1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. GAZİANTEP NEREYE KOŞUYOR?
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEP NEREYE KOŞUYOR?

A+A-
Göçün neden olduğu insan trafiğiyle birlikte oluşan toplumsal deveran çoğu zaman müthiş bir kirliliği de beraberinde getiriyor.

Geldikleri dağların, çıktıkları mağaraların ve nefeslendikleri mezraların yoz kültürünü büyük şehirlerin caddelerine, sokaklarına, bulvarlarına taşıyanların neden olduğu tahribatın boyutlarını çıplak gözle dahi tespit etmek mümkün.

Ya birebir insan ilişkilerinde yaşanan med ve cezirler, neden olunan travmalar, bunları kolayca ve bir çırpıda unutmak mümkün olacak mı?

“Kıroyum emme para bende” realitesinin yanına ülkeyi ve şehri yönettiğini zannedenlerin taviz ve teslimiyet politikalarıyla bu vandalist sürülere aşıladığı cesareti monte ettiğinizde ortaya bir felaket manzarasının çıktığını göreceksiniz.

Terörden kaçarak büyük şehirlerin bağrında sinlenen ve bu hengameden yararlanarak kendilerini kolayca kamufle edenlerin zaman içinde teröristleşmesi ise ayrı bir realite.

Bu örgütlü ve sinsi grupların şiddeti giderek kendilerine yeni yaşam alanları açmak ve egemen güç olma iddiasıyla asıl amaca giden yolda aracı kılma alışkanlığı, karşıtlarını ise bıktırmakta ve tedbir almak zorunda bırakmaktadır.

Ekmeğini böldüğü, topraklarını paylaştığı ve her türlü nimeti üleştiği göçmenlerin kendi içinde gettolaştığı ve yeni kanton bölgeler oluşturduğu da olayın diğer bir yüzü.

Terörün şımarttığı bu kitlesellik, devletin dahi giremediği yeni kurtarılmış bölgeler ihdas etmekte pek mahir.

Hal böyleyken; Münferit gibi görünen ancak vaka sayısı giderek artan hemşehri şiddetinin Gazianteplilerin üzerinde 'Demokles'in kılıcı' gibi durduğu görünüyor.

Gaziantep Canlı Hayvan Pazarı'nda savunmasız ve tek bir kişiye reva görülen saldırının yaklaşık 40 kişilik bir grup tarafından gerçekleştirilmiş olması düşündürücü ve ibretlik bir hadisedir.

Buna benzer olaylar sürekli kulaktan kulağa dolaşmakta ve karşı nefret tetiklenmektedir. Yasalara ve kurallara uygun ortak yaşam kültürü olmayanlarla birlikte yaşamak giderek imkansız hale gelmektedir.

Emperyal bir proje bütün Türkiye de olduğu gibi Gaziantep'te de kendine adım adım uygulama sahaları açmaktadır.

Mütecaviz saldırılar karşısında sürekli geri adım atan, müzakereyi mücadeleye yeğ tutan teslimiyetçi politikalar Anadolu'yu yeni bir fetih sürecine doğru itelemektedir.

Doğal seleksiyona bırakılacak toplumsal manzaralar ve ayıklanma süreci başta olmak üzere, dedenizin doğduğu topraklara hicret etme mecburiyeti her zaman seçenekler içinde olacaktır. Demedi demeyin. Benden söylemesi.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.