaktan geçiyor.  Mevcut siyasi partilerin ve onlara oy taşıyan toplumsal tabanın PKK yörüngesinde politik-propaganda yapan siyasal oluşumun toplumsal tabanıyla etnik kökeninden ya da mezhebi itikatından kaynaklanan bir sorunu yok.

Etnik köken siyasetiyle mezhep milliyetçiliğini birleştirerek toplumu bir arada tutan ve Anadolu halkını tek bir millet yapan gerçeği aşındıran tek bir parti var.

Söylemleri giderek ırkileşen, eylemlerini faşizmin ilhamından alan ancak seçim sathı içinde zaman zaman sol söylemlere de sarılarak riya ve takiyye siyaseti yapan HDP bloğu.

Eş Genel Başkan Figen YÜKSEKDAĞın  yüksek perdeden dile getirdiği HDPnin barajı aşamaması halinde Türkiyenin kaosa sürükleneceği ve iç savaş çıkacağı kehaneti, kendini Türkiye siyaseti içinde ifade etmek isteyen siyasal  bir figürün görüşlerinden çok HDP dışındaki kitleye aba altından gösterilen değnekle, toplumu tehditle terbiyeli bir maymuna çevirme manevrasıdır.

Aman, HDP çok sert geliyor, Cemil BAYIKı kızdırmayalım, Murat KARAYILANa sonra ne deriz, PKK bizi affetmez pisikozundan yola çıkarak trafolara kedileri bırakalım da onlar barajı geçmese bile HDPyi baraj aşan bir parti konumuna getirelim.

Kaba kuvvetin, feodal kabadayılığın, tehditin ve şiddetin sonuç verdiği bir Türkiye algısı PKKyı dizginlemez, tersine kudurtur.

Bu kudurma seansının nerede ve nasıl duvara toslayacağını ise tarih bize gösterecektir.

Peki, HDP barajı nasıl aşacak ? Giderek kemikleşen PKK taraftarlığının oya dönüştüğü taban(1) Marksist Solla uzaktan yakında alakası olmayanların yaydığı enerji(2) AKPden kopacak Kürt-İslamcıların HDP yoluyla Kürtçü Şovenizme yaslanması(3)AKP-HDP koalisyonunun seçim manevralarıyla kilitlendiği nihai hedefe giden ittifak(4)

Bu tablonun Türkiye siyasetine getirecekleri götüreceklerinden farklı olmayacaktır.

 

Son söz : Aslolan  çözüm emperyalizme karşı verilecek mücadeledir. Emperyalizme karşı verilecek mücadele, işbirlikçi bölücülüğe ve işbirlikçi gericiliğe karşı verilecek mücadeleden bağımsız değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.