1. YAZARLAR

  2. Ahmet Mengüç

  3. ERGENLİK DÖNEMİ
Ahmet Mengüç

Ahmet Mengüç

Yazarın Tüm Yazıları >

ERGENLİK DÖNEMİ

A+A-

Gaziantep Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda çocukların gençlik dönemi ile ilgili toplantı yaparak velileri bilgilendirmekte.  Bu porogramın adına "Aile Eğitim Seferberliği" deniliyor.

Herkes bilir ki gençlik, özellikle ergenlik dönemlerinde birçok sorun yaşar. Bunların telafisi elbetki anne, baba veya varsa büyük kardeşlerine düşer. Yaşanmaması için gerekli tedbirler önceden alınır. Bu dönemler onlara dikkat edilmesi gereken dönemlerdir. Çünkü bu yaştaki çocuklar akan suya benzerler. Tüm yetişkinler bu dönemden geçmişlerdir.

Program dahilinde tüm okullarda velilere anlatmak ve o programı sunmak elbetki iyi bir gelişmedir.

Sadece bu yeterli mi?

Elbetki değildir. Çünkü orada anlatılan o sunum sadece orada kalmıştır.

Veliler konunun yüzde birini ancak anlamıştır.  Bir kitaptan roman okunur gibi  okunan o sunum akıllara ne kadar hükmeder ki? Velilere aklı başında eğitim verilmeye kalkınsa günler alır. Okul idaresi ve öğretmenler öğrenci dersleri ile mi uğraşın, yoksa velilere  "gençlik" dönemlerini  anlatmakla mı?  Elbetki öğrenci eğitimi ve dersleri ile ilgilenmeleri gereklidir. Okul idaresi ve öğretmenler, yönetmelik gereği gönderilen metni velilere sunmaktadırlar. Bunu da yaptılar. Ne var ki okadar uzun bir sunum hangi velinin, ne kadadı akıllarda kalmıştır. Buda bir başka merak ve soru işaretidir.

Gerçekten çocuklarımız için önemli olan bu konuda onları hayata bağlama ile ilgili diyalog kurma konularını daha geniş bir sunumla yapmak mümkün olamaz mı? Neden olmasın ki? Bu konuda elbetki daha detaylı ve kalıcı çözümler çoktur.

Örnek vermek gerekse bunu bir "EL" ilanı veya küçük "KİTAPCIK" şeklinde hazırlayarak velilere sunmak daha çözümleyici olur diye düşünüyorum. Veli çocuğu ile olan sorununu çözmek için birilerine sormak veya yardım almak gereği hissetmeyecektir. Hoca o gün bu konuda birşeyler söylemişti ancak unuttum demektense elinin altında kitapta sorunun cevabını bularak konuyu çözüme kavuşturmanın yollarını bulacak. 

Kendi çocuğumun okuduğu okulda bu konudaki "Ergenlik" dönemi toplantısına bizzati katıldım. O kadar güzel şeyler anlatıldı ve sunumu yapıldı ki hepsi birbirinden değer şeylerdi. Ne yalan söyleyeyim aklımda kalan sadece birkaçı. Toplantı bitimi ile her biri bir yandan biz bunların hangisini aklımızda tutalım dediklerin bizat şahit oldum. Bendeki ve oradaki velilerin duygu ve düşüncelerin toplarsak ortaya şu soru çıkmakta.

Bu konunun önemi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, Valilikler ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine daha geniş iş düşmekte.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuyu  "KİTAPCIKLAŞTIRACAK"  veya "EL İLANI ŞEKLİNE GETİRECEK", bunları öğrenci velilerine dağıtacak. Yada Valilere  veya Milli Eğitim Müdürlüklerine gereğini sizler yapınız diyecek.

Bu çok zor birşey değil. Öğrenci ders kitaplarından zor olmasa gerek. Olsa dahi önem arzeden konularda maliyet tartışılmaz. 

Gerçekten çocuklarımızı düşünüyor isek "Aile Eğitim seferberliği program, Ergenlik (gençlik) dönemini önemli diyorsak elimizi biraz daha taşın altına koymamız gerek. Zaten elimizi taşın altına koymaya koymaya çocuklarımızı toplumdan nasıl uzaklaştırdığımız gözler önünde. Özellikle velilerin ilgi odağı olan konuların ellerinin altında bulunması gerekir. Bu düşünce duygu ile vakit geçirilmeden gereginin yapılması gerekir düşüncesindeyim. Bu düşünce ve duygularımı Başta Milli Eğitim Bakanlığı, Valilikler veya İl Milli Eğitim Müdürlükleri konu hakında gerekli hasisiyeti göstereceklerinden eminim... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.