1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. "GEZİ SAVAŞININ GALİBİ ATATÜRK"
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

"GEZİ SAVAŞININ GALİBİ ATATÜRK"

A+A-

"Gezi Savaşının galibi Atatürk" bu başlık Washington Post Gazetesi'ne ait..

Türkiye'de varolan siyaset algısının tartamadığı gerçeği, okyanus ötesindeki gözlemciler pekala seçebiliyor.

Taksim'deki yükselen sese getirilen yorum, "Türk protestoları, tüm hızıyla sürerken Atatürk galip geldi" şeklindeydi. Yaklaşık 100 Yıl önce Kemal Atatürk'le birlikte devlet kuran çağdaşlarının rejimleri altüst olurken, onun öğretisiyle vücut bulan Türkiye Cumhuriyeti herşeye rağmen dimdik ayakta..

Neden herşeye rağmen? Çünkü onlar değil mi? "siz içerden, biz dışardan 90 yıldan beri bu Cumhuriyeti bir türlü yıkamadık" itirafında bulunan bu nankör kedilerle, hain baykuşların ülkeyi sürüklediği son nokta "taksim" değilde neresidir?

Atatürk'e ait imajın her yerde yoğun biçimde görüldüğüne dikkat çeken Washington Post, bu tarihsel haber-yorumu şu ifadelerle tamamlıyor. "Türkiye'de kişisel özgürlükler savaşından açık bir galip çıkmış ise bu da muhtemelen modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'tür" ...

Evet her daim emri ve icazeti Washington-Brüksel hattından alan, gafleti ihanete tahvil olmuşların, Kemalizme ve onun ışığına karşı, karanlığın verdiği mücadele ortada.

"Benim naciz vücudum elbet birgün toprak olacak.

Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" bu inanç ve öngörünün ruh ve mana verdiği o devlette, o halkta yerli yerinde.

Milletleşme şuurunun hassasiyetlerimizin sınırında ebedi bir nöbete memur ettiği bir halk ve o halktan aldığı güç ve kudretle varlığını devam ettiren milli devlet, işte çağdaş Türkiye'nin adı konuşmamış gerçeği..

Taksim Cephesi, Türkler de fazlasıyla varolan cesareti ve özgüveni yeniden ortaya çıkartmış, kamplaştırılmak istenen toplumu ise millet yapmıştır.

Yaşamı boyunca hiçbir cephede yenilmeyen Atatürk, hayatta olmadığı halde ona karşı açılan bir cephe savaşından daha galibiyetle çıkmasını bilmiştir..

Gezi direnişinin ve Taksim Cephesinin en yalın gerçeği, Atatürk'te birleşenlerin milletleşmesi, Atatürk'ün milleti Türkleştirme gerçeğidir.

 

NOT: Tamer Abuşoğlu'nun pazartesi günü gazetemizde çıkan yazısı, eksik ve yanlış yayınlanmıştır. Yazarımız ve okuyucularımızdan özür diliyor, yazarımızın  "GEZİ SAVAŞININ GALİBİ ATATÜRK" yazısını tekrar yayınlıyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.