1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. GAZETECİLİĞİN TARİFİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZETECİLİĞİN TARİFİ

A+A-

Gazeteciliğin ne olup ne olmadığıyla ilgili yüzlerce tanımı yan yana getirmek mümkün. Herkesin farklı gazetecilik algısına rağmen meslek ahlakının emrettikleri ise ortada.

’’Gazetecilik, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işidir. Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur. Gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan, gazetecidir.’’

3 Mayıs ’’Dünya Basın Özgürlüğü Günü ’’ nedeniyle İstiklal Caddesi’nde bulunan İsveç Başkonsolosluğu’nda bir etkinlik düzenledi.,

Açılış konuşmasını İsveç Başkonsolosu Jens Odlander ’in yaptığı ve 19 Eylül 20013’te Hasan Cemal başkanlığında kurulan ’’Bağımsız Gazetecilik Platformu’’ (P24) tarafından organize edilen etkinlik, geçen yıl hayatını kaybeden gazeteci Mehmet Ali Birand’ın anısına , ’’Mehmet Ali Birand Konuşmaları ’’ adıyla yapıldı.

Etkinlik CHP istanbul milletvekili Şafak Pavey, Birand’ın eşi Cemre ve oğlu Umur Birand , Yasemin Çongar , Ekrem Dumanlı , Şirin Payzın ,Cihan AKtaş ve hukukçu M.Gökhan Ahi’nin katılımıyla gerçekleşti.

Günü ’’Gazetecilik %99 u açaklık ve korkaklık , %1 i ise dürüstlük ve cesaret olan bir meslektir. ’’ tanımlamasıyla Ahmet Altan damgasını vurdu.

Ancak aynı Ahmet Altan söz konusu ettiği her iki kategoriden hangisine mensup olduğu konusuna bir açıklık getirmekten özellikle kaçınmış olmalı.

Çünkü arife tarif gerektirmeyen bu çıkış daha önceleri benzer konularda rüştünü ispat etmiş olan deneyimle gazeteci açısından malumun ilanından öte bir anlam taşımıyor.

Zİra bir kadın memesiyle , bir kilo kiraz için vatanı satabileceğini çok önceleri ilan eden bir kalemşör için düşüncenin ihaleye çıktığı yerinde önemi olamazdı.

Tıpkı vatan olgusunun ve gazetecilik algısının Ahmet Altan giller için hiç bir kıymet-i harbiyesinin olmadığı gibi .

Giderek küresel güçlerin denetiminde sürdürülen bir etki ajanlığına dönüşen günümüzdeki gazetecilik anlayışı yeni toplumsal dokuya şekil veren ihanetin de ta kendisi..

Mekan ; İsveç Konsolosluğu, organizeyi gerçekleştiren P24 e , oyunculardan Hasan Cemal İsmini eklemlediğinizde fazla söze gerek olmayacağı ortaya çıkacaktır.

Ahmet Altan’ın satır aralarına sıkıştırdığı gazeteciliğin tarifi , bir anlamda Ahmet Altan’ın tarifine dönüşüyor.

Günün sözü : Gazetecilik bir erdem okuludur. Erdemli mezunların arasına çakalların karışmış olması muhetemeldir. Dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun , onları ayıklayacak olan tek merci toplumdur.

(TAMER ABUŞOĞLU)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.