İlimizin farklı alanlarını karış karış gezen birisiyim. Bu gezileri 2004 yılından bu yana sürdürmekteyim. Bu nedenle il genelinde bir çok yer ve köy gördüm.
01 Mayıs 2011 Pazar günü bu kez bir Barak gezi programımız vardı. Gezimizin ana başlığı Mırra (Acı Kahve) üzerine idi.
Gaziantep'te Mırra ( Acı kahve) Özellikle Barak yöresinde yapılmakta ve içilmekte. Mırra'yı araştırma adına çalışma yapan ve uzun süredir çalışmasını sürdüren Gaziantep Ünüversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu Okutmanı Sayın Mehmet ATILGAN gezinin baş mimarıydı. Gezimize Emekli Öğretmen ve Barak üzerine yazmış olduğu kitapla gündeme gelen Sayın Nuh YILDIRIM'da katılmıştı. Bu amaç uğruna 01 Mayıs 2011 Pazar gün Barak ovasında Mırra konusunda uzman olan ve yüzyıllardır aynı gelenekleri sürdüren büyük oda sahiplerinin odalarına gittik. Mırranın yapımını, adap, erkan ve diğer özelliklerini öğrenmek için sabahın erken saatinde yola çıktık...
İlk durağımız Kersentaş oldu. Kersantaş köyünde istediğimizi bulamadık. Program dahilinde olan Germiş köyünde bir eve gittik. Burada bizi beklemiyorlardı. Buna rağmen bizleri gören evsahibi güzel bir karşılama ile odasına aldı. Odaya girdiğimizde bizden başka misafirlerde vardı. Hoş beş, hal ve hatırdan sonra baktım bir arkadaşımız Gazete okuyordu. Okunan Gazete bizim gazeteymiş. Hiç sesimi çıkarmadan fotoğraf makinamı alarak peş peşe birkaç poz fotoğraf çektim.
Ev sahibi hayırdır inşallah dedi. Ben de hayırdır bu an kaçırılmayacak bir andı dedim... Neden dedi. Baksanıza Gazetemiz Barak odalarında okunuyor. Bundan daha iyi şey olurmu dedim.
Evet Gazetemizin gerçekten her yerde okunuyor olması ve hele hele Barak Üniversitesi olarak adlandırılan odalarda okunuyor olmasından büyük bir mutluluk duyduk...
Bunun üzerine geniş bir sohbet başladı. Bilmeyerek gittiğimiz ve konuk olduğumuz ev İl Genel Meclis Üyesi Sayın Galip İNAL beyin odasıymış.
Oda tam bir Barak odası olarak Mırra (acı kahve) nin yapılması için tüm takımlar yerli yerinde duruyordu. Ben ilk kez görmüştüm bu kadar geniş Mırra takımlarını.
Barak oda kültürü başlı başına bir edep ve erkan yeridir. Buralarda Gaziantep27 Gazetemizin okunuyor olması da güzel bir duygudur. Gazetemizin barak odalarında okunuyor olması bizleri memnmun etmiştir.
Nice barak odalarında okunması adı ile barak okurlarımızı ve gazetemizi kutlarım..